Blog ifirma.pl

Mural w ujęciu podatkowym

|
|
4 minut czytania
Mural może stanowić dobrą reklamę dla firmy – sprawić, że przedsiębiorstwo stanie się rozpoznawalne dzięki wielkoformatowym grafikom na ścianach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mural w kosztach firmy – więcej na ten temat znajdziesz w naszym materiale video:

 

A czy wydatki poniesione na wykonanie muralu firmowego stanowią koszty uzyskania przychodu?

Czy wydatki na mural można zaliczyć w koszty firmowe?

Kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania/zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalne i ekonomicznie uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przy czym to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek udowodnienia związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami a uzyskanym przychodem z prowadzonej działalności.

Wydatki na mural nie są wyłączone z kosztów na podstawie art. 23 ustawy. Mogą zatem stanowić wydatek firmowy, jeżeli usługa wykonania muralu jest nabywana na potrzeby prowadzonej działalności zarobkowej, a nie w celach prywatnych, a przedsiębiorca jest w stanie uzasadnić przed urzędem skarbowym, że wydatki na mural są powiązane z uzyskaniem przez niego przychodu z działalności gospodarczej.

Jednak przy wydatkach ponoszonych na wielkoformatowe malowidła ścienne trzeba jeszcze rozpoznać, czy charakter tych wydatków nie nosi znamion reprezentacji, czyli nie mają one na celu pokazać wystawności oraz statusu firmy. Czym jest reprezentacja przeczytasz w artykule: Reklama a reprezentacja w firmie. Wydatki na reprezentację nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Jak można rozliczyć mural?

Jeśli przedsiębiorca uargumentuje, że wydatki na mural są związane z przychodem firmy oraz nie stanowią reprezentacji, to:

 • jeśli koszt muralu jest niższy niż 10 000 zł – można je ująć w wydatkach firmowych,
 • jeśli koszt muralu jest wyższy niż 10 000 zł – sposób rozliczenia zależy od tego, kto jest właścicielem ściany, na którym jest wykonywana grafika muralowa.

Mural wykonany na ścianie firmowego budynku

Jeśli mural jest wykonany na ścianie/budynku firmowym będącym własnością przedsiębiorcy taki koszt może stanowić ulepszenie środka trwałego – jeśli nakłady na wielkoformatowe malowidło ścienne przekraczają 10 000 zł. Jeśli kwota ta jest niższa lub równa 10 000 zł, wtedy poniesione wydatki można rozliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu.

Mural jako inwestycja w obcym środku trwałym

Jeśli mural jest wykonywany na ścianie budynku, który nie należy do przedsiębiorcy, taki koszt może stanowić inwestycję w obcym środku trwałym, jeśli wydatki na tę usługę przekraczają 10 000 zł. W przeciwnym razie można je rozliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu.

Amortyzacja muralu

W większości przypadków mural jest dziełem sztuki, a te – na podstawie art.22c ust.3 ustawy o PIT nie podlegają amortyzacji. Jest to uzasadnione przez prawodawców tym, że amortyzacja to odpisy z tytułu zużywania się rzeczy, utraty wartości wraz z czasem, zaś dzieła sztuki charakteryzują się tym, że wraz z upływem czasu ich wartość wzrasta. Więc amortyzacja nie ma tu zastosowania. Stanowisko takie jest potwierdzone m.in. w interpretacji o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.565.2021.2.AW

Dopiero w chwili sprzedaży takiego dzieła sztuki, jego cena (ewentualnie równowartość ceny) będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów.

Stawka VAT na wykonanie muralu

Dla murali, które są dziełem sztuki, co do zasady przysługuje 8% stawka VAT (na podstawie poz. 63 z załącznika nr 3 do ustawy VAT).

Aby stworzenie muralu skorzystało z 8% stawki VAT, jego wykonanie musi wiązać się z przeniesieniem autorskich praw majątkowych do dzieła. A wynagrodzenie z tytułu ich zbycia zostaje ujęte w całkowitej kwocie zapłaty za usługę wykonania muralu.

Potwierdzenie 8% stawki VAT na wykonanie muralu o charakterze indywidualnym według pomysłu autorskiego wykonawcy – twórcy znajdziemy m.in. w Wiążącej Informacji Stawkowej, o sygn. 0112-KDSL2-2.450.1083.2020.4.KP – czytamy w niej, że:

 • jeśli usługi są wykonywane przez artystę/twórcę w rozumieniu przepisów o prawie autorskim
 • powyższy usługi stanowią przedmiot autorskich praw majątkowych do utworu, które zgodnie z umową o korzystanie z utworu przechodzą na klienta,
 • wynagrodzenie za prawa autorskie wypłacane jest twórcy w formie honorarium,

to z uwagi na nierozerwalność powyższych czynności, tj. sprzedaży usługi oraz praw autorskich, świadczenie to będzie podlegało opodatkowaniu stawką 8% VAT.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie