Otrzymanie i zwrot mikropożyczki 5000 zł – co należy ewidencjonować w KPiR?

mikropożyczka 5000 zł

Otrzymałeś mikropożyczkę 5.000 zł? Co w sytuacji, gdy trzeba dokonać jej zwrotu? Sprawdź, jak prawidłowo ewidencjonować mikropożyczkę w PKiPR.

Dużą popularnością cieszy się jednorazowa pożyczka, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać mikropożyczkę 5000 zł, nie są zbyt wygórowane. Istotny jest status firmy – mogą z niej skorzystać tylko mikroprzedsiębiorcy, jednoosobowa działalność gospodarcza lub firmy zatrudniające do 9 pracowników. Jeśli kwalifikujesz się do jej otrzymania, sprawdź, jak zaewidencjonować to w KPiR.

Na co można przeznaczyć środki z pożyczki?

Środki z pożyczki można przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pojęcie użyte w ustawie jest bardzo ogólnikowe i może sprawiać problemy z właściwym ich zdefiniowaniem. Co do zasady przyjmuje się, że mogą to być koszty związane z:

 • najmem powierzchni,
 • opłatami za media i różnego rodzaju usługi,
 • opłatami składek i podatków,
 • bieżący zakup towarów i materiałów.

Na stronach rządowych można przeczytać informacje, że żadne wydatki związane z bieżącą działalnością firmy nie będą kwestionowane. Należy jednak pamiętać, że z mikropożyczki nie można pokrywać kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników. Na ten cel były przeznaczone środki pochodzące z innych źródeł wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Niedoprecyzowany jest również okres wydatkowania środków, o którym nie wspomina żaden przepis. Pojawiają się opinie, że środki z pożyczki powinny być wydatkowane w terminie 3 miesięcy od ich przyznania, ale nie wynika to z żadnych uregulowań.

Ewidencjonowanie mikropożyczki 5000 zł w PKPiR

Mikropożyczka jest rozliczana na zasadach dotyczących pożyczki. A więc nie jest ujmowana po stronie przychodów, a wydatki na zakup, o których napisano powyżej, są zaliczane na zasadach ogólnych do kosztów uzyskania przychodów.

Nawet w przypadku umorzenia pożyczki w kwocie 5000 zł, kwota ta nie będzie stanowiła przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwrot mikropożyczki 5000 zł – czy należy go ewidencjonować w PKPiR?

W przypadku wystąpienia okoliczności, na mocy których przedsiębiorca będzie musiał dokonać zwrotu mikropożyczki (np. z powodu likwidacji działalności gospodarczej przed upływem 3 miesięcy od momentu otrzymania pożyczki), wówczas taki zwrot nie musi być odnotowany po stronie przychodów. Przepisy o tarczy antykryzysowej nie podejmują tego tematu.

Jeżeli przedsiębiorca dokona zwrotu pożyczki do PUP, w całości lub w części, nie ma potrzeby korygowania kosztów uzyskania przychodów w części finansowanej wcześniej ze środków z Funduszu Pracy. W takiej sytuacji zmieni się jedynie źródło finansowania wydatków – ze środków z pożyczki na środki własne przedsiębiorcy.

Jednorazowa pożyczka będzie umarzana z urzędu przez PUP, co niewątpliwie znacząco zmniejszy krąg przedsiębiorców zobowiązanych do jej zwrotu w przypadku niedotrzymania 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o umorzenie jak to było zapisane wcześniej w przepisach.

▲ wróć na początek

Przeczytaj również: Wsparcie otrzymane przez przedsiębiorców – które stanowi pomoc publiczną?
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Troolek

  Czy przy umożeniu pożyczki 5000 zł lub Subwencji 1.0 / 2.0 w Kpir (bez vat) robimy ujemną korektę kosztów czyli np.
  Dowód wewn. (decyzja o umorzeniu Pożyczki z Urzędu Pracy z pomocy de minimis)
  Kwota: -5000 zł (kolan. 13) inne wydatki ? czy nie robimy ? 😛

 2. troolek

  A co jeżeli decyzja o umorzeniu była w kolejnym roku rozliczeniowym ?
  jaką datę uznajemy za ujemną korektę kosztów ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość