Koszty utrzymania nieruchomości a jej wartość początkowa

koszty utrzymania nieruchomości

Część wydatków związanych z nieruchomością, stanowiącą środek trwały w budowie, od samego początku może być zaliczana bezpośrednio w koszty. Przykładem takim będą opłaty związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości. Sprawdź, jak dokonać poprawnego rozliczenia!

Przedsiębiorcy, którzy zakupili nieruchomość z zamiarem przyjęcia jej jako składnik firmowego majątku, powinni we właściwy sposób określić wartość początkową takiej inwestycji. Okazuje się bowiem, że część wydatków związanych z lokalem/budynkiem stanowiącym środek trwały w budowie, mimo trwającej inwestycji, od samego początku może być zaliczana bezpośrednio do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Przykładem takich wydatków są bieżące koszty utrzymania nieruchomości.

Bieżące utrzymanie nieruchomości – co to znaczy?

Do kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem nieruchomości zalicza się te wydatki, które przedsiębiorca ponosiłby niezależnie od tego, czy jest prowadzona inwestycja związana z danym lokalem lub budynkiem. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim wydatki na:
  • czynsz oraz inne stałe opłaty np. za zarządzanie nieruchomością dla wspólnoty,
  • podatek od nieruchomości,
  • opłaty za wywóz nieczystości,
  • media (woda, energia, gaz).

Wydatki na bieżące utrzymanie nieruchomości a koszty

Wskazane wyżej wydatki na bieżące utrzymanie nieruchomości mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów już od momentu nabycia lokalu/budynku (i nie będą tym samym powiększać wartości początkowej środka trwałego). Zdaniem organów podatkowych nieruchomości będące przedmiotem opodatkowania zawsze wykazują bowiem potencjalny związek z przychodami podatnika – może on w każdej chwili podjąć decyzję o ich sprzedaży czy wynajmie, które to wygenerują przychody.

W związku z powyższym, już w okresie, w którym brak jest bezpośredniego powiązania przedmiotu opodatkowania z przychodami podatnika (w trakcie prowadzonej inwestycji), nieruchomość taka stanowi źródło potencjalnych przychodów i jako taka pozwala na zaliczenie wydatków związanych z jej bieżącym utrzymaniem do bieżących kosztów podatkowych prowadzonej działalności.

Należy je ująć w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki).

Wartość początkowa mieszkania – kliknij po praktyczne wskazówki, jak ją ustalić!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość