Na czym polega sezonowa amortyzacja środków trwałych?

amortyzacja sezonowa

Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch odrębnych procedur zwrotu podatku – jedną z nich jest tradycyjny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w deklaracji, drugą – zwrot środków zgromadzonych na subkoncie VAT. Sprawdź, na czym polega każda z nich!

Często zdarzają się przypadki w których użytkowanie środków trwałych przypada na konkretne sezony. Skoro więc pewne sprzęty nie są używane przez cały rok, nie można ich także cały rok amortyzować. Jak zatem wygląda i kogo dotyczy sezonowa amortyzacja środków trwałych?

Środki trwałe używane sezonowo

Przepisy podatkowe nie wskazują precyzyjnie, co należy rozumieć przez sezonowe środki trwałe .Natomiast w praktyce uznaje się, że z sezonowością mamy do czynienia gdy dany składnik majątku jest wykorzystywany tylko w określonym przedziale czasu w trakcie roku. Najlepszym przykładem są tu maszyny rolnicze– np. kombajny – które co do zasady wykorzystuje się w lecie w czasie żniw; jednakże nie są to wyłączne przypadki.

Amortyzacja sezonowa – dwie metody

Skoro środki trwałe nie są wykorzystywane przez cały rok, nie będziemy ich także amortyzować cały rok. Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, amortyzujemy je sezonowo, tj. w miesiącach rzeczywistego wykorzystywania danego składnika majątku.

Fakt,że amortyzacja jest prowadzona tylko w części roku, nie musi wcale wpłynąć na jej długość. Przepisy ustawy przewidują, że miesięczny odpis amortyzacyjny możemy ustalić na dwa sposoby:

  • Dzieląc standardowy roczny odpis na liczbę miesięcy w roku, w trakcie których korzystamy ze środka trwałego; lub
  • Dzieląc standardowy roczny odpis na 12 miesięcy.
Przykład.

Przedsiębiorca wykorzystuje maszynę o wartości 45.000 zł przez 4 miesiące wciągu roku. Standardowa stawka amortyzacji to 20% – zatem roczny odpis wynosi 9.000 zł. Miesięczny odpis amortyzacyjny przedsiębiorcy może wynieść:

  • 2.250 zł – jeśli roczny odpis 9.000 zł podzieli na 4 miesiące, w trakcie których korzysta ze sprzętu
  • 750 zł – jeśli roczny odpis podzieli na 12 miesięcy.

Jak widać na przykładzie, wybór pierwszej metody będzie co do zasady znacznie szybszy niż drugiej. Generalnie wybór szybszej amortyzacji z wyższymi odpisami lub dłuższej, z niższą kwotą odpisów zależy indywidualnie od przedsiębiorcy. Dlatego też przepisy pozostawiają w tej kwestii wolność wyboru.

Warto jednak pamiętać, że po wybraniu konkretnej metody przedsiębiorca powinien ją stosować konsekwentnie. Oznacza to, że nie ma możliwości zastosowania w danym roku odpisu w oparciu o liczbę miesięcy korzystania, a w kolejnym – w oparciu o 12 miesięcy. Dana metoda powinna być stosowana do zakończenia amortyzacji lub wystąpienia innej przyczyny, która amortyzację zakończy.

Czy wiesz, że czasem amortyzacji nie trzeba rozkładać w czasie?Sprawdź,kiedy można skorzystać z amortyzacji jednorazowej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość