Nadpłata w ZUS nie pozbawi przedsiębiorcy prawa do zwolnienia z opłacania składek – projekt ustawy

nadpłata w ZUS a zwolnienie ze składek

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. było niezwykle ważne dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak w tym trudnym okresie, na początku pandemii, nikt nie zastanawiał się, że posiadanie nadpłaty w ZUS może pozbawić przedsiębiorcy prawa do zwolnienia.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. było niezwykle ważne dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak w tym trudnym okresie, na początku pandemii, nikt nie zastanawiał się nad tym, czy posiadanie nadpłaty w ZUS może pozbawić przedsiębiorcy prawa do zwolnienia.

Zwolnienie ze składek ZUS za marzec-maj 2020 r.

Przepisy ustawy o tarczy antykryzysowej były tworzone bardzo szybko i obejmowały zmiany na gruncie wielu ustaw podatkowych. Trudna do przewidzenia sytuacja, jaka powstała w związku z COVID-19 wprowadziła atmosferę niepewności, jakie to będzie miało przełożenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Wiele firm przestało funkcjonować z dnia na dzień a opłaty stałe, w tym ZUS, trzeba było regulować.

Przy składaniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek ZUS, jeżeli chodzi o marzec, przepis był jasno skonstruowany, że zapłata ZUS za ten miesiąc nie pozbawi prawa do uzyskania zwolnienia. Jednak w przypadku kwietnia i maja nie miał on już zastosowania i jeżeli przedsiębiorca posiadał nadpłatę w ZUS i nie złożył wniosku o jej zwrot, to była ona zaliczona na poczet składek za te miesiące. Jeżeli nadpłata była niższa od kwoty do zapłaty, wówczas ZUS wydawał decyzję o zwolnieniu ze składek ZUS na kwotę po pomniejszeniu o nadpłatę.

Przykład

Przedsiębiorca opłaca składki ZUS w wysokości 1.431,48 zł. Posiadał na swoim koncie nadpłatę w kwocie 1.000,00 zł. Złożył wniosek o zwolnienie z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. Składka za miesiąc kwiecień została pomniejszona o nadpłatę 1.000,00 zł i decyzja o zwolnieniu została wydana na kwotę 431,48 zł (1.431,48 zł – 1.000,00 zł = 431,48 zł).

Nadpłata w ZUS a zwolnienie z opłacania składek – projekt zmiany

Sytuacje z nadpłatami na kontach przedsiębiorców w ZUS nie były jednostkowe. Nic więc dziwnego, że powstał naturalny sprzeciw w tej sprawie. Liczne głosy niezadowolenia dotarły do decydentów, którzy postanowili wprowadzić zapis doprecyzowujący. Pojawił się on w projekcie ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, który w zakresie nadpłaty składek ZUS brzmi:

“Art. 10.1. W przypadku złożenia do dnia 30 czerwca 2020 r. wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu dotychczasowym, zwalnia się z obowiązku opłacenia należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj 2020 r., w wysokości określonej w art. 31zo, także wówczas, gdy składki te zostały opłacone lub na poczet tych składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaliczył z urzędu nienależnie opłacone składki. Opłacone składki lub zaliczone z urzędu nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695, 875).

2. Zwolnieniu z obowiązku opłacenia, o którym mowa w ust. 1, podlegają należne składki wykazane w deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj 2020 r. znane na dzień ponownego rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacenia składek.”

Projekt został zatwierdzony przez Sejm, odrzucony przez Senat, ponownie wrócił do Sejmu, który odrzucił uchwałę Senatu. Na razie trwają pracę nad ustawą, o których przebiegu będziemy informować.

Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata z poprzednich okresów – przeczytaj.
▲ wróć na początek  
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość