Karta podatkowa – kiedy się opłaca?

Niewątpliwie największą zaletą karty podatkowej jest stała wartość zaliczki, jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego co miesiąc (do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, z wyjątkiem grudnia – zaliczkę za ten miesiąc należy bowiem wpłacić do 28 tego miesiąca). Wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu prowadzenia działalności, liczby pracowników oraz miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.

Kto może wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania działalności?

Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą, która została wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Co ważne, tę formę opodatkowania mogą wybrać wyłącznie właściciele firm, którzy nie korzystają z usług innych firm, a także nie zatrudniają pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (wyłącznie umowy o pracę).

Uwaga!

Więcej na temat warunków umożliwiających skorzystanie z karty podatkowej, sposobie zgłoszenia faktu wyboru tej formy opodatkowania oraz obowiązkach z nią związanych przeczytasz tutaj.

Komu opłaca się karta podatkowa?

Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania w przypadku firm, które ponoszą niewielkie wydatki (nie ma tu bowiem kosztów uzyskania przychodu, które wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego) i zatrudniają niewielu pracowników lub u których kwota zaliczki nie przekracza lub nieznacznie przekracza 7,75% podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystnym czynnikiem wpływającym na ustalenie przez naczelnika urzędu skarbowego niższego zobowiązania podatkowego za dany rok, jest również prowadzenie działalności w mniejszej miejscowości.

 

Którą formę opodatkowania wybrać? Kliknij i sprawdź, co radzą nasi eksperci!

Najważniejsze pytania

Kto może rozliczać się wg karty podatkowej?

  • wykonujący działalność gospodarczą, która została wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  • wyłącznie właściciele firm, którzy nie korzystają z usług innych firm
  • właściciele, którzy zatrudniają pracowników wyłącznie na podstawie umów o pracę

Kto i jak ustala wysokość zobowiązania podatkowego?

Wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu prowadzenia działalności, liczby pracowników oraz miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.

Dla kogo jest to opłacalne rozwiązanie?

  • dla firm, które ponoszą niewielkie wydatki
  • dla firm, które zatrudniają niewielu pracowników
  • dla osób, które prowadzą działalność w mniejszej miejscowości

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI