Mieszkanie w środkach trwałych – wady i zalety

mieszkanie jako środek trwały w budowie

Przedsiębiorcy – szczególnie rozpoczynając działalność gospodarczą – mogą zdecydować się na zarejestrowanie i prowadzenie firmy w miejscu zamieszkania. W takiej sytuacji część lokalu może zostać zaliczona do środków trwałych firmy. Czy jest to opłacalne?

Przedsiębiorcy – szczególnie rozpoczynając działalność gospodarczą – mogą zdecydować się na zarejestrowanie i prowadzenie firmy w miejscu zamieszkania. W takiej sytuacji część lokalu może zostać zaliczona do środków trwałych firmy. Czy jest to opłacalne?

Mieszkanie w środkach trwałych – zalety

Do podstawowych zalet zaliczenia części mieszkania prywatnego do środków trwałych firmy należy możliwość zwiększenia kosztów uzyskania przychodu. Wśród kosztów można wyróżnić przede wszystkim:

  • Odpisy amortyzacyjne od powierzchni lokalu zaliczonej do środków trwałych
  • Proporcjonalną część czynszu
  • Proporcjonalną część wydatków na media – energia elektryczna, woda, odpady etc.
  • Część opłat telefonicznych na podstawie bilingu

Kolejną zaletą prowadzenia firmy w miejscu zamieszkania jest brak dodatkowych wydatków, związanych z zakupem lub wynajmem odrębnego lokalu usługowego.

Mieszkanie w środkach trwałych – wady

Prowadzenie firmy w miejscu zamieszkania może generować również pewne problemy – nie tylko na gruncie braku prywatności, gdy przychodzą klienci; lub braku motywacji, kiedy nie ogranicza nas konieczność wyjazdu do pracy. Niedogodności mogą pojawić się również na gruncie podatkowym.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podatek od nieruchomości. Generalnie opłaty za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego nie przekraczają złotówki. Natomiast za metr kwadratowy lokalu usługowego zapłacimy już ponad 20 zł (dokładne stawki ustalane są w konkretnym roku podatkowym). Zatem, wyodrębnienie z mieszkania części powierzchni na cele firmowe może wiązać się z wyższym podatkiem.

Może się także pojawić konieczność opłacenia VAT – jeśli przysługiwało prawo do jego odliczenia. VAT należy naliczyć nie tylko przy ewentualnej sprzedaży takiego lokalu, ale także przy wycofaniu go ponownie do majątku prywatnego przedsiębiorcy.

Natomiast wycofanie lub sprzedaż lokalu wycofanego nie spowoduje generalnie powstania przychodu z działalności gospodarczej.

Drugą niedogodnością prowadzenia firmy w mieszkaniu jest znaczące zmniejszenie ochrony danych osobowych. Adres zarejestrowania firmy pojawi się nie tylko na fakturach, ale też w bazie przedsiębiorców, co oznacza, że dane te będą publiczne. Niestety nawet likwidacja działalności może nie przywrócić pełnej anonimowości – w sieci można się niejednokrotnie spotkać z bazami firm, które nie respektują wykreślenia i nadal powielają dane firmowe, czyli – również prywatne dane przedsiębiorcy.

Gdzie, jeśli nie w domu? Spróbuj coworkingu – podziel się biurem z innymi!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość