Blog ifirma.pl

JPK_VDEK – co będzie zawierał?

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Przeczytaj co się zmieni w zakresie składania deklaracji VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jednolite pliki kontrolne JPK-VAT muszą być składane przez wszystkich czynnych podatników VAT od lipca 2018 roku. Od pewnego czasu toczyły się dyskusje na temat zastąpienia deklaracji VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT jednym dokumentem jakim będzie tzw. JPK_VDEK, w którym znajdą się informacje z deklaracji i ewidencji VAT. Ustawa z 4 lipca 2019 roku zmieniająca ustawę o podatku VAT między innymi w tym obszarze została opublikowana w Dz. U. 2019 poz. 1520.

Jakie dane znajdują się obecnie w deklaracji VAT?

W deklaracji VAT-7 i VAT-7K zdarzenia gospodarcze zostały podzielone na 3 obszary:

 1. W części C “ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO”.
 2. W części D “ROZLICZENIE PODATKU NALICZONEGO”.
 3. W części E “OBLICZENIE WYSOKOŚCI ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO LUB KWOTY ZWROTU”.

W obszarze podatku należnego wykazywane są informacje na temat m.in: dostaw objętych różnymi stawkami podatku VAT, nabyć w ramach WNT, dostaw w ramach WDT, eksportu towarów, importu towarów z art. 33a, importu usług, dostaw towarów i usług zwolnionych od podatku.

Pliki JPK_VDEK w nowej odsłonie

Informacje, jakie będą przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT po wejściu w życie zmienionych przepisów będą składały się z 2 części:

 1. Części deklaracyjnej.
 2. Części ewidencyjnej.

JPK V7M i JPK V7K czyli JPK_VDEK od października

JPK_VDEK – Nowy plik JPK od października

 

JPK_VDEK – część deklaracyjna

W swojej konstrukcji będzie zawierała wszystkie informacje, które obecnie znajdują się w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Podział na okresy rozliczeniowe miesięczne i kwartalne zostanie zachowany. W związku z powyższym takie deklaracje będą zawierały odpowiednie oznaczenia okresu:

 • JPK_V7M – dla rozliczeń miesięcznych.
 • JPK_V7K – dla rozliczeń kwartalnych.

JPK_VDEK – część ewidencyjna

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy obowiązek wysyłania ewidencji VAT wraz z plikami JPK_V7M i JPK_V7K zastąpi obecny obowiązek comiesięcznego wysyłania JPK-VAT. Ewidencje VAT będą wysyłane w okresach miesięcznych bez względu na okres rozliczania deklaracji VAT – miesięczny lub kwartalny. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie za pierwsze 2 miesiące kwartału prześlą do urzędu skarbowego jedynie część ewidencyjną. Po zakończeniu kwartału wyślą ewidencje VAT za trzeci miesiąc wraz z JPK_V7K.

Szczegółowe informacje na temat ewidencji VAT po zmianie można uzyskać w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

A co z pozostałymi deklaracjami i informacjami VAT?

Pozostałe deklaracje i informacje będą w dalszym ciągu składane na dotychczasowych zasadach. Pamiętajmy, że katalog jest dość obszerny: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R i VIU-R, VIN-D i VIU-D.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy przesyłanie pliku JPK_VDEK będzie obowiązkowe?

   Nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT zacznie funkcjonować od 1 kwietnia 2020 roku.
  2. Na jakich zasadach ma działać nowa matryca stawek VAT?

   Informacje przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT będą składały się z dwóch części: deklaracyjnej oraz ewidencyjnej.
  3. Od kiedy obowiązywać będzie JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT?

   Obowiązek przesyłania plików wprowadzony będzie od 1 października bieżącego roku.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie