Który adres z faktury wykazać w pliku JPK_V7?

JPK_V7M i JPK_V7K

Dostałeś fakturę zakupową, w której sprzedawca wskazał adres oddziału, poprzez który towar został nabyty, a nie adres główny działalności? Zobacz, czy faktura jest poprawna i czy stanowi ona podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przepisy ustawy o VAT określają jakie dane powinny znaleźć się na fakturze. Wśród obowiązkowych elementów faktury jest adres sprzedającego i nabywcy. Jaki adres wskazać, jeśli firma posiada obok głównego adresu działalności także filie lub oddziały i to z oddziału został nabyty towar lub usługa?

Jaki adres powinien znaleźć się na fakturze?

Od stycznia 2014 r., przepisy dotyczące fakturowania zostały umieszczone bezpośrednio w Ustawie o podatku od towarów i usług. Dane, które powinny znaleźć się na fakturze, wyznacza art. 106e ust. 1 pkt 1 – 24 ustawy. Regulacje wskazują, że faktura powinna zawierać zarówno adresy sprzedawcy, jak i nabywcy towaru lub usługi. Nie jest jednak sprecyzowane, o jaki adres chodzi: stałe miejsce prowadzenia działalności, siedziba firmy czy jakiś inny. Brak jednoznacznej regulacji jest niezwykle problematyczny, zwłaszcza z punktu widzenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wobec braku sprecyzowania rodzaju adresu zdarza się, że sprzedawcy wskazują na fakturze dwa: siedziby oraz oddziału poprzez który nastąpiła transakcja.

Adres na fakturze – interpretacja indywidualna

Została wydana interpretacja indywidualna, w których Dyrektor KIS rozstrzygnął, który adres należy wskazywać na fakturze.

Zgodnie z interpretacją z dnia 10 stycznia 2018 r. (nr ew. 0114-KDIP1-2.4012.675.2017.1.RD) podawanie adresu oddziału nie jest błędne, gdyż ustawa nie precyzuje, jaki adres wskazywać, a skoro adres oddziału jest adresem, pod jakim firma prowadzi działalność, to jego wskazanie jest zasadne.

Przykład

Pan Emil, który jest programistą, zakupił komputer, który jest niezbędnym narzędziem w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Komputer zakupił w jednym z oddziałów dużej firmy. Sprzedawca na fakturze wskazał adres oddziału, a nie głównej siedziby przedsiębiorstwa. Pan Emil zastanawia się, jaki adres wskazać w ewidencji VAT przesyłanej później w formie pliku JPK_V7. Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS, skoro podawanie adresu oddziału jest poprawne, to należy go wskazać zarówno w ewidencji, jak i w pliku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość