Leasing zwrotny a podatki – kiedy się opłaca?

Leasing zwrotny i jego rozliczenie w świetle przepisów podatkowych. Na czy polega i z czego się składa. Nie wiesz, czy wybrać leasing zwrotny? Sprawdź, kiedy opłaca się ten wybór!

Czym jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny składa się z:
 1. Wprowadzenia samochodu do działalności gospodarczej
 2. Sprzedaży auta firmie leasingowej
 3. Zawarcia umowy leasingu (operacyjnego lub finansowego)
 4. Wykupu samochodu z leasingu (opcjonalnie, w zależności od umowy)
Przedsiębiorca przenosi prawo własności samochodu na firmę leasingową, ale nadal to on wykorzystuje pojazd, jednocześnie uzyskując środki finansowe.

Opłacalność leasingu zwrotnego

Samochody z każdym rokiem tracą na wartości, więc prawdopodobnie nie uda nam się uzyskać za auto takiej sumy, jaką wydaliśmy przy zakupie. Ponadto firma leasingowa może pobierać prowizje, zwiększając koszty kontraktu. Na pierwszy rzut oka leasing zwrotny nie jest zatem opłacalny – wydaje się, że można z niego korzystać w przypadku zagrożonej płynności finansowej. Może się jednak okazać, że podatkowo jest to dobry wybór.

PIT a leasing zwrotny

Na każdym etapie leasingu zwrotnego powstają inne przychody lub koszty:
 • Wprowadzenie samochodu do firmy – kosztem będą odpisy amortyzacyjne od wartości samochodu; lub cała wartość samochodu (bez ograniczenia do równowartości 20.000 euro), gdy po zakupie pojazdu zakładamy, iż będzie on używany krócej niż 1 rok (nie jest konieczne ujmowania go w ewidencji środków trwałych)
 • Sprzedaż auta firmie leasingowej – przychodem będzie wartość netto otrzymana od leasingodawcy
 • Umowa leasingu – kosztem będą odpisy amortyzacyjne plus odsetki w dacie zapłaty (l. finansowy) lub raty leasingowe (l. operacyjny)
 • Wykup samochodu – kosztem będą odpisy amortyzacyjne od wartości wykupu lub – jeśli kwota jest niższa niż 3.500 zł – cała cena wykupu
W leasingu zwrotnym powstaje sporo kosztów, a tylko w jednym przypadku odnotowujemy przychód. W związku z tym prawdopodobnie umowa leasingu zwrotnego obniży wysokość podstawy opodatkowania PIT.

VAT a leasing zwrotny

Generalnie przy samochodach osobowych firmom przysługuje prawo do odliczenia 50% VAT – zatem:
 • Wprowadzenie pojazdu – przy zakupie możemy odliczyć 50% VAT; wprowadzany z majątku prywatnego będzie neutralny dla VAT
 • Sprzedaż pojazdu – generalnie podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT; jednocześnie (jeśli kupowaliśmy samochód z VAT) możemy skorygować część nieodliczonego VAT i odliczyć go teraz
 • Umowa leasingu – zasadniczo odliczamy 50% VAT od kosztów leasingowych
 • Wykup samochodu – możemy odliczyć 50% VAT
Analogicznie jak w PIT, także w VAT częściej mamy prawo do odliczenia, niż obowiązek naliczenia podatku. Tym samym transakcja taka może okazać się opłacalna również w zakresie VATu.
Leasing zwrotny czy kredyt? Sprawdź, jak rozliczyć kredyt w firmie i wybierz opcję dla siebie!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI