Pracodawcy, którzy poszukują pracowników chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia cudzoziemców. W ostatnich latach na rynku pracy pojawiło się wielu obywateli Ukrainy, którzy chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jak można legalnie pracować w Polsce.
Kto może legalnie pracować w Polsce?
Inne zasady obowiązują przy zatrudnianiu cudzoziemców z Unii Europejskiej a inne obywateli spoza UE:
- Zatrudnianie osób mieszkających w innym kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
- Zatrudnienie osób spoza UE.
- tytułu pobytowego, np. wizy Schengen,
- zezwolenia na pracę w Polsce.
Na terytorium Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące swobodnego przepływu pracowników. Oznacza to m.in, że nie muszą się ubiegać m.in. o zezwolenie na pracę a przy ich zatrudnianiu nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Przyjęcie do pracy takiego pracownika będzie się odbywało w oparciu o te same przepisy, które dotyczą Polaków. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy to jest zobowiązany do zgłoszenia takiego pobytu.
W przypadku zatrudniania cudzoziemców spoza UE muszą być spełnione pewne dodatkowe warunki, niezbędne będzie posiadanie m.in.:
Cudzoziemiec może również posiadać tzw. pozwolenie jednolite – na pobyt czasowy i pracę.
Kiedy obywatel Ukrainy może legalnie pracować w Polsce?
Żeby ustalić, czy obywatel Ukrainy może podjąć pracę w Polsce należy przede wszystkim sprawdzić, czy spełnia warunki legalnego pobytu. Obywateli Ukrainy można zatrudniać na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie, pod warunkiem że:
- przebywają legalnie w Polsce i mają ważny tytuł pobytowy lub
- przybyli legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Takie osoby korzystają z ochrony czasowej przez 18 miesięcy od 24.02.2022 r. do 23.08.2023 r.,
- posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.
Jakie dokumenty potwierdzają ważny tytuł pobytowy określone zostało szczegółowo w przepisach.