Kasa fiskalna w sprzedaży za pomocą maszyn vendingowych – metody/zasady rozliczenia

Sprzedaż za pomocą maszyn vendingowych stanowi obecnie bardzo popularny kanał sprzedaży bezpośredniej o dużej dynamice wzrostu. Sprzedaż z automatu można rozliczyć na dwa sposoby.

Rozliczenie sprzedaży kawy z automatu rachunkiem „ w stu”

Jeśli automat sprzedaje tylko kawę wtedy wystarczy przeliczyć gotówkę z automatu przynajmniej raz na koniec miesiąca i obliczyć kwotę podatku należnego. Ale jeśli sprzedaż kawy z automatu, ma miejsce wraz z innymi towarami np. zupkami, napojami chłodzącymi, słodyczami wówczas podatnik powinien prowadzić szczegółową ewidencję sprzedaży. Niezbędna jest rejestracja każdej transakcji z podziałem na odpowiednie stawki VAT.

wzór kasa
Przykład 1

Podatnik sprzedał w lipcu w automacie kawę za 1250 zł brutto. PN = (1250*23)/(100+23)=233,74 zł. Po zaokrągleniu 234 zł.

Podatnik może również skorzystać z rozwiązania zawartego w art. 146b ustawy o VAT, gdzie zostały ujęte wskaźniki wymienione w punktach poniżej i obliczyć kwotę podatku należnego i wartość netto dostawy licząc od kwoty brutto dostawy. W tym celu należy wykorzystać podane niżej przeliczniki procentowe:

    a) 18,70% – dla towarów i usług objętych stawką podatku 23%
    b) 7,41% – dla towarów i usług objętych stawką podatku 8%.

Stosując wskazane w ustawie o VAT wskaźniki, dla sprzedaży kawy o wartości 1250 zł brutto w stawce 23%, wystarczy pomnożyć kwotę 1250 x 18,70% co da 233,75 zł, kwota po zaokrągleniu również da wartość 234 zł podatku VAT.

Rozliczenie sprzedaży słodyczy strukturą zakupów

Jeżeli podatnik:
  • prowadzi sprzedaż z automatu towary opodatkowaną i zwolnioną lub opodatkowaną różnymi stawkami,
  • świadczy usługi handlu,
  • nie ma obowiązku rejestrować obrotu za pomocą kas fiskalnych,

wówczas można w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek. Podatnicy mogą ewidencjonować przychody w księdze oraz w ewidencji sprzedaży łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług.

Poniższy przykład pokazuje sposób obliczenia podatku należnego, który jest porównaniem obu ww. metod.

Przykład 2

Podatnik sprzedał w lipcu w automacie kawę za 1250 zł brutto. PN = 1250*18,70% = 233,75 zł, po zaokrągleniu 233,70 zł

Więcej o sprzedaży za pomocą automatów znajdziesz tutaj!

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI