Powrót

Minimalne wynagrodzenie 2023 – dwie podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku?

minimalne wynagrodzenie 2023

Zastanawiasz się ile będzie wynosiło wynagrodzenie minimalne w 2023 roku? Otóż będą 2 zmiany, o których napiszemy w dzisiejszym artykule.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Galopująca inflacja, niepokojące wzrosty cen energii, szalejące stopy procentowe, wszystko to budzi niepokój, prognozy nie są optymistyczne. Nic więc dziwnego, że z każdej strony płyną sygnały i naciski na wypłatę większych wynagrodzeń. W kontekście tego wszystkiego musi również dojść do podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie? Dowiedz się z dzisiejszej publikacji.

Czym jest płaca minimalna?

Co roku zmienia się wysokość płacy minimalnej. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowujemy dość znaczne wzrosty w relacji rok do roku, poniżej prezentujemy zestawienie wysokości płacy minimalnej z ostatnich 5 lat:

 
Okres obowiązywania
Kwota
Minimalne wynagrodzenie
Minimalna stawka godzinowa
2018 rok
2.100 zł
13,70 zł
2019 rok
2.250 zł
14,70 zł
2020 rok
2.600 zł
17,00 zł
2021 rok
2.800 zł
18,30 zł
2022 rok
3.010 zł
19,70 zł
 

Płaca minimalna jest ustalana w ten sposób, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej składa Radzie Ministrów propozycję wysokości płacy. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta, to jest konsultowana przez Radę Dialogu Społecznego. Wysokość płacy minimalnej jest ustalana w oparciu o prognozowaną na kolejny rok inflację. Z założenia wynagrodzenie minimalne powinno zabezpieczyć podstawowe wymagania bytowe każdego człowieka. Zgodnie z przepisami żaden pracownik zatrudniony na pełen etat nie może otrzymać niższego wynagrodzenia, ponieważ byłoby to sprzeczne z Kodeksem pracy. To samo dotyczy osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne ze stawką godzinową.

Płaca minimalna 2023 – dwie podwyżki

W ostatnich latach coraz częściej mówimy o nietypowych zmianach przepisów podatkowych, które są wprowadzane w trakcie roku podatkowego, co jeszcze nie tak dawno było nie do pomyślenia. Również informacja o dwóch podwyżkach płacy minimalnej w 2023 roku jest zaskakująca, spójrzmy jak to się będzie kształtowało:

 

Wysokość płacy minimalnej w 2023 roku

Od 1 stycznia do 30 czerwca
Od 1 lipca do 31 grudnia
Płaca minimalna Minimalna stawka godzinowa Płaca minimalna Minimalna stawka godzinowa
3.490 zł
22,80 zł
3.600 zł
23,50 zł
 

Według informacji na stronach rządowych w Polsce płacę minimalną otrzymuje około 2,7 mln osób.

Podsumowanie

Rada Dialogu Społecznego miała czas do 14 lipca 2022 r. na wypracowanie wspólnego stanowiska z rządem, do czego jednak nie doszło. Inne były oczekiwania związkowców a inne pracodawców, dlatego uzgodnienie nie doszło do skutku w tym terminie. Bez względu na to Rada Ministrów wydała 13 września 2022 roku obwieszczenie o wysokości minimalnego wynagrodzenia, jakie będzie obowiązywało w 2023 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość