PUE ZUS – do czego służy?

PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych udostępniana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to strona WWW, która pozwala na załatwienie wielu spraw związanych z ZUS, bez konieczności wychodzenia z domu. Mogą z niej korzystać zarówno ubezpieczeni (pracownicy, zleceniobiorcy etc.), jak i przedsiębiorcy (płatnicy składek), czy świadczeniobiorcy (emeryci, renciści). Do czego dokładnie służy PUE ZUS?

PUE ZUS – jakie daje możliwości?

Na stronie PUE ZUS dostępnych jest szereg usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za jej pośrednictwem możliwe jest m.in.:

  • szybkie przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych (pomoże w tym aplikacja ePłatnik, za pośrednictwem której przedsiębiorca może m.in. dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS, czy też rozliczyć składki za siebie lub pracownika),
  • sprawny wgląd do danych zgromadzonych przez ZUS (jeśli jesteś pracownikiem możesz sprawdzić swoje dane zapisane na koncie ZUS, jego stan, obliczyć swoją przyszłą emeryturę, czy też skontrolować wystawione na Ciebie zwolnienia lekarskie),
  • składanie różnego rodzaju wniosków do ZUS oraz otrzymywanie odpowiedzi na nie (przykładowo za pośrednictwem PUE możliwe jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami oraz odebranie go w wersji online),
  • pobieranie potrzebnych dokumentów (w przypadku świadczeniobiorców – np. ZUS ZLA, czy też PIT do rozliczeń z urzędem skarbowym),
  • umawianie się na wizyty w jednostkach ZUS (PUE podpowie adres jednostki zgodnej z Twoim adresem zamieszkania).

PUE ZUS – dla kogo przydatne?

Założenie profilu na PUE ZUS to rozwiązanie, które może mocno ułatwić życie przede wszystkim mikroprzedsiębiorcom. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikną oni licznych wizyt w placówkach ZUS-u, czy też długiego oczekiwania w kolejkach bez wcześniejszego umówienia wizyty.

Jak zacząć korzystać?

Do skorzystania z PUE ZUS uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat, założyły konto na PUE oraz potwierdziły swoją tożsamość. Założenie konta możliwe jest z poziomu strony internetowej ZUS (opcja „Zarejestruj profil”). Kolejnym etapem jest potwierdzeniem tożsamości (osobiście w placówce ZUS, elektroniczne – jeśli posiadamy podpis elektroniczny lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej jeśli posiadamy konto w banku, który podpisał porozumienie z ZUS). Szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie WWW Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne zwolnienie chorobowe – dowiedz się więcej!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań