Limity podatkowe 2022

limity podatkowe 2022

Sprawdź, jak będą wyglądały limity podatkowe w 2022 roku.

Ustawy podatkowe wprowadzają limity, jako górne granice przychodów, które uprawniają do skorzystania z określonych sposobów rozliczeń podatkowych, czy z pewnych preferencji podatkowych. Wysokość tych limitów w każdym roku jest inna, ponieważ zmienia się kurs euro stosowany do ich przeliczenia. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak będą wyglądały limity w 2022 roku.

Kurs euro przyjęty do wyliczenia limitów na 2022 rok

Do przeliczania limitów na każdy rok podatkowy stosuje się średni kurs NBP tabela A na 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy ich stosowania. W związku z tym limity podatkowe na 2022 rok są przeliczane według kursu z 1 października 2021 roku, który wynosił 4,5941 zł:

 
kurs euro przyjęty do wyliczenia limitów 2022
 

Limity dla małego podatnika w VAT

Limit dla małego podatnika w VAT został w zapisany w ustawie w wysokości 1.200.000 euro. Liczony jest jako wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT. Limity na 2022 rok w porównaniu do 2021 roku będą wyglądały następująco:

 
limity dla małego podatnika w VAT 2022
 

W podatku VAT istnieje jeszcze jeden limit w wysokości 45.000 euro dla pośrednika, który prowadzi m.in. przedsiębiorstwo maklerskie, czy zarządza funduszami inwestycyjnymi.

 
limit dla pośrednika 2022
 

Limity dla małego podatnika w podatku dochodowym

Limit w podatku dochodowym dla małego podatnika wynosi 2.000.000 euro. Liczony jest jako wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT, osiągnięta w poprzednim roku podatkowym.

 
limity dla małego podatnika w podatku dochodowym 2022
 

Limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50.000 euro dla przedsiębiorców, którzy posiadają status małego podatnika lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, dla nich limity wynoszą:

 
limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis 2022
 

Limity podatkowe dla ryczałtowca

Od 2021 roku zmieniła się ustawa o ryczałcie, a ta zmiana wprowadziła znaczne podwyższenie limitów uprawniających do skorzystania z tej formy opodatkowania przychodów. Przed zmianą limit uprawniający do skorzystania z ryczałtu wynosił 250.000 euro, a po zmianie jest to 2.000.000 euro. W tej sytuacji limity na 2022 rok w porównaniu do 2021 roku będą wyglądały następująco:

 
limity podatkowe dla ryczałtowca 2022
 

Limity do kwartalnego rozliczania ryczałtu

Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt do rozliczania swoich przychodów mogą niekiedy skorzystać z kwartalnego wpłacania podatków, jeżeli ich sprzedaż nie przekracza za poprzedni rok podatkowy kwoty 200.000 euro i dla nich limity na 2022 rok wynoszą:

 
limity do kwartalnego rozliczania ryczałtu 2022
 

Limit dla prowadzących księgi handlowe

Przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku przekroczą limit sprzedaży wraz z kwotą podatkową VAT 2.000.000 euro będą zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości począwszy od 2022 roku. Dla nich limity na 2022 rok będą wyglądały następująco:

 
limit dla prowadzących księgi handlowe 2022
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość