Mały podatnik 2020 r. – zwiększenie limitu

mały podatnik 2020

Do grupy małych podatników od 2020 r. będą mogli należeć przedsiębiorcy, których sprzedaż z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczy 2 mln euro – limit zostanie bowiem zwiększony. Co za tym idzie, większa grupa podatników będzie mogła korzystać z podatkowych przywilejów.

Wśród wielu zmian podatkowych, jakie przyniesie 2019 r., nie znalazło się jeszcze podwyższenie limitu dla małych podatników. Na tę modyfikację przedsiębiorcy będą zmuszeni poczekać do 2020 r., warto jednak już teraz przyjrzeć się planowanej nowelizacji.

Limit małego podatnika – wyższy od 2020 r.

Aby przedsiębiorca mógł uzyskać status małego podatnika w zakresie podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz VAT, jego sprzedaż (wraz z kwotą VAT, jeśli jest podatnikiem VAT czynnym) z poprzedniego roku podatkowego nie może przekroczyć wykazanego w ustawach podatkowych limitu.

Obecnie limit sprzedaży to 1.200.000 euro, jednak od początku 2020 r. zostanie on zwiększony do wartości 2.000.000 euro. Przeliczenia limitu będziemy dokonywać tak jak obecnie, tj. według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku (w zaokrągleniu do 1000 zł).

Uwaga!

W związku z wprowadzeniem sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej należy pamiętać, że limit małego podatnika dotyczyć będzie także przedsiębiorstwa w spadku.

Wyższy limit małego podatnika – co oznacza?

Zwiększenie limitu małego podatnika od 2020 r. oznacza, że do grona korzystających ze statusu będzie mogła należeć większa grupa podatników – tych, których sprzedaż przekroczyła 1,2 mln euro, ale jest nadal niższa niż 2 mln euro. Przedsiębiorcy ci będą mieli możliwość korzystania z przywilejów małych przedsiębiorców na standardowych zasadach.

Do najważniejszych cech statusu małego podatnika należą:

 • Możliwość rozliczania się kwartalnie zarówno z podatku dochodowego, jak i VAT,
 • Możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, nawet jeśli środek trwały jest droższy niż 10.000 zł, przy zachowaniu limitu 50.000 euro łącznie odpisów amortyzacyjnych w skali roku podatkowego,
 • Możliwość wyboru kasowej metody rozliczania VAT (tj. obowiązek podatkowy uzależniony zostaje co do zasady od momentu zapłaty, a nie daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi),
 • Możliwość skorzystania z najwyższych ulg związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Jak widać, rozszerzenie statusu małego podatnika może oznaczać szereg przywilejów dla przedsiębiorców, którzy do tej pory przekraczali niższy limit. Warto zatem śledzić informacje w tej kwestii, a w październiku 2019 r. dokonać przeliczenia sprzedaży, aby upewnić się, czy od 2020 r. możliwe będzie korzystanie z ulg.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jaki obowiązuje limit dla małego podatnika w 2019?

  Obecnie limit sprzedaży wynosi 1.200.000 €.

 2. 🔸Jaki limit będzie obowiązywał od 2020 roku?

  Wraz z początkiem 2020 roku limit dla małego podatnika zostanie zwiększony do 2.000.000 €.

 3. 🔸Co oznacza zmiana limitu dla małego podatnika?

  Zmiany oznaczają iż ze statusu małego podatnika skorzystać będzie mogła większa liczba osób. W tym przypadku będzie to grupa której sprzedaż przekroczyła 1.200.000 € jednak nadal jest ona niższa niż 2.000.000 €.

 4. 🔸 Co zapewnia status małego podatnika?

  Do najważniejszych cech można zaliczyć możliwość rozliczeń kwartalnych – zarówno dla podatku VAT jak i podatku dochodowego jak również opcję skorzystania z najwyższych ulg związanych chociażby z działalnością badawczo-rozwojową.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość