Powrót

Kasa wirtualna – papierowy paragon

kasy wirtualne od 1 czerwca

Jesteś zobowiązany posiadać kasę fiskalną? Sprawdź jakie zmiany są projektowane.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kasy fiskalne od swoich początków do chwili obecnej ulegały licznym przekształceniom. Obecnie w użytkowaniu znajdują się 3 rodzaje kas fiskalnych: kasy on-line, kasy z zapisem elektronicznym i kasy z zapisem papierowym. Informatyzacja wszystkich obszarów w działalności gospodarczej nie omija również kas. Od niedawna zostały wprowadzone kasy on-line, a już się mówi o kasach wirtualnych.

Do kiedy kasy z zapisem elektronicznym i papierowym?

Kasy z zapisem elektronicznym i papierowym powoli są wycofywane z użycia. Te z zapisem elektronicznym mają być dostępne na rynku do 31 grudnia 2022 r. Natomiast kasy z zapisem papierowym były dostępne do 31 sierpnia 2019 r. Oczywiście można z nich w dalszym ciągu korzystać, aż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.

Kasy on-line

Prace nad wprowadzeniem kas on-line trwały dość długo. Ten rodzaj kas działa na zasadzie ciągłego przesyłania w czasie rzeczywistym danych do systemu zwanego Centralnym Repozytorium Kas (CRK), który jest nadzorowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W CRK gromadzone są wszystkie dane o każdym zdarzeniu odnotowanym na kasie fiskalnej. Paragony fiskalne mogą być wydawane kupującemu w formie papierowej lub elektronicznej. Obowiązek posiadania kas fiskalnych on-line jest wprowadzany stopniowo od 2020 roku. Jakie branże i od kiedy muszą stosować tego typu kasy można przeczytać tutaj.

Kasy wirtualne

Tego typu kasy są na razie w fazie projektu. Z założenia kasy wirtualne mają postać oprogramowania w postaci aplikacji mobilnej i będą mogły być obsługiwane przez urządzenia elektroniczne takie jak smartfony czy tablety. Z założenia dostęp do użytkowania tego rodzaju kas musi być otwarty dla szerokiego grona odbiorców, oparty o publicznie dostępną specyfikację wymagań. W przypadku tych kas tak samo jak przy kasach on-line będzie następował przesył danych w czasie rzeczywistym do CRK.

Jak będą działały kasy wirtualne?

Projekt rozporządzenia nie zakłada odejścia od paragonów papierowych. To nabywca będzie decydował czy chce paragon tradycyjny, czy w postaci elektronicznej. Jak z tego wynika nie będzie możliwe użytkowanie kasy wirtualnej bez połączenia z drukarką fiskalną.

Nie ma na razie terminu wejścia w życie przepisów. Niewątpliwie na tym etapie największe zainteresowanie będzie leżało po stronie wspomnianych zakresów działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość