Amortyzacja jednorazowa według nowych zasad – kiedy się opłaca?

amortyzacja jednorazowa nowe zasady

Amortyzacja jednorazowa często interesuje przedsiębiorców, którzy uzyskują w danym okresie znaczny przychód; bądź też takich, którzy chcieliby jak najszybciej załatwić formalności i „mieć z głowy” dokonywanie odpisów. Nowe zasady amortyzacji jednorazowej rozszerzają jej zakres – warto zatem sprawdzić, kiedy będzie się ona opłacać.

Amortyzacja jednorazowa często interesuje przedsiębiorców, którzy uzyskują w danym okresie znaczny przychód; bądź też takich, którzy chcieliby jak najszybciej załatwić formalności i „mieć z głowy” dokonywanie odpisów. Nowe zasady amortyzacji jednorazowej rozszerzają jej zakres – warto zatem sprawdzić, kiedy będzie się ona opłacać.

Amortyzacja jednorazowa – nowe zasady

Dotychczas przedsiębiorcy mieli prawo do skorzystania z amortyzacji jednorazowej w przypadku:
 • Niskocennych środków trwałych – o wartości początkowej do 3.500 zł
 • Pomocy de minimis – w stosunku do określonych środków trwałych i w ramach kwotowego limitu.
Obecnie ustawodawca wprowadził trzecią możliwość – dla nowych fabrycznie środków trwałych możemy zastosować jednorazowy odpis, nie korzystając z pomocy de minimis. Warunkiem jest:
 • Wartość środków trwałych – jednego lub kilku zsumowanych, przynajmniej 10.000 zł
 • Wartość każdego z powyższych środków – powyżej 3.500 zł
 • Wartość wszystkich środków trwałych w skali roku nie może przekroczyć 100.000 zł
 • Właściwa grupa KŚT – 3-6 oraz 8.

Nowa amortyzacja jednorazowa – kiedy się opłaca?

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że amortyzacja jednorazowa według nowych zasad będzie zawsze najlepszym i najwygodniejszym wyjściem. Nie zawsze jednak musi tak być. Na amortyzację jednorazową nowych fabrycznie środków trwałych warto zdecydować się, gdy:
 • Odnotowujemy duży przychód – amortyzacja jednorazowa zapewni duży jednorazowy koszt
 • Zobowiązanie podatkowe może być wysokie – zrównoważenie go kosztem pozwoli uzyskać więcej środków obrotowych, zamiast zamrożenia ich w ramach opłaty za zobowiązanie podatkowe
 • Zależy nam na wygodzie – jednorazowy odpis w kosztach, bez konieczności dokonywania amortyzacji w czasie.
Inne opcje amortyzacji warto natomiast rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy:
 • Przychody są relatywnie niskie lub wykazaliśmy stratę – jednorazowy koszt spowoduje znaczne pogorszenie wyniku finansowego firmy
 • Zobowiązanie podatkowe jest stosunkowo niewysokie
 • Możliwa jest w przyszłości sprzedaż środka trwałego – w momencie sprzedaży niezamortyzowana część zostanie zaliczona w całości do kosztów uzyskania przychodów, co może nieco zrównoważyć uzyskany przy sprzedaży przychód z działalności.
Jak widać, amortyzacja jednorazowa nowych fabrycznie środków trwałych może być dobrym rozwiązaniem w określonych sytuacjach. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto szczegółowo rozważyć kondycję swojej firmy i wybrać to, co najlepsze.
Samochód osobowy a amortyzacja jednorazowa? Sprawdź, jak możesz zamortyzować firmowy pojazd!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość