Faktura RR – co dokumentuje?
Rolnicy ryczałtowi nieprowadzący działalności gospodarczej należą do grupy podmiotów zwolnionych przedmiotowo z obowiązku rozliczania VAT – gwarantuje im to art. 43 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o VAT. Mimo to jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nabyć produkty rolne bądź usługi rolnicze od rolnika ryczałtowego, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach specjalnej procedury.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa
Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, rolnikowi sprzedającemu swoje produkty lub usługi przedsiębiorcy będącemu czynnym podatnikiem VAT przysługuje zwrot VAT. Obecnie jest to kwota 7% od wartości danej sprzedaży. Z drugiej strony, rolnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji księgowych ani wystawiania faktur – dlatego też obowiązek wystawienia specyficznej faktury RR oraz rozliczenia podatku spada na nabywcę.
Faktura RR – zasady wystawiania
Fakturę RR wystawia nabywca – czyli przedsiębiorca, dokonujący zakupu płodów rolnych albo usług rolniczych – po dokonaniu zakupu. Fakturę należy wystawić w dwóch kopiach, z czego oryginał przekazywany jest sprzedawcy.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo
Na fakturze RR powinny się znaleźć przynajmniej następujące elementy:
- Imiona, nazwiska, nazwy i adresy stron
- NIP lub PESEL stron
- Dane dowodu osobistego lub innego dokumentu dostawcy, stwierdzającego jego tożsamość (numer, data wydania, organ wydający)
- nabycia oraz wystawienia faktury
- Numer kolejny faktury
- Nazwy nabytych produktów lub usług
- Jednostka miary i ilość nabytych produktów oraz oznaczenie ich klasy lub jakości
Program do faktur – Darmowe konto
- Cena jednostkowa produktu netto
- Wartość nabytych produktów netto
- Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku
- Kwota zryczałtowanego podatku
- Wartość nabytych produktów brutto
- Kwota należności brutto wyrażoną cyfrowo i słownie
- Podpisy (czytelne lub imiona i nazwiska oraz podpisy) osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury
- Adnotacja „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.