Blog ifirma.pl

Ulga na kasę fiskalną online w przypadku płatnika VAT

|
Zastanawiasz się, jak skorzystać z ulgi na zakup kasy online? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zakup kasy fiskalnej w firmie to dodatkowy i często niemały wydatek. Dlatego przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że przy spełnieniu ustawowych warunków mogą ubiegać się o zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej online. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak ten proces będzie przebiegał u czynnego podatnika VAT.

Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy online?

Od 1 maja 2019 roku nie wszyscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej. Obecnie o dodatkowy zwrot z tego tytułu mogą ubiegać się osoby kupujące kasy online, u których:

 1. Powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
 2. Nie powstał taki obowiązek i sami rozpoczęli ewidencjonowanie, pod warunkiem, że wcześniej nie korzystali z kasy.
 3. Obowiązek wymiany kasy na kasę online wynika z ustawy.

Wiele szczegółowych informacji na temat rozliczania zakupu kasy online można przeczytać w:

Ulga na kasę fiskalną online w przypadku płatnika VAT

Kwota ulgi na zakup kasy online wynosi 90% ceny netto (bez podatku VAT), nie więcej jednak niż 700 zł. W przypadku czynnego podatnika VAT odliczenia dokonuje się w JPK_V7 za okres, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej online w następujący sposób:

 • jeżeli wysokość ulgi na zakup kasy online jest niższa bądź równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, to przedsiębiorca pomniejsza tę kwotę. Wartość ta jest wykazywana w części deklaracyjnej JPK_V7 poz. “P_49”,
 • jeżeli kwota ulgi będzie wyższa od kwoty podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym wówczas pozostała kwota wydatkowana na zakup kasy online może być wykazana do zwrotu na rachunek bankowy lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Kwota jest wykazywana w poz. “P_52” w części deklaracyjnej JPK_V7.
Przykład

Pani Krystyna, czynny podatnik VAT, zakupiła kasę online i spełnia warunki do odliczenia ulgi. Faktura na zakup kasy została wystawiona na kwotę 2.000 zł netto (460 zł podatek VAT). W takim przypadku 90% ceny netto stanowi kwotę 1.800 zł, jednak kwota ulgi nie może być wyższa niż 700 zł. W JPK_V7 ulga 700 zł zostanie wykazana w poz. P_49, ponieważ kwota podatku VAT należnego w tym okresie rozliczeniowym wynosi 2.000 zł i pani Krystyna może odliczyć całą kwotę ulgi na zakup kasy. Pani Krystyna może również odliczyć podatek VAT naliczony z faktury zakupu w kwocie 460 zł.

Podsumowanie

Czynny podatnik VAT, o ile przysługuje mu ulga na zakup kasy fiskalnej online, kwotę zwrotu wykazuje bezpośrednio w JPK_V7, nie ma obowiązku załączania i przekazywania dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego. Jak widać cała procedura otrzymania zwrotu ulgi jest dość prosta i nie wymaga wykonywania dodatkowych czynności.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie