Konflikt zbrojny w bezpośrednim sąsiedztwie Polski przywołał dyskusje na temat stanu armii i liczebności żołnierzy. Przygotowana została ustawa o obronie Ojczyzny, w której uregulowano wiele kwestii związanych z finansowaniem armii, ale również zwiększeniem ilości żołnierzy. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat dodatkowych świadczeń dla pracodawców, jakie zostały uregulowane w ustawie.
Ustawa o obronie Ojczyzny – obowiązki pracodawców
Nowa ustawa o obronie Ojczyzna weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Ustawa porządkuje dotychczasowe przepisy dotyczące sił zbrojnych. Pojawiło się w niej wiele nowych propozycji i zachęt dla kandydatów do służby wojskowej. Wprowadzone zostały m.in. nowe zasady naboru żołnierzy, nie tylko do służby czynnej. Z uwagi na fakt, że wielu spośród kandydatów może być jednocześnie zatrudnionych i pełnić służbę wojskową, w ustawie wprowadzono szereg obowiązków, z których będą musieli się wywiązywać pracodawcy a należą do nich m.in.:
- rozliczanie dodatkowych nieobecności w pracy,
- ochrona stosunku pracy,
- wliczanie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do czasu pracy.
Ustawa o obronie ojczyzny – dodatkowe świadczenia dla pracodawców
Pracodawcom zatrudniającym pracowników, którzy są żołnierzami rezerwy albo żołnierzami obrony terytorialnej i pełnią służbę wojskową rotacyjnie, przysługuje świadczenie pieniężne za dni, w których pełnili oni służbę wojskową. W ramach przyznanego świadczenia będą rekompensowane wyłącznie koszty, bez kwot wynagrodzeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza lub z tytułu powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy. I tu rozpoczynają się schody, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo o jakie koszty chodzi. W ustawie zostało zapisane, że Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia:
- sposób obliczania poniesionych kosztów,
- wzór wniosku o wypłatę świadczenia,
- sposób dokumentowania przez pracodawcę poniesionych kosztów,
- tryb wypłacania świadczenia.
Na dzień dzisiejszy przygotowany został projekt rozporządzenia, który jest na etapie uzgodnień. W rozporządzeniu doprecyzowano:
- sposób obliczania i dokumentowania kosztów,
- tryb składania wniosków o wypłatę świadczenia,
- zasady wypłaty świadczenia.
Wzór wniosku został załączony do Rozporządzenia. Pismo składa się do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, który ma swoją siedzibę w każdym mieście wojewódzkim. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że projektowane Rozporządzenie nie rozwiązuje wszystkich problemów z jakimi mogą się spotkać pracodawcy.