Na czym polega sezonowa amortyzacja środków trwałych?

W związku z faktem, że wykorzystywane sezonow ośrodki trwałe nie są używane przez cały rok, nie można ich także cały rok amortyzować. Jak zatem wygląda sezonowa amortyzacja?

Środki trwałe używane sezonowo

Przepisy podatkowe nie wskazują precyzyjnie, co należy rozumieć przez sezonowe środki trwałe .Natomiast w praktyce uznaje się, że z sezonowością mamy do czynienia gdy dany składnik majątku jest wykorzystywany tylko w określonym przedziale czasu w trakcie roku. Najlepszym przykładem są tu maszyny rolnicze– np. kombajny – które co do zasady wykorzystuje się w lecie w czasie żniw; jednakże nie są to wyłączne przypadki.

Amortyzacja sezonowa – dwie metody

Skoro środki trwałe nie są wykorzystywane przez cały rok, nie będziemy ich także amortyzować cały rok. Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, amortyzujemy je sezonowo, tj. w miesiącach rzeczywistego wykorzystywania danego składnika majątku.

Fakt,że amortyzacja jest prowadzona tylko w części roku, nie musi wcale wpłynąć na jej długość. Przepisy ustawy przewidują, że miesięczny odpis amortyzacyjny możemy ustalić na dwa sposoby:

 • Dzieląc
  standardowy roczny odpis na liczbę
  miesięcy w roku
  ,
  w trakcie których korzystamy ze środka trwałego; lub

 • Dzieląc
  standardowy roczny odpis na
  12 miesięcy
  .

Przykład. 
Przedsiębiorca wykorzystuje maszynę o wartości 45.000 zł przez 4 miesiące wciągu roku. Standardowa stawka amortyzacji to 20% – zatem roczny odpis wynosi 9.000 zł. Miesięczny odpis amortyzacyjny przedsiębiorcy może wynieść:

 • 2.250 zł – jeśli roczny odpis 9.000 zł podzieli na 4 miesiące, w trakcie których korzysta ze sprzętu
 • 750 zł – jeśli roczny odpis podzieli na 12 miesięcy.

Jak widać na przykładzie, wybór pierwszej metody będzie co do zasady znacznie szybszy niż drugiej. Generalnie wybór szybszej amortyzacji z wyższymi odpisami lub dłuższej, z niższą kwotą odpisów zależy indywidualnie od przedsiębiorcy. Dlatego też przepisy pozostawiają w tej kwestii wolność wyboru.

Warto jednak pamiętać, że po wybraniu konkretnej metody przedsiębiorca powinien ją stosować konsekwentnie. Oznacza to, że nie ma możliwości zastosowania w danym roku odpisu w oparciu o liczbę miesięcy korzystania, a w kolejnym – w oparciu o 12 miesięcy. Dana metoda powinna być stosowana do zakończenia amortyzacji lub wystąpienia innej przyczyny, która amortyzację zakończy.

Uwaga!
Sezonowa amortyzacja nie jest wyborem przedsiębiorcy – jeśli dany składnik majątku jest wykorzystywany sezonowo, przedsiębiorca jest zobowiązany do zastosowania sezonowej amortyzacji.

Czy wiesz, że czasem amortyzacji nie trzeba rozkładać w czasie?Sprawdź,kiedy można skorzystać z amortyzacji jednorazowej!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Darmowy e-book z poradami księgowymi