Mały podatnik 2020 r. – zwiększenie limitu

Wśród wielu zmian podatkowych, jakie przyniesie 2019 r., nie znalazło się jeszcze podwyższenie limitu dla małych podatników. Na tę modyfikację przedsiębiorcy będą zmuszeni poczekać do 2020 r., warto jednak już teraz przyjrzeć się planowanej nowelizacji.

Limit małego podatnika – wyższy od 2020 r.

Aby przedsiębiorca mógł uzyskać status małego podatnika w zakresie podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz VAT, jego sprzedaż (wraz z kwotą VAT, jeśli jest podatnikiem VAT czynnym) z poprzedniego roku podatkowego nie może przekroczyć wykazanego w ustawach podatkowych limitu.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 

Obecnie limit sprzedaży to 1.200.000 euro, jednak od początku 2020 r. zostanie on zwiększony do wartości 2.000.000 euro. Przeliczenia limitu będziemy dokonywać tak jak obecnie, tj. według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku (w zaokrągleniu do 1000 zł).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Mały podatnik 2020 r. – zwiększenie limitu
Uwaga!

W związku z wprowadzeniem sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej należy pamiętać, że limit małego podatnika dotyczyć będzie także przedsiębiorstwa w spadku.

Wyższy limit małego podatnika – co oznacza?

Zwiększenie limitu małego podatnika od 2020 r. oznacza, że do grona korzystających ze statusu będzie mogła należeć większa grupa podatników – tych, których sprzedaż przekroczyła 1,2 mln euro, ale jest nadal niższa niż 2 mln euro. Przedsiębiorcy ci będą mieli możliwość korzystania z przywilejów małych przedsiębiorców na standardowych zasadach.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Mały podatnik 2020 r. – zwiększenie limitu

Do najważniejszych cech statusu małego podatnika należą:

  • Możliwość rozliczania się kwartalnie zarówno z podatku dochodowego, jak i VAT,
  • Możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, nawet jeśli środek trwały jest droższy niż 10.000 zł, przy zachowaniu limitu 50.000 euro łącznie odpisów amortyzacyjnych w skali roku podatkowego,
  • Program do faktur – Darmowe konto Mały podatnik 2020 r. – zwiększenie limitu
  • Możliwość wyboru kasowej metody rozliczania VAT (tj. obowiązek podatkowy uzależniony zostaje co do zasady od momentu zapłaty, a nie daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi),
  • Możliwość skorzystania z najwyższych ulg związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Jak widać, rozszerzenie statusu małego podatnika może oznaczać szereg przywilejów dla przedsiębiorców, którzy do tej pory przekraczali niższy limit. Warto zatem śledzić informacje w tej kwestii, a w październiku 2019 r. dokonać przeliczenia sprzedaży, aby upewnić się, czy od 2020 r. możliwe będzie korzystanie z ulg.

Bądź na bieżąco – śledź harmonogram zmian podatkowych!

Najważniejsze pytania

🔸 Jaki obowiązuje limit dla małego podatnika w 2019?

Obecnie limit sprzedaży wynosi 1.200.000 €.

🔸 Jaki limit będzie obowiązywał od 2020 roku?

Wraz z początkiem 2020 roku limit dla małego podatnika zostanie zwiększony do 2.000.000 €.

🔸 Co oznacza zmiana limitu dla małego podatnika?

Zmiany oznaczają iż ze statusu małego podatnika skorzystać będzie mogła większa liczba osób. W tym przypadku będzie to grupa której sprzedaż przekroczyła 1.200.000 € jednak nadal jest ona niższa niż 2.000.000 €.

🔸 Co zapewnia status małego podatnika?

Do najważniejszych cech można zaliczyć możliwość rozliczeń kwartalnych – zarówno dla podatku VAT jak i podatku dochodowego jak również opcję skorzystania z najwyższych ulg związanych chociażby z działalnością badawczo-rozwojową.

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań