Blog ifirma.pl

Kara za brak rejestracji przedsiębiorcy na portalu Cieplo.gov.pl

|
Od 26 września 2022 r. działa rządowa wyszukiwarka przedsiębiorców handlujących opałem. Najbliższe plany zakładają, że jeśli firma nie zarejestruje się w narzędziu, może być na nią nałożona kara. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka grzywna grozi za brak rejestracji oraz w jaki sposób dołączyć do wyszukiwarki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Cieplo.gov.pl to strona służąca wyszukaniu i porównaniu cen węgla w punktach sprzedaży w najbliższej okolicy. Przedsiębiorcy handlujący opałem mają obowiązek się na niej zarejestrować, a za brak rejestracji już niedługo będzie grozić kara w wysokości 15 000 zł. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak dołączyć do porównywarki i jak ona działa.

Porównywarka cen węgla – cieplo.gov.pl – co to jest?

Strona cieplo.gov.pl to dostępny od 26 września 2022 r. rządowy serwis łączący przedsiębiorstwa zajmujące się handlem paliwem stałym z klientami. Dzięki porównywarce osoba zainteresowana kupnem węgla lub innego opału znajdzie wiarygodnych sprzedawców ze swojej okolicy oraz porówna ceny sprzedawanego przez nich surowca. Surowcami, którymi handlują zarejestrowani w serwisie przedsiębiorcy, są:

 • węgiel kamienny,
 • węgiel brunatny,
 • brykiety lub pelety (co najmniej 85% węgla kamiennego),
 • inne stałe produkty do spalania otrzymane termicznie z węgla,
 • muły węglowe,
 • flotokoncentraty,
 • biomasa z drzew i krzewów,
 • biomasa roślinna z rolnictwa,
 • torf,
 • mieszaniny wymienionych paliw.

Za pomocą porównywarki nie można zarezerwować ani kupić surowca. Narzędzie wyświetla dane przedsiębiorcy (w tym numer telefonu lub adres e-mail) oraz cenę węgla za tonę. Aby zamówić (zarezerwować) paliwo, należy skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą.

Czy przedsiębiorcy muszą się zarejestrować na portalu cieplo.gov.pl?

Obowiązek rejestracji na portalu i bieżącej aktualizacji cen wynika z art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców:

 • sprzedających paliwa stałe klientom indywidualnym,
 • wpisanych na listę pośredniczących podmiotów węglowych.

Kara za brak rejestracji na cieplo.gov.pl

Zgodnie z projektem Ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe przedsiębiorstwa, które nie zarejestrują się w wyszukiwarce bądź nie będą na bieżąco aktualizować informacji, mają być karane finansowo.

Pierwsza grzywna, nakładana na drodze kary administracyjnej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego ma wynieść 1 500 zł. Jeśli pomimo nałożonej kary, przedsiębiorca wciąż nie dopełni obowiązków, musi liczyć się z kolejną grzywną – tym razem w wysokości 15 000 zł. Powyższe wynika z art. 27 pkt 2 ust. 2 i 3 projektowanej ustawy. Jak poinformował w dniu 15 października 2022 r. wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker: Myślę, że ta ustawa wejdzie w życie w przeciągu dwóch-trzech tygodni, ale wszystko zależy od tego, kiedy wróci z Senatu do Sejmu (źródło: Serwis Samorządowy PAP).

Jak się zarejestrować?

Aby zarejestrować się w porównywarce cen węgla, należy mieć utworzone wcześniej konto na https://puesc.gov.pl/. Wniosek o dołączenie do wyszukiwarki składa się elektronicznie: na stronie cieplo.gov.pl trzeba wybrać zakładkę Dołącz jako dostawca i potwierdzić tożsamość logując się przy pomocy Profilu Zaufanego, e-dowodu lub usługi mojeID. Imię, nazwisko, nr PESEL zaciągną się automatycznie, a wnioskujący musi podać:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu komórkowego (opcjonalnie),
 • nr NIP działalności (po wpisaniu NIP zaciągnie się nazwa podmiotu z listy pośredniczących podmiotów węglowych),
 • numer ID SISC (jest to identyfikator nadawany po zarejestrowaniu się na puesc.gov.pl).

Po pomyślnie przeprowadzonej rejestracji przedsiębiorca otrzyma konto w portalu i dostęp do panelu sprzedawcy. Za pomocą panelu należy na bieżąco aktualizować dane dotyczące ceny i rodzaju sprzedawanego paliwa stałego oraz jego nazwy handlowej, uaktualniać dane podane przy rejestracji i dodawać adresy nowych punktów sprzedaży.

Odmowa rejestracji

Wszystkie wnioski są weryfikowane i może się zdarzyć, że któryś zostanie odrzucony. Przyczynami odrzucenia wniosku mogą być:

 • osoba składająca wniosek nie jest w systemie puesc.gov.pl powiązana z podmiotem zarejestrowanym jako pośredniczący podmiot węglowy w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych,
 • numer ID SISC osoby wnioskującej nie istnieje lub jest nieprawidłowy – można go uzyskać lub sprawdzić na: https://puesc.gov.pl/uslugi/zaloz-konto-lub-sprawdz-swoje-dane,
 • osoba składająca wniosek nie jest przedstawicielem lub reprezentantem firmy – aby dodać siebie jako przedstawiciela lub reprezentanta, należy po zalogowaniu na https://puesc.gov.pl/ wybrać formularz uprawnień rozszerzonych, a następnie Dostęp do portalu cieplo.gov.pl.

Jak działa wyszukiwarka cen węgla?

Porównywarka cen jest darmowa i dostępna bez logowania dla każdego internauty. Wyszukiwarka umożliwia zawężenie kryteriów do wybranego:

 • województwa,
 • powiatu,
 • rodzaju opału,
 • konkretnego produktu.

Wyniki wyszukiwania można posortować od najniższej ceny za tonę. Jeśli na miejscu, w składzie węgla, okaże się, że koszt opału jest inny niż w porównywarce, można zgłosić tę nieprawidłowość, klikając okno Zgłoś błąd w cenie.

Portal cieplo.gov.pl – podsumowanie

Obecnie w porównywarce zarejestrowanych jest ponad 2 000 przedsiębiorstw sprzedających węgiel i inne rodzaju opału. Strona pomaga klientom zaoszczędzić czas i szybko znaleźć najtańsze oferty sprzedaży opału. Nie bez znaczenia jest fakt, że w wyszukiwarce znajdują się profile zweryfikowanych przedsiębiorców, co jest gwarancją uczciwości i wiarygodności.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie