JPK_VDEK – co będzie zawierał?

Jednolite pliki kontrolne JPK-VAT muszą być składane przez wszystkich czynnych podatników VAT od lipca 2018 roku. Od pewnego czasu toczyły się dyskusje na temat zastąpienia deklaracji VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT jednym dokumentem jakim będzie tzw. JPK_VDEK, w którym znajdą się informacje z deklaracji i ewidencji VAT. Ustawa z 4 lipca 2019 roku zmieniająca ustawę o podatku VAT między innymi w tym obszarze została opublikowana w Dz. U. 2019 poz. 1520.

Jakie dane znajdują się obecnie w deklaracji VAT?

W deklaracji VAT-7 i VAT-7K zdarzenia gospodarcze zostały podzielone na 3 obszary:

 1. W części C “ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO”.
 2. W części D “ROZLICZENIE PODATKU NALICZONEGO”.
 3. W części E “OBLICZENIE WYSOKOŚCI ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO LUB KWOTY ZWROTU”.

W obszarze podatku należnego wykazywane są informacje na temat m.in: dostaw objętych różnymi stawkami podatku VAT, nabyć w ramach WNT, dostaw w ramach WDT, eksportu towarów, importu towarów z art. 33a, importu usług, dostaw towarów i usług zwolnionych od podatku.

JPK_VDEK - co będzie zawierał?

JPK_VDEK w 2020 zastąpi deklaracje VAT i JPK_VAT

Pliki JPK_VDEK w nowej odsłonie

Informacje jakie będą przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT po wejściu w życie zmienionych przepisów będą składały się z 2 części:

 1. Części deklaracyjnej.
 2. Części ewidencyjnej.

JPK_VDEK – część deklaracyjna

W swojej konstrukcji będzie zawierała wszystkie informacje, które obecnie znajdują się w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Podział na okresy rozliczeniowe miesięczne i kwartalne zostanie zachowany. W związku z powyższym takie deklaracje będą zawierały odpowiednie oznaczenia okresu:

 • JPK_V7M – dla rozliczeń miesięcznych.
 • JPK_V7K – dla rozliczeń kwartalnych.
▲ wróć na początek

JPK_VDEK – część ewidencyjna

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy obowiązek wysyłania ewidencji VAT wraz z plikami JPK_V7M i JPK_V7K zastąpi obecny obowiązek comiesięcznego wysyłania JPK-VAT. Ewidencje VAT będą wysyłane w okresach miesięcznych bez względu na okres rozliczania deklaracji VAT – miesięczny lub kwartalny. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie za pierwsze 2 miesiące kwartału prześlą do urzędu skarbowego jedynie część ewidencyjną. Po zakończeniu kwartału wyślą ewidencje VAT za trzeci miesiąc wraz z JPK_V7K.

Szczegółowe informacje na temat ewidencji VAT po zmianie można uzyskać w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

A co z pozostałymi deklaracjami i informacjami VAT?

Pozostałe deklaracje i informacje będą w dalszym ciągu składane na dotychczasowych zasadach. Pamiętajmy, że katalog jest dość obszerny: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R i VIU-R, VIN-D i VIU-D.

Od kiedy będą przesyłane JPK_VDEK?

Mikro, małe i średnie firmy mogą zdecydować o dobrowolnym przesyłaniu plików JPK_VDEK już od 1 kwietnia 2020 roku, ale podjęcie takiej decyzji uniemożliwia powrót do rozliczeń na starych zasadach.

JPK_VDEK – Obowiązkowo:

Od 1 kwietnia 2020 roku – duże firmy

Od 1 lipca 2020 roku – pozostałe firmy

PKPiR 2020 rok – co się zmienia? – przeczytaj.
▲ wróć na początek

JPK_VDEK – najważniejsze pytania

Czy przesyłanie pliku JPK_VDEK będzie obowiązkowe?

Nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT zacznie funkcjonować od 1 kwietnia 2020 roku.

Na jakich zasadach ma działać nowa matryca stawek VAT?

Informacje przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT będą składały się z dwóch części: deklaracyjnej oraz ewidencyjnej.

Od kiedy nowy plik JPK zamiast deklaracji VAT?

Obowiązek przesyłania plików wprowadzony będzie dwuetapowo od 1 kwietnia dla części firm, a dla pozostałych podatników VAT od 1 lipca bieżącego roku.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań