Metoda na walutę cz. I – FIFO

metoda obliczeń FIFO

Polscy przedsiębiorcy mogą w swojej działalności operować walutami obcymi, co może skutkować pojawieniem się różnic kursowych od środków własnych. Jedną z metod ich wyliczenia jest FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.

Polscy przedsiębiorcy mogą w swojej działalności operować walutami obcymi, co może skutkować pojawieniem się różnic kursowych od środków własnych. Jedną z metod ich wyliczenia jest FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.

FIFO – skąd się biorą różnice kursowe?

Obrót walutą wymaga od przedsiębiorcy przeliczania wpływów i wypływów waluty według właściwego kursu walut. W praktyce stosujemy różne kursy (np. kurs kantoru z dnia nabycia waluty, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty w walucie), w związku z czym nabycie waluty może nas „kosztować” więcej lub mniej złotych, niż jej zbycie.

Zaawansowane transakcje walutowe sprawiają, że przedsiębiorcy często dokonują jednorazowo zbycia waluty, którą uzyskali z różnych źródeł. Na przykład, zapłatę za fakturę 200 euro pokryjemy 50 euro, którymi zapłacił kontrahent, 70 euro zakupionymi w kantorze oraz 80 euro z rachunku walutowego. Najprawdopodobniej do każdej z tych transakcji zastosujemy odrębny kurs walut.

Jak w takiej sytuacji porównać zastosowane kursy? Jedną z opcji jest metoda FIFO (ang. First In, First Out) – wypływ waluty rozpoczynamy od tych kwot, które wpłynęły do nas najwcześniej.

Metoda FIFO – jak wyliczyć?

Przykład. Przedsiębiorca w swojej firmie dokonał następujących transakcji walutowych:

  1. 5 maja – otrzymał zapłatę od kontrahenta, 50 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę 2,0.
  2. 12 maja – zakupił w kantorze 70 euro, kantorowy kurs zakupu z dnia transakcji 2,5.
  3. 17 maja – przelał 100 euro na rachunek walutowy (inaczej – zakupił walutę od banku), kurs zastosowany przez bank 2,1.
  4. 22 maja – zapłacił kontrahentowi za fakturę 200 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpłatę 1,9.
 

Według zasady FIFO przedsiębiorca przyjął, że zapłatę za fakturę pokrył wpływem od kontrahenta (50 euro), walutą z kantoru (70 euro), a pozostałą kwotę – częścią środków z rachunku walutowego (80 euro).

Aby wyliczyć wartość różnic kursowych, musimy zatem porównać wartość wypływu pomnożonego przez właściwe kursy z wartością wypływów, również odpowiednio przemnożonych. Jeżeli:

Kurs wypływu > kurs wpływu
Różnica stanowi przychód
Kurs wypływu < kurs wpływu
Różnica stanowi koszt
 

A zatem, różnica kursowa (RK) wyniesie:

RK = 200 euro * 1,9 – (50 euro * 2,0 + 70 euro * 2,5 + 80 euro *2,1)

RK = 380 – (100 + 175 + 168)

RK = 380 – 443

RK = – 63 zł

Różnica kursowa wyniesie minus 63 zł – przedsiębiorca zaksięguje ją jako koszt uzyskania przychodu.

Alternatywa dla FIFO? Sprawdź, jak stosować LIFO – ostatnie przyszło, pierwsze wyszło!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość