Kara za brak rejestracji przedsiębiorcy na portalu Cieplo.gov.pl

kara za brak rejestracji

Od 26 września 2022 r. działa rządowa wyszukiwarka przedsiębiorców handlujących opałem. Najbliższe plany zakładają, że jeśli firma nie zarejestruje się w narzędziu, może być na nią nałożona kara. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka grzywna grozi za brak rejestracji oraz w jaki sposób dołączyć do wyszukiwarki.

Cieplo.gov.pl to strona służąca wyszukaniu i porównaniu cen węgla w punktach sprzedaży w najbliższej okolicy. Przedsiębiorcy handlujący opałem mają obowiązek się na niej zarejestrować, a za brak rejestracji już niedługo będzie grozić kara w wysokości 15 000 zł. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak dołączyć do porównywarki i jak ona działa.

Porównywarka cen węgla – cieplo.gov.pl – co to jest?

Strona cieplo.gov.pl to dostępny od 26 września 2022 r. rządowy serwis łączący przedsiębiorstwa zajmujące się handlem paliwem stałym z klientami. Dzięki porównywarce osoba zainteresowana kupnem węgla lub innego opału znajdzie wiarygodnych sprzedawców ze swojej okolicy oraz porówna ceny sprzedawanego przez nich surowca. Surowcami, którymi handlują zarejestrowani w serwisie przedsiębiorcy, są:

 • węgiel kamienny,
 • węgiel brunatny,
 • brykiety lub pelety (co najmniej 85% węgla kamiennego),
 • inne stałe produkty do spalania otrzymane termicznie z węgla,
 • muły węglowe,
 • flotokoncentraty,
 • biomasa z drzew i krzewów,
 • biomasa roślinna z rolnictwa,
 • torf,
 • mieszaniny wymienionych paliw.

Za pomocą porównywarki nie można zarezerwować ani kupić surowca. Narzędzie wyświetla dane przedsiębiorcy (w tym numer telefonu lub adres e-mail) oraz cenę węgla za tonę. Aby zamówić (zarezerwować) paliwo, należy skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą.

Czy przedsiębiorcy muszą się zarejestrować na portalu cieplo.gov.pl?

Obowiązek rejestracji na portalu i bieżącej aktualizacji cen wynika z art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców:

 • sprzedających paliwa stałe klientom indywidualnym,
 • wpisanych na listę pośredniczących podmiotów węglowych.

Kara za brak rejestracji na cieplo.gov.pl

Zgodnie z projektem Ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe przedsiębiorstwa, które nie zarejestrują się w wyszukiwarce bądź nie będą na bieżąco aktualizować informacji, mają być karane finansowo.

Pierwsza grzywna, nakładana na drodze kary administracyjnej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego ma wynieść 1 500 zł. Jeśli pomimo nałożonej kary, przedsiębiorca wciąż nie dopełni obowiązków, musi liczyć się z kolejną grzywną – tym razem w wysokości 15 000 zł. Powyższe wynika z art. 27 pkt 2 ust. 2 i 3 projektowanej ustawy. Jak poinformował w dniu 15 października 2022 r. wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker: Myślę, że ta ustawa wejdzie w życie w przeciągu dwóch-trzech tygodni, ale wszystko zależy od tego, kiedy wróci z Senatu do Sejmu (źródło: Serwis Samorządowy PAP).

Jak się zarejestrować?

Aby zarejestrować się w porównywarce cen węgla, należy mieć utworzone wcześniej konto na https://puesc.gov.pl/. Wniosek o dołączenie do wyszukiwarki składa się elektronicznie: na stronie cieplo.gov.pl trzeba wybrać zakładkę Dołącz jako dostawca i potwierdzić tożsamość logując się przy pomocy Profilu Zaufanego, e-dowodu lub usługi mojeID. Imię, nazwisko, nr PESEL zaciągną się automatycznie, a wnioskujący musi podać:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu komórkowego (opcjonalnie),
 • nr NIP działalności (po wpisaniu NIP zaciągnie się nazwa podmiotu z listy pośredniczących podmiotów węglowych),
 • numer ID SISC (jest to identyfikator nadawany po zarejestrowaniu się na puesc.gov.pl).

Po pomyślnie przeprowadzonej rejestracji przedsiębiorca otrzyma konto w portalu i dostęp do panelu sprzedawcy. Za pomocą panelu należy na bieżąco aktualizować dane dotyczące ceny i rodzaju sprzedawanego paliwa stałego oraz jego nazwy handlowej, uaktualniać dane podane przy rejestracji i dodawać adresy nowych punktów sprzedaży.

Odmowa rejestracji

Wszystkie wnioski są weryfikowane i może się zdarzyć, że któryś zostanie odrzucony. Przyczynami odrzucenia wniosku mogą być:

 • osoba składająca wniosek nie jest w systemie puesc.gov.pl powiązana z podmiotem zarejestrowanym jako pośredniczący podmiot węglowy w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych,
 • numer ID SISC osoby wnioskującej nie istnieje lub jest nieprawidłowy – można go uzyskać lub sprawdzić na: https://puesc.gov.pl/uslugi/zaloz-konto-lub-sprawdz-swoje-dane,
 • osoba składająca wniosek nie jest przedstawicielem lub reprezentantem firmy – aby dodać siebie jako przedstawiciela lub reprezentanta, należy po zalogowaniu na https://puesc.gov.pl/ wybrać formularz uprawnień rozszerzonych, a następnie Dostęp do portalu cieplo.gov.pl.

Jak działa wyszukiwarka cen węgla?

Porównywarka cen jest darmowa i dostępna bez logowania dla każdego internauty. Wyszukiwarka umożliwia zawężenie kryteriów do wybranego:

 • województwa,
 • powiatu,
 • rodzaju opału,
 • konkretnego produktu.

Wyniki wyszukiwania można posortować od najniższej ceny za tonę. Jeśli na miejscu, w składzie węgla, okaże się, że koszt opału jest inny niż w porównywarce, można zgłosić tę nieprawidłowość, klikając okno Zgłoś błąd w cenie.

Portal cieplo.gov.pl – podsumowanie

Obecnie w porównywarce zarejestrowanych jest ponad 2 000 przedsiębiorstw sprzedających węgiel i inne rodzaju opału. Strona pomaga klientom zaoszczędzić czas i szybko znaleźć najtańsze oferty sprzedaży opału. Nie bez znaczenia jest fakt, że w wyszukiwarce znajdują się profile zweryfikowanych przedsiębiorców, co jest gwarancją uczciwości i wiarygodności.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość