Blog ifirma.pl

Limity podatkowe 2022

|
Sprawdź, jak będą wyglądały limity podatkowe w 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawy podatkowe wprowadzają limity, jako górne granice przychodów, które uprawniają do skorzystania z określonych sposobów rozliczeń podatkowych, czy z pewnych preferencji podatkowych. Wysokość tych limitów w każdym roku jest inna, ponieważ zmienia się kurs euro stosowany do ich przeliczenia. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak będą wyglądały limity w 2022 roku.

Kurs euro przyjęty do wyliczenia limitów na 2022 rok

Do przeliczania limitów na każdy rok podatkowy stosuje się średni kurs NBP tabela A na 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy ich stosowania. W związku z tym limity podatkowe na 2022 rok są przeliczane według kursu z 1 października 2021 roku, który wynosił 4,5941 zł:

 
kurs euro przyjęty do wyliczenia limitów 2022
 

Limity dla małego podatnika w VAT

Limit dla małego podatnika w VAT został w zapisany w ustawie w wysokości 1.200.000 euro. Liczony jest jako wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT. Limity na 2022 rok w porównaniu do 2021 roku będą wyglądały następująco:

 
limity dla małego podatnika w VAT 2022
 

W podatku VAT istnieje jeszcze jeden limit w wysokości 45.000 euro dla pośrednika, który prowadzi m.in. przedsiębiorstwo maklerskie, czy zarządza funduszami inwestycyjnymi.

 
limit dla pośrednika 2022
 

Limity dla małego podatnika w podatku dochodowym

Limit w podatku dochodowym dla małego podatnika wynosi 2.000.000 euro. Liczony jest jako wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT, osiągnięta w poprzednim roku podatkowym.

 
limity dla małego podatnika w podatku dochodowym 2022
 

Limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50.000 euro dla przedsiębiorców, którzy posiadają status małego podatnika lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, dla nich limity wynoszą:

 
limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis 2022
 

Limity podatkowe dla ryczałtowca

Od 2021 roku zmieniła się ustawa o ryczałcie, a ta zmiana wprowadziła znaczne podwyższenie limitów uprawniających do skorzystania z tej formy opodatkowania przychodów. Przed zmianą limit uprawniający do skorzystania z ryczałtu wynosił 250.000 euro, a po zmianie jest to 2.000.000 euro. W tej sytuacji limity na 2022 rok w porównaniu do 2021 roku będą wyglądały następująco:

 
limity podatkowe dla ryczałtowca 2022
 

Limity do kwartalnego rozliczania ryczałtu

Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt do rozliczania swoich przychodów mogą niekiedy skorzystać z kwartalnego wpłacania podatków, jeżeli ich sprzedaż nie przekracza za poprzedni rok podatkowy kwoty 200.000 euro i dla nich limity na 2022 rok wynoszą:

 
limity do kwartalnego rozliczania ryczałtu 2022
 

Limit dla prowadzących księgi handlowe

Przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku przekroczą limit sprzedaży wraz z kwotą podatkową VAT 2.000.000 euro będą zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości począwszy od 2022 roku. Dla nich limity na 2022 rok będą wyglądały następująco:

 
limit dla prowadzących księgi handlowe 2022
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie