Blog ifirma.pl

Limit amortyzacji 2019 r. a zmiana wysokości odpisu

|
|
2 minut czytania
Zmiana limitu amortyzacji od 2019 r. może wpłynąć również na samochody osobowe, które wprowadzane były jeszcze przed końcem 2018 r. Co ważne, dotyczy to tylko aut nadal amortyzowanych, a zmiana wysokości odpisu dokonana może być wyłącznie na bieżąco.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana limitu amortyzacji samochodu osobowego od początku 2019 r. może mieć wpływ również na tych przedsiębiorców, którzy już posiadają firmowe pojazdy. Okazuje się bowiem, że wyższa amortyzacja może objąć także „stare” samochody firmowe.

Amortyzacja 2019 a samochody z lat ubiegłych

Przepisy dotyczące zmiany limitu amortyzacji z 20.000 euro na 150.000 zł są dość czytelne – brakuje w nich jednak przepisów przejściowych. W związku z tym, że w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazano, iż nowy limit obowiązuje dla samochodów wprowadzonych po 31 grudnia 2018 r., można założyć, że nie musimy ograniczać się tylko do aut wprowadzonych w 2019 r.

W odpowiedzi na różne zapytania Ministerstwo Finansów potwierdza tę opinię, wskazując jednak, że możliwość amortyzowania aut sprzed 1 stycznia 2019 r. nowym limitem dotyczy tylko tych wciąż amortyzowanych w 2019 r. Oznacza to, że jeśli mamy w swoich środkach trwałych samochód osobowy, który na koniec 2018 r. był już w pełni zamortyzowany, nie możemy zacząć go od nowa amortyzować. Ponadto nowy limit amortyzacji odnosimy do bieżących odpisów amortyzacyjnych – tzn. w grudniu zaliczamy w koszty niższą część takiego odpisu, odpowiadającą proporcji 20.000 euro do wartości początkowej samochodu; w styczniu natomiast część kosztowa może wzrosnąć do wartości odpowiadającej proporcji 150.000 zł do wartości auta.

Zwiększenie amortyzacji w 2019 – jak rozliczać?

Po zmianie przepisów w najprostszej sytuacji będą właściciele aut o wartości początkowej plasującej się pomiędzy 20.000 euro a 150.000 zł. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą zacząć zaliczać w koszty cały odpis amortyzacyjny.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie