Czy podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w VAT, nabywając towary od kontrahenta z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)? Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy w takiej sytuacji? Czy konieczna jest rejestracja do VAT-UE?
Limit zakupu towarów z UE dla podatników zwolnionych z VAT
W sytuacji, gdy u podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia w całości nie przekroczyła w danym roku 50 tys. zł, nie musi (ale może) on kwalifikować tego typu transakcji jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jeżeli jednak wspomniany limit zostanie przekroczony, będzie obowiązywało go rozliczanie WNT wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Podatnik zwolniony z VAT a rejestracja do VAT-UE
Co ważne, jeżeli podatnik zwolniony z VAT przekroczy ww. limit lub z własnej woli zdecyduje się na rozliczanie WNT, ma on obowiązek zarejestrowania się do VAT-UE lub złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze takiego rozliczania (art. 10 ust. 6 ustawy o VAT). Rejestracji dokonuje się na druku VAT-R (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Po dokonaniu rejestracji do VAT-UE, przy transakcjach z kontrahentami z krajów unijnych podatnik zwolniony z VAT ma obowiązek posługiwać się swoim NIP-em poprzedzonym literami “PL”.
Rozpoznanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT – konsekwencje podatkowe
Podatnik zwolniony z VAT, który rozpoznaje WNT ma obowiązek opodatkować zakupiony towar według stawki podatku od towarów i usług właściwej w Polsce. Ponieważ nie rozlicza on VAT, nie będzie mógł on wykazać podatku naliczonego, jak dzieje się w przypadku podatników czynnych. Wpłacony do urzędu skarbowego VAT będzie stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu (wykazywany w kol. 13 KPiR).
Rozpoznanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT – obowiązki
Podmiot niebędący czynnym podatnikiem VAT, który rozlicza WNT (obowiązkowo lub dobrowolnie), ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-8 do 25 dnia kolejnego miesiąca. Co ważne, deklarację tę składa się bez względu na to, czy w danym miesiącu powstał obowiązek podatkowy z tytułu zdarzeń gospodarczych, które obejmuje ten formularz (poza WNT są to: import usług oraz zakup towarów na terenie kraju od podmiotu zagranicznego, gdy VAT rozlicza nabywca).