Blog ifirma.pl

Metoda na walutę cz. I – FIFO

|
|
3 minut czytania
Polscy przedsiębiorcy mogą w swojej działalności operować walutami obcymi, co może skutkować pojawieniem się różnic kursowych od środków własnych. Jedną z metod ich wyliczenia jest FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polscy przedsiębiorcy mogą w swojej działalności operować walutami obcymi, co może skutkować pojawieniem się różnic kursowych od środków własnych. Jedną z metod ich wyliczenia jest FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.

FIFO – skąd się biorą różnice kursowe?

Obrót walutą wymaga od przedsiębiorcy przeliczania wpływów i wypływów waluty według właściwego kursu walut. W praktyce stosujemy różne kursy (np. kurs kantoru z dnia nabycia waluty, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty w walucie), w związku z czym nabycie waluty może nas „kosztować” więcej lub mniej złotych, niż jej zbycie.

Zaawansowane transakcje walutowe sprawiają, że przedsiębiorcy często dokonują jednorazowo zbycia waluty, którą uzyskali z różnych źródeł. Na przykład, zapłatę za fakturę 200 euro pokryjemy 50 euro, którymi zapłacił kontrahent, 70 euro zakupionymi w kantorze oraz 80 euro z rachunku walutowego. Najprawdopodobniej do każdej z tych transakcji zastosujemy odrębny kurs walut.

Jak w takiej sytuacji porównać zastosowane kursy? Jedną z opcji jest metoda FIFO (ang. First In, First Out) – wypływ waluty rozpoczynamy od tych kwot, które wpłynęły do nas najwcześniej.

Metoda FIFO – jak wyliczyć?

Przykład. Przedsiębiorca w swojej firmie dokonał następujących transakcji walutowych:

 1. 5 maja – otrzymał zapłatę od kontrahenta, 50 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę 2,0.
 2. 12 maja – zakupił w kantorze 70 euro, kantorowy kurs zakupu z dnia transakcji 2,5.
 3. 17 maja – przelał 100 euro na rachunek walutowy (inaczej – zakupił walutę od banku), kurs zastosowany przez bank 2,1.
 4. 22 maja – zapłacił kontrahentowi za fakturę 200 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpłatę 1,9.
 

Według zasady FIFO przedsiębiorca przyjął, że zapłatę za fakturę pokrył wpływem od kontrahenta (50 euro), walutą z kantoru (70 euro), a pozostałą kwotę – częścią środków z rachunku walutowego (80 euro).

Aby wyliczyć wartość różnic kursowych, musimy zatem porównać wartość wypływu pomnożonego przez właściwe kursy z wartością wypływów, również odpowiednio przemnożonych. Jeżeli:

Kurs wypływu > kurs wpływu
Różnica stanowi przychód
Kurs wypływu < kurs wpływu
Różnica stanowi koszt
 

A zatem, różnica kursowa (RK) wyniesie:

RK = 200 euro * 1,9 – (50 euro * 2,0 + 70 euro * 2,5 + 80 euro *2,1)

RK = 380 – (100 + 175 + 168)

RK = 380 – 443

RK = – 63 zł

Różnica kursowa wyniesie minus 63 zł – przedsiębiorca zaksięguje ją jako koszt uzyskania przychodu.

Alternatywa dla FIFO? Sprawdź, jak stosować LIFO – ostatnie przyszło, pierwsze wyszło!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie