Przedsiębiorcy, którzy raz zostaną objęci obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych za pomocą kasy fiskalnej, nie mogą zrezygnować z użytkowania tego urządzenia w swojej firmie. Proces likwidacji i wyrejestrowania kasy ma natomiast ściśle określony przebieg i może wystąpić tylko w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności. Co w takim razie należy zrobić z urządzeniem fiskalnym w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej?
Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki związane z kasą fiskalną
Zawieszenie działalności nie powoduje konieczności likwidacji/wyrejestrowania kasy fiskalnej z ewidencji prowadzonej przez urząd skarbowy. Przedsiębiorca, który przerywa prowadzenie firmy zgłaszając ten fakt w CEIDG może wciąż posiadać takie urządzenie i wrócić do jego użytkowania po wznowieniu działalności.
Co ważne, w trakcie zawieszenia działalności powinien on pamiętać o:
- terminowych przeglądach kasy fiskalnej,
- poprawnym przechowywaniu książki kasy.
Zawieszenie działalności gospodarczej a sporządzanie raportów kasowych
Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą i zgłosił ten fakt w CEIDG nie ma obowiązku sporządzania „pustych” raportów kasowych. Co ważne, właściciel zawieszonej firmy może w tym okresie dokonywać transakcji niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jeżeli w związku z takim zdarzeniem dojdzie do sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności lub rolnika ryczałtowego, powinien on zarejestrować ją na kasie fiskalnej i na koniec dnia wydrukować raport kasowy.
Wskazówka!
Więcej informacji na temat praw i obowiązków przedsiębiorcy, który zawiesił działalność gospodarczą przeczytasz
tutaj.
Zawieszenie działalności a ulga na zakup kasy
Zawieszenie działalności nie powoduje obowiązku zwrotu ulgi podatkowej na zakup kasy, nawet jeśli nie minęły trzy lata od rozpoczęcia działalności (konieczność taka występuje jednak w przypadku likwidacji działalności).
Zawieszenie działalności krok po kroku – kliknij po praktyczny przewodnik!
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości)
użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon –
skontaktuj się z nami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Podziel się z innymi: