Blog ifirma.pl

Kiedy złożyć PIT-11 i PIT-4R w przypadku likwidacji działalności w trakcie roku?

|
Likwidujesz firmę i zastanawiasz się kiedy przesłać PIT-11 i PIT-4R za zatrudnionych pracowników? Przeczytaj informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który wchodzi również w rolę pracodawcy musi pamiętać o tym, że będzie miał dodatkowe obowiązki z rozliczaniem pracowników. W trakcie roku podatkowego musi naliczać i odprowadzać składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego składa PIT-11 i PIT-4R do urzędu skarbowego. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, kiedy należy złożyć PIT-11 i PIT-4R w przypadku likwidacji działalności gospodarczej w trakcie roku.

Termin na złożenie PIT-11 i PIT-4R

W ostatnim czasie kładzie się nacisk na elektroniczne przekazywanie dokumentów rozliczeniowych do różnych instytucji, szczególnie do ZUS i urzędu skarbowego. Proces ten znacznie przyspieszył w ostatnich latach a obecnie praktycznie każda nowa funkcjonalność opiera się na wysyłkach elektronicznych. Na tym polu również wiele się zmieniło jeżeli chodzi o przekazywanie deklaracji do urzędu skarbowego za pracowników, mowa tutaj o formularzach PIT-11 i PIT-4R. Obecnie żaden pracodawca nie może takich rozliczeń złożyć do urzędu w formie papierowej, bez względu na to ilu zatrudnia pracowników. Jeżeli chodzi o terminy przesyłania tych dokumentów do urzędu po zakończonym roku podatkowym, to przypadają one w okresach:

 1. PIT-4R – termin do końca stycznia.
 2. PIT-11 – termin do końca stycznia.

Rodzi się jednak pytanie, jak ma postąpić przedsiębiorca w sytuacji kiedy dochodzi do likwidacji działalności gospodarczej w trakcie roku? Czy w dalszym ciągu obowiązujące są te terminy, czy jednak te formalności przedsiębiorca powinien załatwić wcześniej?

złożenie PIT-11 i PIT-4R infografika

Kiedy złożyć PIT-11 i PIT-4R w przypadku likwidacji działalności w trakcie roku?

Jeżeli się tak zdarzy, że działalność gospodarcza zostanie zlikwidowana w trakcie roku podatkowego, a to nie należy do rzadkości, to w takich przypadkach przepisy ustawy o podatku dochodowym odnoszą się wprost do tej kwestii.

Przykład

Pan Jakub postanowił zlikwidować działalność gospodarczą z dniem 30 czerwca 2022 r. Ponieważ zatrudniał pracowników poza obowiązkami wynikającymi z Kodeksu pracy ma również obowiązek przekazania do urzędu skarbowego informacji PIT-11 i deklaracji PIT-4R. Zgodnie z przepisami powyższe formularze powinny wpłynąć do fiskusa najpóźniej 29.06.2022 r.

Decyzja o zakończeniu działalności gospodarczej najczęściej jest dokładnie przemyślana. Jeżeli nastąpi to w trakcie roku podatkowego płatnicy przekazują PIT-11 i PIT-4R w terminie do dnia zaprzestania działalności, nie czekając z przesłaniem formularzy do końca stycznia następnego roku. Wynika to wprost z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jaki jest termin na złożenie PIT-11 i PIT-4R?

   Jeżeli chodzi o terminy przesyłania tych dokumentów do urzędu po zakończonym roku podatkowym, to przypadają one w okresach: PIT-4R – termin do końca stycznia, PIT-11 – termin do końca stycznia.
  2. Kiedy złożyć PIT-11 i PIT-4R w przypadku likwidacji działalności w trakcie roku?

   W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem terminów do złożenia deklaracji PIT-11 i PIT-4R, a więc przed końcem stycznia, obowiązek przesłania rocznego obliczenia podatku i deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy jest wykonywany nie później niż do dnia zaprzestania prowadzenia działalności.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie