Nadpłata w ZUS nie pozbawi przedsiębiorcy prawa do zwolnienia z opłacania składek – projekt ustawy

nadpłata w ZUS a zwolnienie ze składek

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. było niezwykle ważne dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak w tym trudnym okresie, na początku pandemii, nikt nie zastanawiał się, że posiadanie nadpłaty w ZUS może pozbawić przedsiębiorcy prawa do zwolnienia.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. było niezwykle ważne dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak w tym trudnym okresie, na początku pandemii, nikt nie zastanawiał się nad tym, czy posiadanie nadpłaty w ZUS może pozbawić przedsiębiorcy prawa do zwolnienia.

Zwolnienie ze składek ZUS za marzec-maj 2020 r.

Przepisy ustawy o tarczy antykryzysowej były tworzone bardzo szybko i obejmowały zmiany na gruncie wielu ustaw podatkowych. Trudna do przewidzenia sytuacja, jaka powstała w związku z COVID-19 wprowadziła atmosferę niepewności, jakie to będzie miało przełożenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Wiele firm przestało funkcjonować z dnia na dzień a opłaty stałe, w tym ZUS, trzeba było regulować.

Przy składaniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek ZUS, jeżeli chodzi o marzec, przepis był jasno skonstruowany, że zapłata ZUS za ten miesiąc nie pozbawi prawa do uzyskania zwolnienia. Jednak w przypadku kwietnia i maja nie miał on już zastosowania i jeżeli przedsiębiorca posiadał nadpłatę w ZUS i nie złożył wniosku o jej zwrot, to była ona zaliczona na poczet składek za te miesiące. Jeżeli nadpłata była niższa od kwoty do zapłaty, wówczas ZUS wydawał decyzję o zwolnieniu ze składek ZUS na kwotę po pomniejszeniu o nadpłatę.

Przykład

Przedsiębiorca opłaca składki ZUS w wysokości 1.431,48 zł. Posiadał na swoim koncie nadpłatę w kwocie 1.000,00 zł. Złożył wniosek o zwolnienie z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. Składka za miesiąc kwiecień została pomniejszona o nadpłatę 1.000,00 zł i decyzja o zwolnieniu została wydana na kwotę 431,48 zł (1.431,48 zł – 1.000,00 zł = 431,48 zł).

Nadpłata w ZUS a zwolnienie z opłacania składek – projekt zmiany

Sytuacje z nadpłatami na kontach przedsiębiorców w ZUS nie były jednostkowe. Nic więc dziwnego, że powstał naturalny sprzeciw w tej sprawie. Liczne głosy niezadowolenia dotarły do decydentów, którzy postanowili wprowadzić zapis doprecyzowujący. Pojawił się on w projekcie ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, który w zakresie nadpłaty składek ZUS brzmi:

“Art. 10.1. W przypadku złożenia do dnia 30 czerwca 2020 r. wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu dotychczasowym, zwalnia się z obowiązku opłacenia należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj 2020 r., w wysokości określonej w art. 31zo, także wówczas, gdy składki te zostały opłacone lub na poczet tych składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaliczył z urzędu nienależnie opłacone składki. Opłacone składki lub zaliczone z urzędu nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695, 875).

2. Zwolnieniu z obowiązku opłacenia, o którym mowa w ust. 1, podlegają należne składki wykazane w deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj 2020 r. znane na dzień ponownego rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacenia składek.”

Projekt został zatwierdzony przez Sejm, odrzucony przez Senat, ponownie wrócił do Sejmu, który odrzucił uchwałę Senatu. Na razie trwają pracę nad ustawą, o których przebiegu będziemy informować.

Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata z poprzednich okresów – przeczytaj.
▲ wróć na początek  
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość