Magazyn – kiedy warto go prowadzić?

magazyn w firmie produkcyjnej

Sprzedaż rośnie? Magazyn pomoże zapanować nad towarami handlowymi – sprawdź teraz!

Zakładasz firmę handlową? A może już ją prowadzisz i gubisz się w swoich towarach handlowych? Mimo że przepisy podatkowe nie nakładają na jednoosobowe działalności gospodarcze czy spółki cywilne konieczności prowadzenia magazynu, czasem może to być przydatne narzędzie.

Materiały i towary – ewidencja

Generalnie w firmach handlowych prowadzących księgowość uproszczoną towary handlowe materiały wyszczególniamy tylko w:
  • Spisie z natury (ilościowo i kwotowo)
  • KPiR – w osobnej kolumnie 10 – Zakup towarów handlowych i materiałów (tylko kwotowo).
Tym samym obowiązkowa ewidencja towarów, materiałów czy produktów nie jest rozbudowana.

Materiały i towary a program magazynowy

W praktyce gospodarczej zdarza się, że przedsiębiorcy – mimo braku takiego obowiązku – dobrowolnie decydują się na korzystanie z magazynu. Ewidencja magazynowa przydaje się przede wszystkim przy dużej liczbie i różnorodności towarów – może ona znacząco usprawnić pracę. I tak, oprogramowanie magazynowe przyda się, jeśli potrzebujemy:
  • Dostępu na bieżąco do aktualnych stanów magazynowych
  • Ostrzeżeń, gdy stany magazynowe są zbyt niskie lub zbyt wysokie (np. przy towarach o krótkiej dacie przydatności)
  • Wsparcia przy wystawianiu faktur lub w sklepie online (aktualizacja stanu magazynowego przy wystawieniu faktury lub nabyciu towaru przez klienta)
  • Kontroli nad stratami – w razie zniszczenia, przeterminowania lub utraty towaru można szybko zaktualizować stan magazynowy i kontrolować sprzedaż.

Magazyn a przechowywanie

Rozpoczynając działalność handlową początkujący przedsiębiorcy często korzystają z powierzchni do przechowywania dostępnej we własnym mieszkaniu, domu, garażu etc. Nie ma w tym nic złego – tak jak w przypadku ewidencji, tak przy przechowywaniu przepisy podatkowego nie nakładają na niewielkie firmy dodatkowych wymogów.
Uwaga!
Przedsiębiorcom prowadzącym działalność podlegającą pod dodatkowe przepisy, np. sanepidowskie, mogą zostać postawione dodatkowe wymogi dotyczące przechowywania towarów, produktów lub materiałów. Wydzielenie odrębnej powierzchni magazynowej może okazać się opłacalne – utrzymanie takiego miejsca, jako związane z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Także nabycie lub wynajęcie odrębnego magazynu będzie podlegało pod tego typu koszt, choć w tym wypadku należy pamiętać o środkach, niezbędnych do takiej inwestycji.
Magazyn – chciałbyś, ale boisz się? Wypróbuj dropshipping – ty sprzedajesz, kontrahent przechowuje!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość