Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS

Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej ma wpływ na rozrachunki publicznoprawne – także związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej ma wpływ na rozrachunki publicznoprawne – także związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zawieszenie działalności gospodarczej a zgłoszenie w ZUS

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy, który planuje zawieszenie działalności gospodarczej, jest złożenie CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy.

Na podstawie tego druku informacje o przerwie w firmie przesyłane są do kolejnych urzędów – w tym do ZUS.

Urzędnicy ZUS, po otrzymaniu odpowiednich danych, samodzielnie sporządzają deklaracje:

  • ZUS-ZWUA – czyli wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby ubezpieczonej, oraz
  • ZUS-ZWPA – czyli wyrejestrowanie płatnika składek.

Potwierdzenie stworzenia dokumentacji zostanie także wysłane bezpośrednio do przedsiębiorcy.

Uwaga!

Wyrejestrowanie z ZUS możliwe jest tylko wtedy, gdy w działalności nie zatrudnia się pracowników – w przypadku zatrudniania zawieszenie nie jest możliwe. Natomiast, automatycznemu wyrejestrowaniu podlegać będą członkowie rodziny ubezpieczeni wraz z przedsiębiorcą, osoby współpracujące oraz zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Składki ZUS – co w przypadku zawieszenia?

Zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca zawiesza jednocześnie obowiązek opłacania składek ZUS. Oznacza to, że przez czas trwania zawieszenia nie mamy generalnie obowiązku płacenia składek, ani składania dokumentów.

Wyjątek może stanowić sam miesiąc zawieszenia działalności – jeśli nie zaczynamy przerwy od pierwszego dnia miesiąca. W takiej sytuacji należy opłacić:

  • składki społeczne – proporcjonalnie, wyłącznie za te dni w miesiącu, kiedy działalność nie była zawieszona,
  • składkę zdrowotną – w całości, bez względu na to, przez ile dni w miesiącu działalność nie była zawieszona.

Wpłacając niestandardową kwotę składek do ZUS przedsiębiorca powinien złożyć za dany okres ZUS DRA, na podstawie którego składka zostanie rozliczona.

Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do ubezpieczenia

Przedsiębiorca zawieszający działalność nie podlega obowiązkowi opłacania składek, ale z drugiej strony – z dniem zawieszenia traci również prawo do ubezpieczenia (w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego – po 30 dniach od daty zawieszenia). W takiej sytuacji można je uzyskać w inny sposób:

  • ubezpieczenie emerytalne i rentowe – opłacając je dobrowolnie bezpośrednio do ZUS (po zgłoszeniu na deklaracji ZUS ZUA),
  • ubezpieczenie zdrowotne – zgłaszając się, jako członek rodziny danej osoby ubezpieczonej (np. małżonka), rejestrując się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy lub opłacając składki dobrowolnie po zgłoszeniu bezpośrednio w NFZ.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce