Metoda na walutę cz. I – FIFO

Polscy przedsiębiorcy mogą w swojej działalności operować walutami obcymi, co może skutkować pojawieniem się różnic kursowych od środków własnych. Jedną z metod ich wyliczenia jest FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.

FIFO – skąd się biorą różnice kursowe?

Obrót walutą wymaga od przedsiębiorcy przeliczania wpływów i wypływów waluty według właściwego kursu walut. W praktyce stosujemy różne kursy (np. kurs kantoru z dnia nabycia waluty, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty w walucie), w związku z czym nabycie waluty może nas „kosztować” więcej lub mniej złotych, niż jej zbycie.

Zaawansowane transakcje walutowe sprawiają, że przedsiębiorcy często dokonują jednorazowo zbycia waluty, którą uzyskali z różnych źródeł. Na przykład, zapłatę za fakturę 200 euro pokryjemy 50 euro, którymi zapłacił kontrahent, 70 euro zakupionymi w kantorze oraz 80 euro z rachunku walutowego. Najprawdopodobniej do każdej z tych transakcji zastosujemy odrębny kurs walut.

Jak w takiej sytuacji porównać zastosowane kursy? Jedną z opcji jest metoda FIFO (ang. First In, First Out) – wypływ waluty rozpoczynamy od tych kwot, które wpłynęły do nas najwcześniej.

Metoda FIFO – jak wyliczyć?

Przykład. Przedsiębiorca w swojej firmie dokonał następujących transakcji walutowych:

  1. 5 maja – otrzymał zapłatę od kontrahenta, 50 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę 2,0.
  2. 12 maja – zakupił w kantorze 70 euro, kantorowy kurs zakupu z dnia transakcji 2,5.
  3. 17 maja – przelał 100 euro na rachunek walutowy (inaczej – zakupił walutę od banku), kurs zastosowany przez bank 2,1.
  4. 22 maja – zapłacił kontrahentowi za fakturę 200 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpłatę 1,9.

 

Według zasady FIFO przedsiębiorca przyjął, że zapłatę za fakturę pokrył wpływem od kontrahenta (50 euro), walutą z kantoru (70 euro), a pozostałą kwotę – częścią środków z rachunku walutowego (80 euro).

Aby wyliczyć wartość różnic kursowych, musimy zatem porównać wartość wypływu pomnożonego przez właściwe kursy z wartością wypływów, również odpowiednio przemnożonych. Jeżeli:

Kurs wypływu > kurs wpływu
Różnica stanowi przychód
Kurs wypływu < kurs wpływu
Różnica stanowi koszt

 

Uwaga! Dokładne informacje, jak rozróżnić różnice kursowe dodatnie i ujemne możesz znaleźć tutaj.

A zatem, różnica kursowa (RK) wyniesie:

RK = 200 euro * 1,9 – (50 euro * 2,0 + 70 euro * 2,5 + 80 euro *2,1)

RK = 380 – (100 + 175 + 168)

RK = 380 – 443

RK = – 63 zł

Różnica kursowa wyniesie minus 63 zł – przedsiębiorca zaksięguje ją jako koszt uzyskania przychodu.

Uwaga! Do wyliczania różnicy kursowej przyjmujemy takie wartości, aby wpływ w walucie był równy wypływowi w walucie – zatem 50 euro + 70 euro + 80 euro = 200 euro. Do równania nie przyjmujemy zatem całej kwoty 100 euro z rachunku walutowego – pozostałe 20 euro pozostawiamy do rozliczenia w przyszłości.

Alternatywa dla FIFO? Sprawdź, jak stosować LIFO – ostatnie przyszło, pierwsze wyszło!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI