Limit amortyzacji 2019 r. a zmiana wysokości odpisu

limit amortyzacji 2019

Zmiana limitu amortyzacji od 2019 r. może wpłynąć również na samochody osobowe, które wprowadzane były jeszcze przed końcem 2018 r. Co ważne, dotyczy to tylko aut nadal amortyzowanych, a zmiana wysokości odpisu dokonana może być wyłącznie na bieżąco.

Zmiana limitu amortyzacji samochodu osobowego od początku 2019 r. może mieć wpływ również na tych przedsiębiorców, którzy już posiadają firmowe pojazdy. Okazuje się bowiem, że wyższa amortyzacja może objąć także „stare” samochody firmowe.

Amortyzacja 2019 a samochody z lat ubiegłych

Przepisy dotyczące zmiany limitu amortyzacji z 20.000 euro na 150.000 zł są dość czytelne – brakuje w nich jednak przepisów przejściowych. W związku z tym, że w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazano, iż nowy limit obowiązuje dla samochodów wprowadzonych po 31 grudnia 2018 r., można założyć, że nie musimy ograniczać się tylko do aut wprowadzonych w 2019 r.

W odpowiedzi na różne zapytania Ministerstwo Finansów potwierdza tę opinię, wskazując jednak, że możliwość amortyzowania aut sprzed 1 stycznia 2019 r. nowym limitem dotyczy tylko tych wciąż amortyzowanych w 2019 r. Oznacza to, że jeśli mamy w swoich środkach trwałych samochód osobowy, który na koniec 2018 r. był już w pełni zamortyzowany, nie możemy zacząć go od nowa amortyzować. Ponadto nowy limit amortyzacji odnosimy do bieżących odpisów amortyzacyjnych – tzn. w grudniu zaliczamy w koszty niższą część takiego odpisu, odpowiadającą proporcji 20.000 euro do wartości początkowej samochodu; w styczniu natomiast część kosztowa może wzrosnąć do wartości odpowiadającej proporcji 150.000 zł do wartości auta.

Zwiększenie amortyzacji w 2019 – jak rozliczać?

Po zmianie przepisów w najprostszej sytuacji będą właściciele aut o wartości początkowej plasującej się pomiędzy 20.000 euro a 150.000 zł. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą zacząć zaliczać w koszty cały odpis amortyzacyjny.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość