Blog ifirma.pl

Kto powinien posiadać numer EORI?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się co to jest numer EORI i kto powinien go mieć? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ilość obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przysparza o zawrót głowy. Szczególnie w ostatnich latach wiele się zmienia i trudno za tym wszystkim nadążyć. Mamy nadzieję, że nasze teksty są pomocne, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą. Dzisiaj kolejny temat, który na pewno przyda się przedsiębiorcom chcącym rozpocząć swoją przygodę z biznesem poza terytorium Unii Europejskiej. Napiszemy czym jest i kto powinien posiadać numer EORI.

Numer EORI – kto powinien go posiadać?

Jeśli przedsiębiorca podejmie ważną życiową decyzję, że chce sprzedawać lub sprowadzać towary spoza terytorium UE, to musi posiadać numer EORI, bez niego nie będzie to możliwe. Trzeba pamiętać, że obecnie Wielka Brytania również znajduje się poza UE. Jak można przeczytać na stronach rządowych importerzy i eksporterzy z GB muszą posiadać dodatkowy numer EORI wydany przez Wielką Brytanię.

 
Numer EORI jest to numer figurujący w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych
 

Numer EORI składa się z ciągu znaków:

 • w przypadku podmiotów krajowych jest to ciąg 17 znaków – litera “PL”, numer NIP i pięć zer lub 5 ostatnich znaków numeru REGON dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON,
 • w przypadku podmiotów z krajów trzecich jest to ciąg 17 znaków – litera “PL” i 14 cyfr ze znakiem “Z” na końcu.

Numer EORI przedsiębiorca musi już posiadać przed pierwszą odprawą celną.

Jak zdobyć numer EORI?

Przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce z wnioskiem o nadanie numeru EORI występuje do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Ten sam organ nadaje numer EORI przedsiębiorcom, którzy nie posiadają siedziby na terytorium UE, są z tzw. kraju trzeciego. Wniosek o nadanie numeru EORI składa się elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Czynności jakie należy wykonać przy rejestracji numeru EORI:
Założyć konto na PUESC.
Szczegółowe informacje na temat procedury zakładania konta na PUESC można znaleźć pod linkiem
Dokonać rejestracji firmy w celu nadania numeru EORI.
Informacje na temat przebiegu takiej rejestracji są dostępne pod linkiem
Przesłać wniosek i pozostaje już tylko oczekiwanie na potwierdzenie i nadanie numeru EORI
Informacja o nadaniu numeru EORI zostanie przekazana na adres e-mail podany we wniosku
W sytuacji awaryjnej, kiedy towar oczekuje już na odprawę celną na granicy lub gdy PUESC jest niedostępny z powodu awarii, można zwrócić się z pisemnym wnioskiem o nadanie numeru EORI do najbliższego oddziału celnego, wzór wniosku znajduje się pod linkiem. Numer EORI zostanie przekazany do urzędu, w którym dokonywana jest taka odprawa

W przypadku pytań i wątpliwości przy składaniu wniosku o nadanie numeru EORI można się kontaktować w tej sprawie różnymi kanałami komunikacyjnymi:

 • przez portal CSD – Centralny Service Desk,
 • pod adresem e-mail: helpdesk-eclo@mf.gov.pl,
 • pod numerem telefonu: +48 33 483 20 55.

Podsumowanie

Numer EORI jest niezbędny do przeprowadzania transakcji poza terytorium UE, bez niego nie jest możliwe dokonanie odprawy celnej, a więc przywiezienie i wywiezienie towarów. Co do zasady przedsiębiorca powinien posiadać tylko jeden numer na terytorium Unii, jednak w przypadku transakcji z Wielką Brytanią może być potrzebny numer EORI nadany w GB. Procedura ubiegania się o nadanie numeru nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy wypełnić wniosek w formie elektronicznej i go przesłać. Jeżeli wystąpią jakieś niejasności na etapie składania wniosku lub w okresie późniejszym, to zawsze można się kontaktować dostępnymi kanałami z konsultantami PUESC. Numer EORI jest potrzebny przedsiębiorcom, osoby fizyczne nieprowadzące działalności jeśli będą chciały coś kupić prywatnie nie muszą posiadać takiego numeru.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Do czego służy numer EORI?

   Numer EORI jest niezbędny do przeprowadzania transakcji poza terytorium UE, bez niego nie jest możliwe dokonanie odprawy celnej, a więc przywiezienie i wywiezienie towarów.
  2. Jak zdobyć numer EORI?

   Przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce z wnioskiem o nadanie numeru EORI występuje do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie