Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Niewątpliwie największą zaletą karty podatkowej jest stała wartość zaliczki, jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego co miesiąc (do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, z wyjątkiem grudnia – zaliczkę za ten miesiąc należy bowiem wpłacić do 28 tego miesiąca). Wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu prowadzenia działalności, liczby pracowników oraz miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.
Kto może wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania działalności?
Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą, która została wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Co ważne, tę formę opodatkowania mogą wybrać wyłącznie właściciele firm, którzy nie korzystają z usług innych firm, a także nie zatrudniają pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (wyłącznie umowy o pracę).
Uwaga!
Więcej na temat warunków umożliwiających skorzystanie z karty podatkowej, sposobie zgłoszenia faktu wyboru tej formy opodatkowania oraz obowiązkach z nią związanych przeczytasz tutaj
Komu opłaca się karta podatkowa?
Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania w przypadku firm, które ponoszą niewielkie wydatki (nie ma tu bowiem kosztów uzyskania przychodu, które wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego) i zatrudniają niewielu pracowników lub u których kwota zaliczki nie przekracza lub nieznacznie przekracza 7,75% podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystnym czynnikiem wpływającym na ustalenie przez naczelnika urzędu skarbowego niższego zobowiązania podatkowego za dany rok, jest również prowadzenie działalności w mniejszej miejscowości.
Podziel się z innymi: