Powr贸t

Limit podstawy wymiaru sk艂adek emerytalno-rentowych w 2023 r. oraz jak to wp艂ywa dla przedsi臋biorc贸w

limit podstawy wymiaru sk艂adek

Zatrudniasz pracownik贸w? Sprawd藕, jaki limit podstawy wymiaru sk艂adek emerytalno-rentowych obowi膮zuje w 2023 roku i jaki to ma wp艂yw na przedsi臋biorc贸w.

Zapisz si臋 do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj now膮 wiedz臋 z zakresu ksi臋gowo艣ci, biznesu i technologii. Tylko warto艣ciowe informacje.

Składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane w szczególności przez osoby pozostające w zatrudnieniu na umowę o pracę, umowy cywilnoprawne a także przedsiębiorców. Zagadnienie to szczegółowo jest uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych w 2023 roku oraz jaki to ma wpływ na przedsiębiorców.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z ustawą pojęcie ubezpieczenia społeczne obejmuje:

Typ ubezpieczenia
Wysokość składek
Emerytalne
19,52%
Rentowe
8%
Chorobowe
2,45%
Wypadkowe
Od 0,40% do 8,12%
Dla firm zatrudniających do 9 osób – 1,67%
Zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe określają przepisy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Ustalanie podstawy wymiaru składek społecznych zależy przede wszystkim od kategorii uzyskiwanego uposażenia i szczegółowo zostało to opisane w ustawie.

 
W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru składek społecznych w zależności od rodzaju uzyskiwanego uposażenia zostało opisane w podlinkowanej publikacji.
 

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Na temat rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych wypowiada się również wprost ustawa. Zobaczmy więc co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone
Na każdy rok podatkowy będzie obowiązywał inny limit ograniczający roczną podstawę
W 2023 roku kwota rocznego ograniczenia składek emerytalno-rentowych wynosi 208.050 zł
Do osiągnięcia kwoty 208.050 zł składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oblicza się i przekazuje do ZUS. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe nie stosuje się ograniczenia Od nadwyżki ponad kwotę 208.050 zł nie pobiera się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Jeżeli do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik, ubezpieczony jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada ubezpieczony
Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe nie stosuje się ograniczenia

Konsekwencje przekroczenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Ustalenie momentu przekroczenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych będzie szczególnie kłopotliwe jeśli składki te są opłacane przez kilku płatników, wówczas nietrudno jest o pomyłkę. W takich przypadkach ustawodawca wskazał, że odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje ponosi ubezpieczony. Jednak bez względu na to płatnik w przypadku wątpliwości może wystąpić do ZUS na wniosku RRP o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek przez konkretną osobę ubezpieczoną:

 
przekroczenie limitu składek emerytalno-rentowych - wniosek
 

Jeśli już zdarzy się taka sytuacja, że dojdzie do przekroczenia, to powinny być złożone korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS odpowiednio ZUS DRA – jeśli ubezpieczony opłaca składki wyłącznie za siebie lub ZUS RCA – jeśli składki są opłacane za osoby zatrudnione. W przypadku powstania z tego tytułu nadpłaty płatnik może wystąpić z wnioskiem o jej zwrot lub zaliczyć na bieżące zobowiązania składkowe.

Roczna podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych – wpływ na przedsiębiorców

Przedsiębiorcy co do zasady opłacają składki społeczne na dużym ZUS od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jednak żadne przepisy nie zabraniają, żeby opłacał składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe od wyższej podstawy. W takim przypadku przedsiębiorcę obowiązuje również ograniczenie rocznej podstawy.

Limit wymiaru składek emerytalno-rentowych
Roczny
Miesięczny
205.050 zł
17.337,50 zł

Powyżej tych kwot składki emerytalno-rentowe nie są naliczane. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, to w przypadku zatrudniania pracowników muszą sprawdzać ten limit w stosunku do określonych pracowników. Po przekroczeniu rocznego limitu w podstawie do naliczania składek emerytalnych i rentowych znajdzie się kwota 0 zł.

Podsumowanie

Ustawodawca wprowadził ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe i płatnik ma obowiązek pilnowania tego limitu przy udziale osób ubezpieczonych, które są współodpowiedzialne za prawidłowość dokonywanych rozliczeń. Limit ten zmienia się corocznie, w zależności od prognozowanej kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Jeśli płatnik ma jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości ustalenia podstawy, to może zwrócić się do ZUS z wnioskiem o jej obliczenie w oparciu o dane, którymi dysponuje organ. Przekroczenie podstawy wiąże się z obowiązkiem dokonania korekty rozliczeń a więc niepotrzebnie płatnik musi poświęcać na to dodatkowy czas. Pamiętajmy, że limit dotyczy jedynie składek emerytalnych i rentowych, składka chorobowa i wypadkowa nie jest ograniczona.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - ksi臋gowo艣膰

Ksi臋gowo艣膰