Kasa fiskalna – dla kogo od pierwszej transakcji w 2018 r.?

korygowanie błędów na kasie fiskalnej

Od początku 2018 roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy wprowadziło ono zmiany w zakresie braku możliwości skorzystania ze zwolnienia ze względu na obroty? Sprawdźmy.

Od początku 2018 roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy wprowadziło ono zmiany w zakresie braku możliwości skorzystania ze zwolnienia ze względu na obroty? Sprawdźmy.

Kasa fiskalna – brak możliwości skorzystania ze zwolnienia

Lista działalności zobligowanych do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej została zawarta – podobnie jak w poprzednich latach – w par. 4 nowego rozporządzenia. Obejmuje ona obecnie (zmiany w 2018 r. zaznaczone pogrubioną czcionką):

Dostawy:

  • gazu płynnego,
  • części do silników oraz samych silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu,
  • nadwozi do pojazdów silnikowych,
  • przyczep i naczep oraz kontenerów,
  • części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (bez motocykli), które nie zostały sklasyfikowane w innym miejscu,
  • sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego (poza lampami elektronowymi i innymi elementami elektronicznymi oraz częściami do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem,
  • sprzętu fotograficznego (bez części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego),
  • wyrobów z metali szlachetnych (jeśli nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT),
  • nośników danych cyfrowych i analogowych (zapisanych i niezapisanych),
  • wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych (z zawartością alkoholu powyżej 0,5%) – poza sprzedażą w samolocie,
  • perfum i wód toaletowych (poza sprzedażą w samolocie),

Świadczenie usług:

  • przewozu pasażerskiego w samochodowej komunikacji (poza wymienionymi w poz. 15 i 16 załącznika) oraz przewozu osób i ich bagażu taksówkami,
  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych lub motorowerów,
  • badań i przeglądów technicznych pojazdów,
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów (poza osobami wymienionymi w poz. 51 załącznika),
  • prawniczych (poza wymienionymi w poz. 28 załącznika)
  • doradztwa podatkowego,
  • związanych z wyżywieniem,
  • fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych
  • kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,
  • związanych z rozrywką i rekreacją – w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne,
  • wymiany walut (poza bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi).

Sprawdź, jakie obowiązują zasady prowadzenia ewidencji i korygowania błędów na kasie fiskalnej!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość