Blog ifirma.pl

Karta podatkowa – kiedy się opłaca?

|
|
2 minut czytania
Jedną z najprostszych form rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest karta podatkowa. Jakie obowiązki ma przedsiębiorca na karcie podatkowej? Kto może z niej skorzystać? Dla kogo będzie najlepszym wyborem? Kliknij i dowiedz się więcej o karcie podatkowej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niewątpliwie największą zaletą karty podatkowej jest stała wartość zaliczki, jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego co miesiąc (do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, z wyjątkiem grudnia – zaliczkę za ten miesiąc należy bowiem wpłacić do 28 tego miesiąca). Wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu prowadzenia działalności, liczby pracowników oraz miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.

Kto może wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania działalności?

Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą, która została wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Co ważne, tę formę opodatkowania mogą wybrać wyłącznie właściciele firm, którzy nie korzystają z usług innych firm, a także nie zatrudniają pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (wyłącznie umowy o pracę).

Uwaga!

Więcej na temat warunków umożliwiających skorzystanie z karty podatkowej, sposobie zgłoszenia faktu wyboru tej formy opodatkowania oraz obowiązkach z nią związanych przeczytasz tutaj

Komu opłaca się karta podatkowa?

Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania w przypadku firm, które ponoszą niewielkie wydatki (nie ma tu bowiem kosztów uzyskania przychodu, które wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego) i zatrudniają niewielu pracowników lub u których kwota zaliczki nie przekracza lub nieznacznie przekracza 7,75% podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystnym czynnikiem wpływającym na ustalenie przez naczelnika urzędu skarbowego niższego zobowiązania podatkowego za dany rok, jest również prowadzenie działalności w mniejszej miejscowości.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie