Który adres z faktury wykazać w pliku JPK_V7?

Dostałeś fakturę zakupową, w której sprzedawca wskazał adres oddziału, poprzez który towar został nabyty, a nie adres główny działalności? Zobacz, czy faktura jest poprawna i czy stanowi ona podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy ustawy o VAT określają jakie dane powinny znaleźć się na fakturze. Wśród obowiązkowych elementów faktury jest adres sprzedającego i nabywcy. Jaki adres wskazać, jeśli firma posiada obok głównego adresu działalności także filie lub oddziały i to z oddziału został nabyty towar lub usługa?

Jaki adres powinien znaleźć się na fakturze?

Od stycznia 2014 r., przepisy dotyczące fakturowania zostały umieszczone bezpośrednio w Ustawie o podatku od towarów i usług. Dane, które powinny znaleźć się na fakturze, wyznacza art. 106e ust. 1 pkt 1 – 24 ustawy. Regulacje wskazują, że faktura powinna zawierać zarówno adresy sprzedawcy, jak i nabywcy towaru lub usługi. Nie jest jednak sprecyzowane, o jaki adres chodzi: stałe miejsce prowadzenia działalności, siedziba firmy czy jakiś inny. Brak jednoznacznej regulacji jest niezwykle problematyczny, zwłaszcza z punktu widzenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wobec braku sprecyzowania rodzaju adresu zdarza się, że sprzedawcy wskazują na fakturze dwa: siedziby oraz oddziału poprzez który nastąpiła transakcja.

Adres na fakturze – interpretacja indywidualna

Została wydana interpretacja indywidualna, w których Dyrektor KIS rozstrzygnął, który adres należy wskazywać na fakturze.

Zgodnie z interpretacją z dnia 10 stycznia 2018 r. (nr ew. 0114-KDIP1-2.4012.675.2017.1.RD) podawanie adresu oddziału nie jest błędne, gdyż ustawa nie precyzuje, jaki adres wskazywać, a skoro adres oddziału jest adresem, pod jakim firma prowadzi działalność, to jego wskazanie jest zasadne.

Przykład

Pan Emil, który jest programistą, zakupił komputer, który jest niezbędnym narzędziem w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Komputer zakupił w jednym z oddziałów dużej firmy. Sprzedawca na fakturze wskazał adres oddziału, a nie głównej siedziby przedsiębiorstwa. Pan Emil zastanawia się, jaki adres wskazać w ewidencji VAT przesyłanej później w formie pliku JPK_V7. Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS, skoro podawanie adresu oddziału jest poprawne, to należy go wskazać zarówno w ewidencji, jak i w pliku.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce