Na czym polega sezonowa amortyzacja środków trwałych?

amortyzacja sezonowa

Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch odrębnych procedur zwrotu podatku – jedną z nich jest tradycyjny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w deklaracji, drugą – zwrot środków zgromadzonych na subkoncie VAT. Sprawdź, na czym polega każda z nich!

Często zdarzają się przypadki w których użytkowanie środków trwałych przypada na konkretne sezony. Skoro więc pewne sprzęty nie są używane przez cały rok, nie można ich także cały rok amortyzować. Jak zatem wygląda i kogo dotyczy sezonowa amortyzacja środków trwałych?

Środki trwałe używane sezonowo

Przepisy podatkowe nie wskazują precyzyjnie, co należy rozumieć przez sezonowe środki trwałe .Natomiast w praktyce uznaje się, że z sezonowością mamy do czynienia gdy dany składnik majątku jest wykorzystywany tylko w określonym przedziale czasu w trakcie roku. Najlepszym przykładem są tu maszyny rolnicze– np. kombajny – które co do zasady wykorzystuje się w lecie w czasie żniw; jednakże nie są to wyłączne przypadki.

Amortyzacja sezonowa – dwie metody

Skoro środki trwałe nie są wykorzystywane przez cały rok, nie będziemy ich także amortyzować cały rok. Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, amortyzujemy je sezonowo, tj. w miesiącach rzeczywistego wykorzystywania danego składnika majątku.

Fakt,że amortyzacja jest prowadzona tylko w części roku, nie musi wcale wpłynąć na jej długość. Przepisy ustawy przewidują, że miesięczny odpis amortyzacyjny możemy ustalić na dwa sposoby:

  • Dzieląc standardowy roczny odpis na liczbę miesięcy w roku, w trakcie których korzystamy ze środka trwałego; lub
  • Dzieląc standardowy roczny odpis na 12 miesięcy.
Przykład.

Przedsiębiorca wykorzystuje maszynę o wartości 45.000 zł przez 4 miesiące wciągu roku. Standardowa stawka amortyzacji to 20% – zatem roczny odpis wynosi 9.000 zł. Miesięczny odpis amortyzacyjny przedsiębiorcy może wynieść:

  • 2.250 zł – jeśli roczny odpis 9.000 zł podzieli na 4 miesiące, w trakcie których korzysta ze sprzętu
  • 750 zł – jeśli roczny odpis podzieli na 12 miesięcy.

Jak widać na przykładzie, wybór pierwszej metody będzie co do zasady znacznie szybszy niż drugiej. Generalnie wybór szybszej amortyzacji z wyższymi odpisami lub dłuższej, z niższą kwotą odpisów zależy indywidualnie od przedsiębiorcy. Dlatego też przepisy pozostawiają w tej kwestii wolność wyboru.

Warto jednak pamiętać, że po wybraniu konkretnej metody przedsiębiorca powinien ją stosować konsekwentnie. Oznacza to, że nie ma możliwości zastosowania w danym roku odpisu w oparciu o liczbę miesięcy korzystania, a w kolejnym – w oparciu o 12 miesięcy. Dana metoda powinna być stosowana do zakończenia amortyzacji lub wystąpienia innej przyczyny, która amortyzację zakończy.

Czy wiesz, że czasem amortyzacji nie trzeba rozkładać w czasie?Sprawdź,kiedy można skorzystać z amortyzacji jednorazowej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość