Powrót

Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS

zawieszenie działalności a ZUS

Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej ma wpływ na rozrachunki publicznoprawne – także związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej ma wpływ na rozrachunki publicznoprawne – także związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zawieszenie działalności gospodarczej a zgłoszenie w ZUS

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy, który planuje zawieszenie działalności gospodarczej, jest złożenie CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy.

Na podstawie tego druku informacje o przerwie w firmie przesyłane są do kolejnych urzędów – w tym do ZUS.

Urzędnicy ZUS, po otrzymaniu odpowiednich danych, samodzielnie sporządzają deklaracje:

  • ZUS-ZWUA – czyli wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby ubezpieczonej, oraz
  • ZUS-ZWPA – czyli wyrejestrowanie płatnika składek.

Potwierdzenie stworzenia dokumentacji zostanie także wysłane bezpośrednio do przedsiębiorcy.

Uwaga!

Wyrejestrowanie z ZUS możliwe jest tylko wtedy, gdy w działalności nie zatrudnia się pracowników – w przypadku zatrudniania zawieszenie nie jest możliwe. Natomiast, automatycznemu wyrejestrowaniu podlegać będą członkowie rodziny ubezpieczeni wraz z przedsiębiorcą, osoby współpracujące oraz zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Składki ZUS – co w przypadku zawieszenia?

Zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca zawiesza jednocześnie obowiązek opłacania składek ZUS. Oznacza to, że przez czas trwania zawieszenia nie mamy generalnie obowiązku płacenia składek, ani składania dokumentów.

Wyjątek może stanowić sam miesiąc zawieszenia działalności – jeśli nie zaczynamy przerwy od pierwszego dnia miesiąca. W takiej sytuacji należy opłacić:

  • składki społeczne – proporcjonalnie, wyłącznie za te dni w miesiącu, kiedy działalność nie była zawieszona,
  • składkę zdrowotną – w całości, bez względu na to, przez ile dni w miesiącu działalność nie była zawieszona.

Wpłacając niestandardową kwotę składek do ZUS przedsiębiorca powinien złożyć za dany okres ZUS DRA, na podstawie którego składka zostanie rozliczona.

Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do ubezpieczenia

Przedsiębiorca zawieszający działalność nie podlega obowiązkowi opłacania składek, ale z drugiej strony – z dniem zawieszenia traci również prawo do ubezpieczenia (w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego – po 30 dniach od daty zawieszenia). W takiej sytuacji można je uzyskać w inny sposób:

  • ubezpieczenie emerytalne i rentowe – opłacając je dobrowolnie bezpośrednio do ZUS (po zgłoszeniu na deklaracji ZUS ZUA),
  • ubezpieczenie zdrowotne – zgłaszając się, jako członek rodziny danej osoby ubezpieczonej (np. małżonka), rejestrując się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy lub opłacając składki dobrowolnie po zgłoszeniu bezpośrednio w NFZ.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość