Od 2017 roku obok minimalnego wynagrodzenia, które przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę, pojawiła się minimalna stawka godzinowa obowiązująca także w przypadku umów zleceń oraz samozatrudnionych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by minimalna stawka godzinowa miała zastosowanie także do umów zawieranych z samozatrudnionymi?
Samozatrudniony – kto to jest?
Samozatrudnieni to osoby fizyczne, które zarejestrowały działalność gospodarczą, samodzielnie opłacają za siebie składki ZUS i podatki, a także nie zatrudniają żadnych pracowników oraz podwykonawców. Bardzo często tacy przedsiębiorcy świadczą swoje usługi samodzielnie na rzecz jednego, konkretnego kontrahenta.WAŻNE!
Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2019 roku.
Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych – kiedy wystąpi?
Minimalna stawka godzinowa obowiązuje, gdy z samozatrudnionym zawierana jest umowa zlecenia lub o świadczenie usług, w której wyznaczone jest miejsce i czas realizacji powierzonej pracy. Inaczej jest w przypadku umowy o dzieło, przy której nadal opłacany jest efekt pracy, a kwestia wynagrodzenia może być kształtowana przez strony w dowolny sposób. Co ważne, samozatrudniony powinien ewidencjonować przepracowany czas. Najlepiej, jeśli informację o godzinach poświęconych na dane zlecenie zamieści na fakturze lub rachunku lub dołączy do takiego dokumentu ewidencję czasu pracy w danym okresie. Dokument ten nie ma ustawowo określonej formy (może to być informacja podana bezpośrednio na fakturze lub rachunku), powinien jednak wynikać z niego dokładny czas, jaki został poświęcony na wykonanie określonej pracy w danym okresie.
To znaczy że jeśli jako ajent Ruchu dostaje w 2021 1800 podstawy, to jestvto sprzeczne z prawem? Jestem samozatrudniony.