Blog

Korekta faktury w podatku VAT in plus w transakcjach zagranicznych

Korygowanie transakcji handlowych niejednokrotnie sprawia przedsiębiorcom wiele problemów. Korekty faktur wystawianie są zarówno dla transakcji krajowych, jak i zagranicznych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do rozliczania faktur korygujących in plus, które obejmują transakcje zagraniczne.

Korekta in plus w WNT, WDT i eksporcie

W przypadku transakcji WNT i eksportu obowiązują takie same zasady, jak w transakcjach krajowych, jeżeli chodzi o korekty in plus.

Korekta faktury w WNT będzie wyglądała następująco:

  1. Jeżeli przyczyna korekty była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, wówczas faktura korygująca musi być ujęta w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w WNT, będzie dokonana korekta wsteczna.
  2. Jeśli natomiast korekta faktury spowodowana jest przyczynami, które powstały po wystawieniu faktury pierwotnej, mamy do czynienia z korektą bieżącą.

Taka sama zasada obowiązuje przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i eksporcie. Jednak w przypadku tych transakcji zwiększenie podstawy opodatkowania następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały faktury pierwotne. Wprowadzenie takiego zapisu do ustawy VAT jest spowodowane tym, że przy eksporcie towarów i WDT mogą powstać sytuacje, w których rozliczenie transakcji w podatku VAT będzie miało miejsce później niż dostawa towarów. Przyczyna korekty faktury in plus może powstać wcześniej niż obowiązek wykazania faktury pierwotnej w JPK_V7, dlatego doprecyzowano w ustawie, że korekta nie może być ujęta wcześniej niż faktura pierwotna.

Korygowanie faktur in plus za usługi zagraniczne

O ile korygowanie transakcji związanych z dostawą towarów jest dość powszechne, o tyle o korygowaniu faktur za usługę mówi się o wiele mniej, ale to nie oznacza, że nie mogą wystąpić tego typu sytuacje. Ustawa o podatku VAT nie odnosi się wprost do okresów ujmowania faktur korygujących od importu czy eksportu usług. Przyjęło się, że obowiązują te same zasady, co przy korygowaniu dostaw towarów:

  1. Korekta wsteczna – jeżeli dotyczy błędu lub pomyłki w cenie.
  2. Korekta bieżąca – jeżeli powstała nowa okoliczność, nieznana w momencie wystawiania faktury pierwotnej.

Kurs waluty do przeliczenia korekty

W przypadku transakcji zagranicznych przedsiębiorcy mają jeszcze do rozstrzygnięcia jedną kwestię: według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia faktury korygującej? W tym obszarze ugruntowało się następujące stanowisko:

  1. W przypadku korekty wstecznej – kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej, taki jak na fakturze pierwotnej.
  2. W przypadku korekty bieżącej – kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia korekty.

Podsumowanie

Prawidłowe ujęcie faktury korygującej w ewidencjach VAT wymaga od przedsiębiorcy określenia momentu, w którym powstała przyczyna korekty. Jeżeli dojdzie do pomyłki w ilości czy też cenie za towar/usługę to jest na pewno okoliczność pierwotna, a więc korekta wsteczna. Natomiast jeżeli będzie to np. zmiana w cenie, która nie była znana w momencie w momencie wystawiania faktury pierwotnej, a nabywca był poinformowany takiej ewentualności, to jest to okoliczność wtórna, a więc korekta bieżąca.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

2 godziny temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

3 godziny temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

3 godziny temu

PCC od zakupu samochodu od osoby fizycznej

Chcesz kupić samochód od osoby fizycznej? Sprawdź, jak rozliczyć podatek PCC w takim przypadku.

5 godzin temu

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

1 dzień temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

1 dzień temu