Mieszkanie dla pracownika w delegacji a PIT i ZUS

mieszkanie dla pracownika w delegacji

Delegowanie pracowników wiąże się z koniecznością uregulowania przez pracodawcę kosztów podróży służbowej – w tym noclegu. Czasem w sytuacji, gdy podróż służbowa do oddalonej miejscowości trwa przez dłuższy czas, bardziej opłacalne niż hotel może być wynajęcie mieszkania dla pracownika. Czy będzie to miało wpływ na podatek dochodowy i ZUS pracownika?

Delegowanie pracowników wiąże się z koniecznością uregulowania przez pracodawcę kosztów podróży służbowej – w tym noclegu. Czasem w sytuacji, gdy podróż służbowa do oddalonej miejscowości trwa przez dłuższy czas, bardziej opłacalne niż hotel może być wynajęcie mieszkania dla pracownika. Czy będzie to miało wpływ na podatek dochodowy i ZUS pracownika?

Świadczenia na rzecz pracownika

Oczywistym wydaje się być fakt, że pensja pracownika – jako jego przychód – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym; i jest podstawą do wyliczenia składek ZUS. Warto jednak zwrócić uwagę, że według przepisów nie tylko wypłata stanowi przychód pracownika – także inne, pozapłacowe świadczenia mogą zostać potraktowane jako przychód. Przykładem jest sytuacja, w którym pracownik zamieszkuje mieszkanie należące do pracodawcy i nie ponosi z tego tytułu kosztów lub są to koszty znacznie obniżone w stosunku do ceny rynkowej. Z drugiej strony, do świadczeń na rzecz pracownika nie zalicza się pokrycia kosztów lub zwrotu wydatków za podróż służbową – w takiej sytuacji pracownik nie otrzymuje bowiem korzyści polepszających jego interes prywatny, działa natomiast w interesie swojego pracodawcy.

Mieszkanie dla pracownika w delegacji – jak rozliczyć?

Zgodnie ze wskazanymi powyżej zasadami może pojawić się wątpliwość w kwestii mieszkania, wynajmowanego przez firmę dla pracownika w delegacji. Z jednej strony pracodawca opłaca bowiem lokal mieszkalny dla swojego pracownika, z drugiej jednak – pracownik zamieszkujący ten lokal pozostaje cały czas w podróży służbowej, realizując w miejscu delegowania interesy swojego pracodawcy. Zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i organy skarbowe reprezentują w tym przypadku pogląd, że opłacenie mieszkania dla pracownika przebywającego w podróży służbowej nie wpłynie na jego podatek dochodowy ani składki ZUS. Podstawą takiego toku rozumowania jest przede wszystkim Wyrok Trybunału Konstytucyjnego – zgodnie z nim, aby świadczenia zostały zaliczone do przychodu pracownika z tytułu stosunku pracy, powinny być:
  • Przyjęte dobrowolnie przez pracownika
  • Spełnione w jego interesie
  • Wymierne i przypisane do konkretnego zatrudnionego.
Wynajem lokalu dla pracownika, który przebywa w podróży służbowej w celu i z polecenia pracodawcy, nie może być potraktowany jako świadczenie leżące w interesie pracownika, lecz jego zwierzchnika. Dlatego też wydatki poniesione na najem przedsiębiorca powinien potraktować jako zwrot kosztów podróży służbowej, a nie nieodpłatne świadczenie dla zatrudnionego.
Przedsiębiorca w delegacji? Sprawdź, jak rozliczyć wydatki na własną podróż służbową!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość