Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników są objęci obowiązkiem dokonywania wpłat na PFRON. Jeżeli płatnik zatrudnia osoby niepełnosprawne i ich udział w ogólnej liczbie zatrudnionych osiągnie pułap 6%, nie musi dokonywać takich wpłat. Zasada jest prosta: wraz ze wzrostem zatrudnienia osób niepełnosprawnych maleje wysokość wpłaty.
Wysokość wpłat na PFRON
Wysokość wpłaty na PFRON zależy od następujących danych:
- Wielkości zatrudnienia ogółem.
- Wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
- Liczby zatrudnionych pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wpłatę na PFRON oblicza się ze wzoru:
K = 0,4065 x PW x [(ZOG x 0,06) – ZON)]
gdzie:
- K – kwota wpłaty,
- PW – przeciętne wynagrodzenie,
- ZON – stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty),
- ZOG – stan zatrudnienia ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty).
Czyli wpłata na PFRON wynosi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników rozumianej jako różnica pomiędzy zatrudnieniem przy osiągnięciu wskaźnika 6% zatrudnienia osób niepełnosprawnych a faktycznym stanem zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Jakie warunki musi spełniać dostawca usługi, aby nabywca mógł obniżyć wpłatę na PFRON?
Przedsiębiorca/dostawca produkcji lub usługi (z wyłączeniem handlu) musi spełniać pewne warunki ustawowe, aby nabywca mógł skorzystać z pomniejszenia wpłat na PFRON, a mianowicie:
- Musi zatrudniać co najmniej 25 pracowników.
- Zatrudnieni pracownicy muszą posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. U tych ostatnich niepełnosprawność musi wynikać ze schorzeń specjalnych na poziomie co najmniej 30%.
Lista schorzeń specjalnych wraz z symbolami zawartymi w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności:
- 12-C – całościowe zaburzenia rozwoju,
- 01-U – upośledzenie umysłowe,
- 02-P – choroby psychiczne,
- 05-E – epilepsja,
- 04-O – osoby niewidome.
Dla celów ustalania struktury zatrudnienia niezbędne jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, na którym znajduje się jeden z wymienionych symboli przyczyny niepełnosprawności.
Obniżenie wpłat na PFRON – obliczanie składek
Obniżenie wpłaty na PFRON przysługuje do wysokości 50% wpłaty na Fundusz, do której zapłaty zobowiązany jest nabywca w danym miesiącu. Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na Fundusz przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia. Wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu.
Kwota obniżenia wyliczana przez sprzedającego zgodnie z ustawą stanowi:
iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów
Ko = Ww x Wp
Kwota obniżenia nie może być wyższa niż 50% kwoty należności za zakup określonej na fakturze pomniejszonej o kwotę podatku od towarów i usług z uwzględnieniem korekt tej faktury. Wyliczenie wskaźnika Ww i Wp poniżej.
Wskaźnik wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności stanowi iloczyn współczynnika wynagrodzeń tych pracowników i liczby etatów odpowiadającej różnicy między rzeczywistym zatrudnieniem wszystkich pracowników niepełnosprawnych a zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%.
Ww = Wp x (Zrz – Zws)
gdzie:
Ww – wskaźnik wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,
Wp – współczynnik wynagrodzeń osób niepełnosprawnych,
Zrz – rzeczywiste zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych,
Zws – osiągnięcie 6% wskaźnika zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.
Wskaźnik udziału przychodów stanowi iloraz przychodu ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej w danym miesiącu na rzecz nabywcy i przychodu ogółem uzyskanego w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi, z wyłączeniem handlu.
Wp = Pn : Po
gdzie:
Wp – wskaźnik udziału przychodów,
Pn – przychód na rzecz nabywcy,
Po – przychód ogółem.
Warunkiem obniżenia wpłaty jest:
- udokumentowanie zakupu fakturą,
- uregulowanie należności za zakup w terminie określonym na fakturze, za datę uregulowania należności uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu,
- udokumentowanie przez nabywcę kwoty obniżenia informacją o kwocie obniżenia wystawioną przez sprzedającego.
Sprzedający przygotowuje i przekazuje swoim kontrahentom informację INF-U po każdej terminowo opłaconej fakturze, w której podaje kwotę obniżenia.
Sprzedający ma również obowiązek przekazywania swoim kontrahentom raz do roku informacji o:
- zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłat
- możliwości złożenia oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia wpłat,
- możliwości odwołania oświadczenia, o którym mowa w pkt 2.