Mały ZUS Plus – kiedy się zarejestrować?

mały ZUS 2020

Spełniasz warunki do skorzystania z Małego ZUS? Sprawdź kiedy należy tego dokonać.

Mały ZUS, który obowiązuje od 2019 roku pozwolił wielu tysiącom mikrofirm na znaczne ograniczenie wydatków. Możliwość opłacania składek ZUS od kwoty przychodu jest kolejną formą opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych. Od 2020 roku limit przychodów w działalności gospodarczej do wysokości, którego można skorzystać z Małego ZUS Plus został podwyższony do kwoty 120.000 zł. Nowe przepisy obowiązują od 1 lutego 2020 roku dlatego należy zapoznać się z terminami, w których trzeba dokonać zgłoszenia.

Kiedy można się zgłosić do Małego ZUS Plus?

Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do skorzystania z nowej formy rozliczania składek ZUS mają czas na zgłoszenie do 29 lutego 2020 roku. Należy dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i zarejestrowania na ZUS ZUA z kodem 05 90 (05 92).

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS z dniem 1 lutego stają się automatycznie beneficjentami Małego ZUS Plus. Nie mają dodatkowych obowiązków w postaci wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania. Zmiana przepisów powoduje zastąpienie dotychczasowej formuły Małego ZUS przez Mały ZUS Plus.

Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS

Przedsiębiorcy, którzy korzystają już z rozliczenia na zasadach Małego ZUS mają obowiązek złożenia deklaracji lub imiennego raportu miesięcznego za miesiące styczeń i luty 2020 roku w obowiązujących terminach. W deklaracji lub raporcie za miesiąc styczeń znajdzie się kwota przychodu za 2019 rok. W deklaracji lub raporcie za miesiąc luty znajdzie się informacja o formie opodatkowania przedsiębiorcy i kwocie dochodu za 2019 rok.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero skorzystają z rozliczenia na zasadach Małego ZUS Plus od 1 lutego 2020 roku złożą deklarację lub raport za miesiąc luty 2020 roku.
Mały ZUS przekształca się z dniem 1 lutego 2020 roku w Mały ZUS Plus. W związku z powyższym limit 36 miesięcy w ciągu, w których można skorzystać z tej opcji liczy się łącznie. Mianowicie jeżeli przedsiębiorca korzystał w 2019 roku z Małego ZUS to ten okres wliczany jest do limitu 36 miesięcy.

Podsumowanie

Status przedsiębiorcy
2020 rok
Przedsiębiorcy, którzy zgłosili się do Małego ZUS w 2019 roku Jeżeli spełniają warunki będą kontynuowali Mały ZUS bez konieczności ponownego zgłoszenia w 2020 roku
Przedsiębiorcy zgłoszeni do Małego ZUS po raz pierwszy w 2020 roku Zgłoszenie do ZUS w terminie do 08.01.2020 r. bez konieczności ponownego zgłoszenia w miesiącu lutym
Przedsiębiorcy, u których limit przychodów za 2019 rok przekroczył kwotę 67.500 zł. Zgłoszenie do ZUS od 01.02-29.02.2020 r.
Przedsiębiorcy, którzy nie dokonali zgłoszenia do 08.01.2020 r. pomimo spełniania do niego warunków Zgłoszenie do ZUS od 01.02-29.02.2020 r.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość