Metoda na walutę cz. II – LIFO

metoda obliczania LIFO

Dokonując w działalności gospodarczej transakcji walutowych, przedsiębiorcy zobowiązani się do przeliczania ich wartości na złotówki. W ten sposób powstają różnice kursowe od środków własnych, które wyliczamy na podstawie porównania kwoty wpływu i wypływu przemnożonych przez odpowiednie kursy walut. W poprzedniej części tekstu zastosowano do tego metodą FIFO; w tej zastosujemy alternatywę – metodę LIFO.

Dokonując w działalności gospodarczej transakcji walutowych, przedsiębiorcy zobowiązani się do przeliczania ich wartości na złotówki. W ten sposób powstają różnice kursowe od środków własnych, które wyliczamy na podstawie porównania kwoty wpływu i wypływu przemnożonych przez odpowiednie kursy walut. W poprzedniej części tekstu zastosowano do tego metodę FIFO; w tej zastosujemy alternatywę – metodę LIFO.

LIFO – na czym polega?

Metoda LIFO (ang. Last In, First Out) to sposób wyliczania różnic kursowych od środków własnych, w którym przyjmujemy, że zobowiązania spłacamy najpierw najmłodszymi wpływami. Dopiero, gdy wartość ostatniego wpływu jest niewystarczająca, można sięgnąć po starsze wpływy, także w kolejności chronologicznej. Odmienne kursy walut, stosowane dla każdej transakcji, spowodują powstanie różnicy kursowej.

Metoda LIFO – jak obliczać?

Przykład. Przedsiębiorca stosujący w swojej firmie metodę LIFO przeprowadził w sierpniu następujące transakcje:

  • 1 sierpnia – kupił 90 euro w kantorze, kurs kantoru z dnia zakupu 2,2.
  • 12 sierpnia – otrzymał od kontrahenta 70 euro zapłaty za fakturę, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpłaty 2,3.
  • 14 sierpnia – wpłacił na konto walutowe (inaczej – kupił od banku walutę) 120 euro, kurs walut zastosowany przez bank 2,0.
  • 20 sierpnia – zapłacił kontrahentowi za fakturę 200 euro, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania zapłaty 2,4.
 
Kurs wypływu > kurs wpływu
Różnica stanowi przychód
Kurs wypływu < kurs wpływu
Różnica stanowi koszt
 

Biorąc pod uwagę powyższą tabelę, różnicę kursową według metody LIFO wyliczymy następująco:

RK = 200 euro * 2,4 – (120 euro * 2,0 + 70 euro * 2,3 + 10 euro * 2,2)

RK = 480 – (240 + 161 + 22)

RK = 480 – 423

RK = 57 zł

Różnica kursowa wynosi 57 zł, będzie księgowana jako przychód z działalności.

Nie wiesz, czym jest FIFO? Sprawdź pierwszą część instrukcji!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość