Blog ifirma.pl

Metody uwierzytelnienia podmiotów korzystających z KSEF

|
|
2 minut czytania
Z Krajowego Systemu e-Faktur mogą korzystać zarówno osoby fizyczne jak i inne podmioty. Jednak, aby móc skorzystać z KSeF niezbędne jest poświadczenie swojej tożsamości w systemie. Jak można uwierzytelnić się w celu dostępu do KSeF?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Autoryzacja użytkownika w KSeF wymagana jest niezależnie czy wykorzystuje się narzędzia komercyjne, czy aplikację udostępnioną przez Ministerstwo Finansów.

KSeF w pigułce – kluczowe informacje o KSeF w formie video:

 

Jakie są sposoby uwierzytelnienia w KSeF?

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest możliwe za pomocą uwierzytelnienia:

 1. kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 2. kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną (odpowiednik pieczątki firmowej),
 3. podpisem zaufanym,
 4. wygenerowanym przez System, po uwierzytelnieniu się w jeden z powyższych sposobów – tokenem (ciągiem znaków alfanumerycznych, z wyłączeniem znaków interpunkcyjnych) przypisanym do danej osoby.

– oraz weryfikacji posiadanych uprawnień.

Po poświadczeniu w systemie, można używać KSeF m.in. w zakresie przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. Poza danym przedsiębiorcą, w Systemie może działać podmiot przez niego uprawniony, np. biuro rachunkowe.

Poświadczenia osób fizycznych

W przypadku osób fizycznych, np. jednoosobowej działalności gospodarczej, autoryzacja może być dokonana za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego (Profilu Zaufanego) lub za pośrednictwem API i wygenerowano wcześniej tokenu.

Jeśli podpis elektroniczny nie zawiera NIP oraz PESEL, uwierzytelnienie (oraz weryfikacja posiadanych uprawnień) jest możliwe po zgłoszeniu danych unikalnych identyfikujących ten podpis (tzw. odcisk palca) w zawiadomieniu ZAW-FA , które należy wysłać do urzędu skarbowego.

Uwierzytelnienie podmiotów niebędących osobami fizycznymi

Podmiot niebędący osobą fizyczną może uwierzytelnić się w systemie za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub składając w urzędzie zawiadomienie ZAW-FA, w którym powinien wyznaczyć określoną osobę fizyczną (w ramach swojej struktury) do korzystania z KSeF, np. do nadawania i odbierania uprawnień, wystawiania faktur w imieniu podmiotu, dostępu do faktur.

Sposoby uwierzytelnienia w KSEF
Osoba fizyczna (dotyczy także osób w ramach podmiotu, np. pracownik w spółce, prezes itp.) Podmiot niebędący osobą fizyczną (np. spółka)
Kwalifikowany podpis elektroniczny TAK NIE DOTYCZY
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna NIE DOTYCZY TAK
Podpis Zaufany (integralna część Profilu Zaufanego) TAK NIE DOTYCZY
Token wygenerowany przez KSeF przypisany do konkretnej osoby TAK — po uwierzytelnieniu się w jeden z powyższych sposobów NIE DOTYCZY
Złożenie zawiadomienia ZAW-FA w urzędzie skarbowym TAK TAK
 

Ministerstwo Finansów wydało instrukcję uwierzytelnienia w Aplikacji Podatnika KSeF.

Anonimowy dostęp do faktury – bez uwierzytelniania

Krajowy System e-Faktur przewiduje również opcję anonimowego dostępu do pojedynczej e-faktury (bez uprzedniego uwierzytelniania się w systemie). W tym celu na dedykowanej stronie należy podać następujące dane:

 1. numer identyfikujący daną fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur,
 2. numer faktury,
 3. numer NIP lub innego identyfikatora nabywcy albo informacji o jego braku
 4. imię i nazwisko lub nazwę nabywcy albo informacji o braku tych danych;
 5. kwotę należności ogółem.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce