Blog ifirma.pl

Kasy fiskalne online – najważniejsze informacje

|
|
3 minut czytania
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach czeka już tylko na podpis Prezydenta. Zostanie nim wprowadzony nowy rodzaj kas rejestrujących- kasy online. Kasy te będą rejestrowały sprzedaż i przesyłały dane online do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nowelizacja ustaw powinna wejść w życie 1 maja 2019 r. Sprawdź szczegóły!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach czeka już tylko na podpis Prezydenta. Zostanie nim wprowadzony nowy rodzaj kas rejestrujących- kasy online. Kasy te będą rejestrowały sprzedaż i przesyłały dane online do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.  Nowelizacja ustaw powinna wejść w życie 1 maja 2019 r. Kasy fiskalne online nie będą obowiązkowe od razu u wszystkich przedsiębiorców.

Pierwsze branże, które mają obowiązek stosowania kas online:

Kasa online obowiązuje od:

Branża

01-01-2020

-świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

-sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

01-07-2020

-świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

-sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

01-01-2021

-świadczenia usług: fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie  kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

“Stare” kasy – możliwość ich użytkowania

Kasy “starego” typu będą mogły być stosowane do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich używanie.

Potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących przez:

 • kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii – są wydawane na okres do dnia 31 grudnia 2022;
 • kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii – są wydawane na okres do dnia 31 sierpnia 2019 r.

Ulga na zakup kasy online

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi na zakup kas online. Ulga będzie wynosić 90% ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej niż 700 zł.

Ulga przysługuje przedsiębiorcom, u których:

 • powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online (przedsiębiorcy mogli wcześniej skorzystać z ulgi na zakup kas “starego” typu);
 • nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących  (również “starego” typu) do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Ulga nie będzie przysługiwała na zakup kas fiskalnych „starego” typu.

Zgodnie z przepisem przejściowym, ulga przysługiwałaby na obecnych zasadach tym przedsiębiorcom, którzy nabyli kasy fiskalne z elektroniczną lub papierową kopią paragonu przed wejściem w życie nowelizacji ustawy (czyli przed 1 maja 2019 r.).

Cały tekst ustawy można przeczytać tutaj.

kasy fiskalne online

Autor ifirma.pl

Monika Kobylak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie