Na czym polega sezonowa amortyzacja środków trwałych?

Często zdarzają się przypadki w których użytkowanie środków trwałych przypada na konkretne sezony. Skoro więc pewne sprzęty nie są używane przez cały rok, nie można ich także cały rok amortyzować. Jak zatem wygląda i kogo dotyczy sezonowa amortyzacja środków trwałych?

Środki trwałe używane sezonowo

Przepisy podatkowe nie wskazują precyzyjnie, co należy rozumieć przez sezonowe środki trwałe .Natomiast w praktyce uznaje się, że z sezonowością mamy do czynienia gdy dany składnik majątku jest wykorzystywany tylko w określonym przedziale czasu w trakcie roku. Najlepszym przykładem są tu maszyny rolnicze– np. kombajny – które co do zasady wykorzystuje się w lecie w czasie żniw; jednakże nie są to wyłączne przypadki.

Sezonowa amortyzacja środków trwałych – dwie metody

Skoro środki trwałe nie są wykorzystywane przez cały rok, nie będziemy ich także amortyzować cały rok. Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, amortyzujemy je sezonowo, tj. w miesiącach rzeczywistego wykorzystywania danego składnika majątku.

Fakt,że amortyzacja jest prowadzona tylko w części roku, nie musi wcale wpłynąć na jej długość. Przepisy ustawy przewidują, że miesięczny odpis amortyzacyjny możemy ustalić na dwa sposoby:

  • Dzieląc standardowy roczny odpis na liczbę miesięcy w roku, w trakcie których korzystamy ze środka trwałego; lub
  • Dzieląc standardowy roczny odpis na 12 miesięcy.
Przykład.

Przedsiębiorca wykorzystuje maszynę o wartości 45.000 zł przez 4 miesiące wciągu roku. Standardowa stawka amortyzacji to 20% – zatem roczny odpis wynosi 9.000 zł. Miesięczny odpis amortyzacyjny przedsiębiorcy może wynieść:

  • 2.250 zł – jeśli roczny odpis 9.000 zł podzieli na 4 miesiące, w trakcie których korzysta ze sprzętu
  • 750 zł – jeśli roczny odpis podzieli na 12 miesięcy.

Jak widać na przykładzie, wybór pierwszej metody będzie co do zasady znacznie szybszy niż drugiej. Generalnie wybór szybszej amortyzacji z wyższymi odpisami lub dłuższej, z niższą kwotą odpisów zależy indywidualnie od przedsiębiorcy. Dlatego też przepisy pozostawiają w tej kwestii wolność wyboru.

Warto jednak pamiętać, że po wybraniu konkretnej metody przedsiębiorca powinien ją stosować konsekwentnie. Oznacza to, że nie ma możliwości zastosowania w danym roku odpisu w oparciu o liczbę miesięcy korzystania, a w kolejnym – w oparciu o 12 miesięcy. Dana metoda powinna być stosowana do zakończenia amortyzacji lub wystąpienia innej przyczyny, która amortyzację zakończy.

Uwaga!
Sezonowa amortyzacja środków trwałych nie jest wyborem przedsiębiorcy – jeśli dany składnik majątku jest wykorzystywany sezonowo, przedsiębiorca jest zobowiązany do zastosowania sezonowej amortyzacji.

Czy wiesz, że czasem amortyzacji nie trzeba rozkładać w czasie?Sprawdź,kiedy można skorzystać z amortyzacji jednorazowej!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGAZachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK