Korekta w VAT a wartość początkowa środka trwałego

korekta VAT a wartość początkowa środka trwałego

Zastanawiasz się czy korekta podatku VAT może mieć wpływ na wartość początkową środka trwałego? Przeczytaj artykuł a znajdziesz odpowiedź.

Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT mają szereg obowiązków, ale też mogą skorzystać z przywileju odliczania podatku VAT naliczonego jeżeli ich nabycie ma związek z czynnościami opodatkowanymi w VAT. Zdarza się jednak tak, że pierwotnie odliczony podatek VAT ulegnie podwyższeniu lub obniżeniu z uwagi na dokonanie korekty podatku.

W jakich sytuacjach dojdzie do korekty podatku VAT naliczonego?

Otóż takich sytuacji, w których może dojść do skorygowania podatku VAT naliczonego może być kilka, a należą do nich:

W takich sytuacjach przedsiębiorca, który wcześniej ujął VAT naliczony niepodlegający odliczeniu w kosztach uzyskania przychodów lub w wartości początkowej środka trwałego może mieć wątpliwość jak postąpić w sytuacji, gdy dojdzie do korekty podatku VAT naliczonego?

Korekta podatku VAT a wartość początkowa środka trwałego

Jeżeli podatek VAT naliczony został ujęty w podstawie wartości początkowej środka trwałego, od którego są dokonywane odpisy amortyzacyjne to rodzi się pytanie, czy w przypadku korekty VAT należy zmienić wartość początkową środka trwałego? Należy jeszcze zwrócić uwagę, że do takiej korekty VAT może dojść po kilku miesiącach a czasami nawet po kilku latach.

Będą to sytuacje, w których przedsiębiorca:

  • stosuje proporcje w VAT,
  • zdecyduje się na bycie czynnym podatnikiem VAT,
  • będzie musiał z mocy ustawy dokonać zgłoszenia do VAT lub
  • powróci do zwolnienia z podatku VAT.

Na taką okoliczność ustawodawca dokonał zapisu w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych:

  1. W przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami – naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów stanowi przychód w działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 7d).
  2. Jeżeli zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług i naliczony podatek VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej to wówczas stanowi koszt uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 43 tiret 2).

W pierwszym przypadku dochodzi do zwiększenia kwoty podatku VAT naliczonego do odliczenia to wówczas ta kwota będzie stanowiła przychód w działalności gospodarczej.
W drugim przypadku dochodzi do zmniejszenia kwoty podatku VAT naliczonego to wówczas ta kwota znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów.

Przykład 1
Pan Adam zakupił frezarkę o wartości początkowej 14.760,00 zł w listopadzie 2020 roku. W tym czasie korzystał ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Pan Adam zdecydował się na jednorazową amortyzację do kwoty 100.000 zł i cała kwota brutto 14.760,00 zł znalazła się w kosztach uzyskania przychodów. Jednak od stycznia 2021 r. pan Adam planuje rejestrację do podatku VAT i będzie chciał skorzystać z przywileju odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu środka trwałego do kwoty 15.000,00 zł.
Podatek VAT naliczony na fakturze wyniósł 2.760,00 zł, a więc pan Adam będzie mógł odliczyć podatek VAT w tej wysokości w pierwszej deklaracji składanej za miesiąc styczeń/I kwartał 2021 r. Jednocześnie kwota 2.760,00 zł będzie stanowiła przychód w działalności gospodarczej, który należy zaksięgować w kolumnie 8 PKPiR.

Przykład 2
Pani Ania prowadzi działalności gospodarczej od 2019 roku, od samego początku jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2019 roku zakupiła urządzenie elektryczne o wartości początkowej 19.680,00 zł, które zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od styczniu 2021 roku pani Ania chce powrócić do zwolnienia w podatku VAT.
Kwota podatku VAT od zakupionego urządzenia wynosi 3.680,00 zł. W tym przypadku okres korekty w VAT wynosi 5 lat 2019-2023 (wartość środka trwałego powyżej 15.000 zł). Do końca okresu korekty pozostanie 3 lata, a więc pani Ania będzie musiała pomniejszyć podatek VAT naliczony rocznie o ⅕ kwoty podatku VAT przez ten okres, czyli kwotę 736 zł rocznie w pierwszej deklaracji VAT składanej za okres miesięczny lub kwartalny w latach 2020-2023. Jednocześnie kwota 736 zł będzie stanowiła koszty uzyskania przychodów i można ją ująć w kol. 13 PKPiR.

Rozliczanie korekt w podatku VAT jest obszarem dość problematycznym dlatego wymaga każdorazowo analizy i odniesienia do obowiązujących przepisów. Dokonanie korekty podatku VAT nie wpływa na wartość początkową środka trwałego, tak to zostało z kolei uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powstałe zwiększenia lub zmniejszenia podatku odnoszone są bezpośrednio odpowiednio w przychody i koszty podatkowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość