Otrzymanie i zwrot mikropożyczki 5000 zł – co należy ewidencjonować w KPiR?

mikropożyczka 5000 zł

Otrzymałeś mikropożyczkę 5.000 zł? Co w sytuacji, gdy trzeba dokonać jej zwrotu? Sprawdź, jak prawidłowo ewidencjonować mikropożyczkę w PKiPR.

Dużą popularnością cieszy się jednorazowa pożyczka, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać mikropożyczkę 5000 zł, nie są zbyt wygórowane. Istotny jest status firmy – mogą z niej skorzystać tylko mikroprzedsiębiorcy, jednoosobowa działalność gospodarcza lub firmy zatrudniające do 9 pracowników. Jeśli kwalifikujesz się do jej otrzymania, sprawdź, jak zaewidencjonować to w KPiR.

Na co można przeznaczyć środki z pożyczki?

Środki z pożyczki można przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pojęcie użyte w ustawie jest bardzo ogólnikowe i może sprawiać problemy z właściwym ich zdefiniowaniem. Co do zasady przyjmuje się, że mogą to być koszty związane z:

 • najmem powierzchni,
 • opłatami za media i różnego rodzaju usługi,
 • opłatami składek i podatków,
 • bieżący zakup towarów i materiałów.

Na stronach rządowych można przeczytać informacje, że żadne wydatki związane z bieżącą działalnością firmy nie będą kwestionowane. Należy jednak pamiętać, że z mikropożyczki nie można pokrywać kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników. Na ten cel były przeznaczone środki pochodzące z innych źródeł wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Niedoprecyzowany jest również okres wydatkowania środków, o którym nie wspomina żaden przepis. Pojawiają się opinie, że środki z pożyczki powinny być wydatkowane w terminie 3 miesięcy od ich przyznania, ale nie wynika to z żadnych uregulowań.

Ewidencjonowanie mikropożyczki 5000 zł w PKPiR

Mikropożyczka jest rozliczana na zasadach dotyczących pożyczki. A więc nie jest ujmowana po stronie przychodów, a wydatki na zakup, o których napisano powyżej, są zaliczane na zasadach ogólnych do kosztów uzyskania przychodów.

Nawet w przypadku umorzenia pożyczki w kwocie 5000 zł, kwota ta nie będzie stanowiła przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwrot mikropożyczki 5000 zł – czy należy go ewidencjonować w PKPiR?

W przypadku wystąpienia okoliczności, na mocy których przedsiębiorca będzie musiał dokonać zwrotu mikropożyczki (np. z powodu likwidacji działalności gospodarczej przed upływem 3 miesięcy od momentu otrzymania pożyczki), wówczas taki zwrot nie musi być odnotowany po stronie przychodów. Przepisy o tarczy antykryzysowej nie podejmują tego tematu.

Jeżeli przedsiębiorca dokona zwrotu pożyczki do PUP, w całości lub w części, nie ma potrzeby korygowania kosztów uzyskania przychodów w części finansowanej wcześniej ze środków z Funduszu Pracy. W takiej sytuacji zmieni się jedynie źródło finansowania wydatków – ze środków z pożyczki na środki własne przedsiębiorcy.

Jednorazowa pożyczka będzie umarzana z urzędu przez PUP, co niewątpliwie znacząco zmniejszy krąg przedsiębiorców zobowiązanych do jej zwrotu w przypadku niedotrzymania 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o umorzenie jak to było zapisane wcześniej w przepisach.

▲ wróć na początek

Przeczytaj również: Wsparcie otrzymane przez przedsiębiorców – które stanowi pomoc publiczną?
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Troolek

  Czy przy umożeniu pożyczki 5000 zł lub Subwencji 1.0 / 2.0 w Kpir (bez vat) robimy ujemną korektę kosztów czyli np.
  Dowód wewn. (decyzja o umorzeniu Pożyczki z Urzędu Pracy z pomocy de minimis)
  Kwota: -5000 zł (kolan. 13) inne wydatki ? czy nie robimy ? 😛

 2. troolek

  A co jeżeli decyzja o umorzeniu była w kolejnym roku rozliczeniowym ?
  jaką datę uznajemy za ujemną korektę kosztów ?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość