Powrót

Kto powinien posiadać numer EORI?

numer eori

Zastanawiasz się co to jest numer EORI i kto powinien go mieć? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Ilość obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przysparza o zawrót głowy. Szczególnie w ostatnich latach wiele się zmienia i trudno za tym wszystkim nadążyć. Mamy nadzieję, że nasze teksty są pomocne, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą. Dzisiaj kolejny temat, który na pewno przyda się przedsiębiorcom chcącym rozpocząć swoją przygodę z biznesem poza terytorium Unii Europejskiej. Napiszemy czym jest i kto powinien posiadać numer EORI.

Numer EORI – kto powinien go posiadać?

Jeśli przedsiębiorca podejmie ważną życiową decyzję, że chce sprzedawać lub sprowadzać towary spoza terytorium UE, to musi posiadać numer EORI, bez niego nie będzie to możliwe. Trzeba pamiętać, że obecnie Wielka Brytania również znajduje się poza UE. Jak można przeczytać na stronach rządowych importerzy i eksporterzy z GB muszą posiadać dodatkowy numer EORI wydany przez Wielką Brytanię.

 
Numer EORI jest to numer figurujący w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych
 

Numer EORI składa się z ciągu znaków:

 • w przypadku podmiotów krajowych jest to ciąg 17 znaków – litera „PL”, numer NIP i pięć zer lub 5 ostatnich znaków numeru REGON dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON,
 • w przypadku podmiotów z krajów trzecich jest to ciąg 17 znaków – litera „PL” i 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.

Numer EORI przedsiębiorca musi już posiadać przed pierwszą odprawą celną.

Jak zdobyć numer EORI?

Przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce z wnioskiem o nadanie numeru EORI występuje do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Ten sam organ nadaje numer EORI przedsiębiorcom, którzy nie posiadają siedziby na terytorium UE, są z tzw. kraju trzeciego. Wniosek o nadanie numeru EORI składa się elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Czynności jakie należy wykonać przy rejestracji numeru EORI:
Założyć konto na PUESC.
Szczegółowe informacje na temat procedury zakładania konta na PUESC można znaleźć pod linkiem
Dokonać rejestracji firmy w celu nadania numeru EORI.
Informacje na temat przebiegu takiej rejestracji są dostępne pod linkiem
Przesłać wniosek i pozostaje już tylko oczekiwanie na potwierdzenie i nadanie numeru EORI
Informacja o nadaniu numeru EORI zostanie przekazana na adres e-mail podany we wniosku
W sytuacji awaryjnej, kiedy towar oczekuje już na odprawę celną na granicy lub gdy PUESC jest niedostępny z powodu awarii, można zwrócić się z pisemnym wnioskiem o nadanie numeru EORI do najbliższego oddziału celnego, wzór wniosku znajduje się pod linkiem. Numer EORI zostanie przekazany do urzędu, w którym dokonywana jest taka odprawa

W przypadku pytań i wątpliwości przy składaniu wniosku o nadanie numeru EORI można się kontaktować w tej sprawie różnymi kanałami komunikacyjnymi:

 • przez portal CSD – Centralny Service Desk,
 • pod adresem e-mail: helpdesk-eclo@mf.gov.pl,
 • pod numerem telefonu: +48 33 483 20 55.

Podsumowanie

Numer EORI jest niezbędny do przeprowadzania transakcji poza terytorium UE, bez niego nie jest możliwe dokonanie odprawy celnej, a więc przywiezienie i wywiezienie towarów. Co do zasady przedsiębiorca powinien posiadać tylko jeden numer na terytorium Unii, jednak w przypadku transakcji z Wielką Brytanią może być potrzebny numer EORI nadany w GB. Procedura ubiegania się o nadanie numeru nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy wypełnić wniosek w formie elektronicznej i go przesłać. Jeżeli wystąpią jakieś niejasności na etapie składania wniosku lub w okresie późniejszym, to zawsze można się kontaktować dostępnymi kanałami z konsultantami PUESC. Numer EORI jest potrzebny przedsiębiorcom, osoby fizyczne nieprowadzące działalności jeśli będą chciały coś kupić prywatnie nie muszą posiadać takiego numeru.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Do czego służy numer EORI?

  Numer EORI jest niezbędny do przeprowadzania transakcji poza terytorium UE, bez niego nie jest możliwe dokonanie odprawy celnej, a więc przywiezienie i wywiezienie towarów.

 2. 🔸Jak zdobyć numer EORI?

  Przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce z wnioskiem o nadanie numeru EORI występuje do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość