Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć fakturę od Amazon?

|
Na fakturach od Amazon można spotkać różne nazwy. Najczęściej występujące to: Amazon.de, Amazon verkauft von Amazon EU S.a r.l, Amazon Services Europe S.à rl, Amazon EU. Jak zaksięgować fakturę wystawioną przez Amazon za zakup na firmę, czy nazwa na fakturze ma znaczenie?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nazwą handlową Amazon jest amazon.de. Jest ona również używana przez m.in. Amazon EU S.à r.l., Amazon Services Europe S.à r.l. To, jaką nazwę zastosuje na fakturze Amazon, zależy od charakteru sprzedawanego produktu.

Jednak sposób rozliczenia faktury wystawionej przez Amazon (niezależnie od nazwy na fakturze) zależy przede wszystkim od tego skąd został wysłany towar do przedsiębiorcy: czy z magazynu znajdującego się na terenie Polski, czy w innym kraju UE. Zakup na firmę od zagranicznego Amazon powoduje obowiązek zarejestrowania się do VAT UE (vat unijnego). Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Zakup na firmę od zagranicznego Amazon powoduje obowiązek zarejestrowania się do VAT UE (vat unijnego). Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się w Polsce

Jeżeli towar przyszedł z polskiego magazynu, to fakturę taką rozlicza się jak zwyczajową fakturę polską, nawet jeśli faktura została wystawiona przez zagraniczny oddział. A zatem, podatnicy czynni VAT ujmują wydatek w kwocie netto w KPiR, a podatek VAT – w ewidencji zakupów VAT. Zaś podatnicy zwolnieni z VAT, wydatek w kwocie brutto ujmują w KPiR. Jeżeli faktura została wystawiona w walucie obcej, należy ją przeliczyć na polskie złote.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Jeśli towar przyszedł z magazynu znajdującego się w innym kraju niż Polska (np. Niemcy, Luksemburg) to fakturę wystawioną przez Amazon, nawet jeśli widnieje na niej polski NIP:

 • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
 • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT.

Kto i jak musi sam obliczyć podatek z faktury od Amazon?

Rozliczając towar w trybie WNT, a zatem wtedy, go towar został wysłany z innego kraju w UE niż Polska, podatnicy czynni, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

 • vatowcy – mogą potem odliczyć,
 • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT podlega zaliczeniu w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Faktury w walucie obcej przelicza się:

 • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obowiązku podatkowego. Dla transakcji WNT datą powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
 • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Amazon – przykłady

Przykład 1.

Pani Marta, jako podatnik czynny VAT dostała fakturę wystawioną przez polski oddział Amazon, z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 10.05.2023
 • data dostawy towarów: 13.05.2023
 • kwota na fakturze: 100 zł
 • VAT: 0%
 • data zapłaty: 09.05.2023
Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Amazon z polskim NIP i adresem?

Rozliczając taką fakturę, na początku trzeba sprawdzić skąd został wysłany towar. Okazało się, że Amazon wysłało towar z magazynu w Luksemburgu. Co oznacza, że taką fakturę należy rozliczyć w trybie WNT, a zatem trzeba obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

Rozliczenie w VAT (sprzedaży i zakupu) w dacie wystawienia faktury: 100*23%= 23 zł

Rozliczenie w KPiR w dacie wystawienia faktury: 100 zł.

Przykład 2.

Pan Wiktor, podatnik zwolniony z VAT, otrzymał fakturę wystawioną przez belgijski oddział Amazon, z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 22.05.2023
 • data dostawy towarów: 01.07.2023
 • kwota na fakturze: 100 euro
 • VAT: 0%
 • data zapłaty: 19.05. 2023
Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Amazon w obcej walucie, na której nie ma podatku VAT?

Rozliczając taką fakturę, na początku trzeba sprawdzić skąd został wysłany towar. Okazało się, że Amazon wysłało towar z magazynu w Niemczech. Pan Wojciech rozlicza nabycia z UE, w ramach WNT, czyli musi samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa.

1. Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

a. kurs euro NBP z 19.05.2023; 4,5367 zł

b. VAT do zapłaty (100*4,5367)*23%=104,34 zł

2. Rozliczenie w PIT:

a. kurs euro NBP z 19.05.2023: 4,4958 zł

b. do zaksięgowania w KPIR: 100*4,5367 = 453,67 zł

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Faktura z Amazon z polskim VAT?

   Rozliczając towar w trybie WNT, a zatem wtedy, go towar został wysłany z innego kraju w UE niż Polska, podatnicy czynni, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.
  2. Jak zaksięgowac fakturę z Amazon?

   Faktury w walucie obcej przelicza się: dla celów VAT - wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obowiązku podatkowego. Dla transakcji WNT datą powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy. dla celów PIT - wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury
  Komentarze czytelników
  1. 12 października 2021 o 14:15
   JOLANTA

   Witam,
   bardzo proszę o informację jak mam rozliczyć fakturę przy samofakturowaniu przez Amazona moich usług transportowych dla nich jeżeli faktura jest wystawiana w okresach tygodniowych w euro a kurs do przeliczenia jest brany z dnia poprzedzajacego wystawienie faktury ?
   Nie spotkałam się jeszcze z tym ,żeby mozna było uslugi transportowe rozliczać w okresach np. tygodniowych.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie