Blog ifirma.pl

Księgowość na zasadach ogólnych

|
|
3 minut czytania
Zasady ogólne to podstawowa i najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania działalności gospodarczej. Sprawdź, komu opłaca się taka forma opodatkowania i jak prowadzić księgowość na zasadach ogólnych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dla kogo księgowość na zasadach ogólnych?

Zasady ogólne (czyli in. skala podatkowa) to forma opodatkowania dostępna dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz działalności prowadzonych w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.

Wybierając prowadzenie księgowości na zasadach ogólnych przedsiębiorca płaci podatek jako procent od dochodu, czyli różnicy między przychodem (wpływami od klientów) a kosztami prowadzenia działalności. Im większe koszty, tym mniejszy podatek do zapłaty.

W przypadku zasad ogólnych obowiązują dwie stawki podatkowe:

 • 18% – jeśli przedsiębiorca osiąga nie więcej niż 85 528,00 zł do­chodu rocznie (uwaga: 85 528 zł to podstawa do opodatkowania, więc w praktyce dochodu może być nieco więcej),
 • 32% – dla dochodów powyżej 85 528 zł.

Kwota podatku do zapłaty może być też obniżona o różne dodatkowe odliczenia podatkowe. Opodatkowanie według zasad ogólnych umożliwia bowiem korzystanie z ulg podatkowych, rozliczanie się wspólnie z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Z tych względów prowadzenie księgowości na zasadach ogólnych jest szczególnie opłacalne dla podatników, którzy:

 • ponoszą wysokie koszty uzyskania przychodu,
 • dopiero rozpoczynają działalność i ponoszą wysokie koszty uruchomienia firmy,
 • posiadają korzyści z powodu rozliczenia z małżonkiem lub wspólnie z dzieckiem jako samotnie wychowujący rodzic,
 • będą musieli pozyskiwać klientów, w związku z czym mają niepewny przychód (podatek płaci się tylko wtedy, gdy jest przychód),
 • lub też mają pewny przychód (np. samozatrudnienie) i wiedzą, że nie przekroczą II progu.

Jak prowadzić księgowość na zasadach ogólnych?

Przedsiębiorcy korzystający z zasad ogólnych mają obowiązek prowadzenia Księgi przychodów i rozchodów, w skrócie zwanej KPiR. Jest to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Zapisów w ewidencji dokonuje się na podstawie dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur i rachunków.

Mali przedsiębiorcy korzystający z opodatkowania w formie zasad ogólnych są zobligowani dodatkowo do prowadzenia:

 • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),
 • ewidencji wyposażenia (obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
 • ewidencji sprzedaży (jeśli nie rejestrują obrotu za pomocą kasy fiskalnej),
 • rejestrów VAT (w przypadku rejestracji do VAT),
 • ewidencji przebiegu pojazdu (jeśli wykorzystują prywatny samochód w firmie),

a także dowypełniania i składania deklaracji podatkowych.

Wszystkie ewidencje i dokumenty należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy.

Przedsiębiorca korzystający z opodatkowania w formie zasad ogólnych może prowadzić księgowość samodzielnie, korzystając z programu do KPiR, lub wynająć biuro rachunkowe i tam przechowywać firmową dokumentację. To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela.

Warto przy tym pamiętać, że wydatki na księgowość można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Zasady ogólne - czy KPIR to konieczność?

   Przedsiębiorcy korzystający z zasad ogólnych mają obowiązek prowadzenia Księgi przychodów i rozchodów, w skrócie zwanej KPiR. Jest to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Zapisów w ewidencji dokonuje się na podstawie dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur i rachunków.
  2. Działalność na zasadach ogólnych - czy księgowość można wpisać w koszty?

   Wydatki na księgowość można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie