JPK_VDEK – co będzie zawierał?

Jednolite pliki kontrolne JPK-VAT muszą być składane przez wszystkich czynnych podatników VAT od lipca 2018 roku. Od pewnego czasu toczyły się dyskusje na temat zastąpienia deklaracji VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT jednym dokumentem jakim będzie tzw. JPK_VDEK, w którym znajdą się informacje z deklaracji i ewidencji VAT. Ustawa z 4 lipca 2019 roku zmieniająca ustawę o podatku VAT między innymi w tym obszarze została opublikowana w Dz. U. 2019 poz. 1520.

Jakie dane znajdują się obecnie w deklaracji VAT?

W deklaracji VAT-7 i VAT-7K zdarzenia gospodarcze zostały podzielone na 3 obszary:

  1. W części C “ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO”.
  2. W części D “ROZLICZENIE PODATKU NALICZONEGO”.
  3. W części E “OBLICZENIE WYSOKOŚCI ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO LUB KWOTY ZWROTU”.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 

W obszarze podatku należnego wykazywane są informacje na temat m.in: dostaw objętych różnymi stawkami podatku VAT, nabyć w ramach WNT, dostaw w ramach WDT, eksportu towarów, importu towarów z art. 33a, importu usług, dostaw towarów i usług zwolnionych od podatku.

Pliki JPK_VDEK w nowej odsłonie

Informacje jakie będą przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT po wejściu w życie zmienionych przepisów będą składały się z 2 części:

  1. Części deklaracyjnej.
  2. Części ewidencyjnej.

JPK V7M i JPK V7K czyli JPK_VDEK od października

JPK_VDEK – Nowy plik JPK od października
 

JPK_VDEK – część deklaracyjna

W swojej konstrukcji będzie zawierała wszystkie informacje, które obecnie znajdują się w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Podział na okresy rozliczeniowe miesięczne i kwartalne zostanie zachowany. W związku z powyższym takie deklaracje będą zawierały odpowiednie oznaczenia okresu:

  • JPK_V7M – dla rozliczeń miesięcznych.
  • JPK_V7K – dla rozliczeń kwartalnych.
▲ wróć na początek

JPK_VDEK – część ewidencyjna

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy obowiązek wysyłania ewidencji VAT wraz z plikami JPK_V7M i JPK_V7K zastąpi obecny obowiązek comiesięcznego wysyłania JPK-VAT. Ewidencje VAT będą wysyłane w okresach miesięcznych bez względu na okres rozliczania deklaracji VAT – miesięczny lub kwartalny. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie za pierwsze 2 miesiące kwartału prześlą do urzędu skarbowego jedynie część ewidencyjną. Po zakończeniu kwartału wyślą ewidencje VAT za trzeci miesiąc wraz z JPK_V7K.

Szczegółowe informacje na temat ewidencji VAT po zmianie można uzyskać w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

Polecamy nasz materiał video:
Nowy plik JPK_VDEK. Co się zmieni?

Sytuacja związana z koronawirusem zmusiła rząd do przesunięcia terminu wprowadzenia nowego JPK. JPK_VDEK wejdzie w z opóźnieniem i przyniesie kilka zmian, m.in. w procedurze split payment. JPK_VDEK zastąpi dotychczasowe deklaracje VAY-7 i VAT-7K.

A co z pozostałymi deklaracjami i informacjami VAT?

Pozostałe deklaracje i informacje będą w dalszym ciągu składane na dotychczasowych zasadach. Pamiętajmy, że katalog jest dość obszerny: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R i VIU-R, VIN-D i VIU-D.

PKPiR 2020 rok – co się zmienia? – przeczytaj.
▲ wróć na początek

JPK_VDEK – najważniejsze pytania

🔸 Czy przesyłanie pliku JPK_VDEK będzie obowiązkowe?

Nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT zacznie funkcjonować od 1 kwietnia 2020 roku.

🔸 Na jakich zasadach ma działać nowa matryca stawek VAT?

Informacje przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT będą składały się z dwóch części: deklaracyjnej oraz ewidencyjnej.

🔸 Od kiedy obowiązywać będzie JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT?

Obowiązek przesyłania plików wprowadzony będzie od 1 października bieżącego roku.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań