Blog ifirma.pl

Kasa fiskalna w sprzedaży za pomocą maszyn vendingowych – metody/zasady rozliczenia

|
|
2 minut czytania
Dowiedz się jak rozliczyć sprzedaż kawy i słodyczy z automatu. Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy sprzedaży kawy i słodyczy w automatach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Sprzedaż za pomocą maszyn vendingowych stanowi obecnie bardzo popularny kanał sprzedaży bezpośredniej o dużej dynamice wzrostu. Sprzedaż z automatu można rozliczyć na dwa sposoby.

Rozliczenie sprzedaży kawy z automatu rachunkiem „ w stu”

Jeśli automat sprzedaje tylko kawę wtedy wystarczy przeliczyć gotówkę z automatu przynajmniej raz na koniec miesiąca i obliczyć kwotę podatku należnego. Ale jeśli sprzedaż kawy z automatu, ma miejsce wraz z innymi towarami np. zupkami, napojami chłodzącymi, słodyczami wówczas podatnik powinien prowadzić szczegółową ewidencję sprzedaży. Niezbędna jest rejestracja każdej transakcji z podziałem na odpowiednie stawki VAT.

podatek należny - wzór obliczeń

Sprzedaż za pomocą maszyn vendingowych – zasada rozliczenia

Przykład 1

Podatnik sprzedał w lipcu w automacie kawę za 1250 zł brutto. PN = (1250*23)/(100+23)=233,74 zł. Po zaokrągleniu 234 zł.

Podatnik może również skorzystać z rozwiązania zawartego w art. 146b ustawy o VAT, gdzie zostały ujęte wskaźniki wymienione w punktach poniżej i obliczyć kwotę podatku należnego i wartość netto dostawy licząc od kwoty brutto dostawy. W tym celu należy wykorzystać podane niżej przeliczniki procentowe:

  a) 18,70% – dla towarów i usług objętych stawką podatku 23%
  b) 7,41% – dla towarów i usług objętych stawką podatku 8%.

Stosując wskazane w ustawie o VAT wskaźniki, dla sprzedaży kawy o wartości 1250 zł brutto w stawce 23%, wystarczy pomnożyć kwotę 1250 x 18,70% co da 233,75 zł, kwota po zaokrągleniu również da wartość 234 zł podatku VAT.

Rozliczenie sprzedaży słodyczy strukturą zakupów

Jeżeli podatnik:
 • prowadzi sprzedaż z automatu towary opodatkowaną i zwolnioną lub opodatkowaną różnymi stawkami,
 • świadczy usługi handlu,
 • nie ma obowiązku rejestrować obrotu za pomocą kas fiskalnych,

wówczas można w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek. Podatnicy mogą ewidencjonować przychody w księdze oraz w ewidencji sprzedaży łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług.

Poniższy przykład pokazuje sposób obliczenia podatku należnego, który jest porównaniem obu ww. metod.

Przykład 2

Podatnik sprzedał w lipcu w automacie kawę za 1250 zł brutto. PN = 1250*18,70% = 233,75 zł, po zaokrągleniu 233,70 zł

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie