Jaki podatek od wygranej/nagrody powinien zapłacić przedsiębiorca?

Otrzymałeś nagrodę jako przedsiębiorca? Sprawdź, w jaki sposób powinna ona być opodatkowana.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bardzo często słyszymy o organizowaniu różnego rodzaju konkursów, plebiscytów, w których zwycięzca otrzymuje nagrodę finansową lub rzeczową. Oczywiście nie zawsze będzie to oznaczało, że nagrodzony nie będzie musiał zapłacić podatku od nagrody. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, jeżeli laureatem jest przedsiębiorca. W dzisiejszej publikacji spojrzymy na zapłatę podatku od wygranej z perspektywy osoby, która prowadzi działalność gospodarczą.

Jak są opodatkowane wygrane?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w dość precyzyjny sposób opisuje, że z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Jeżeli kwota nagrody nie przekracza 2.280 zł, to podatek nie jest pobierany.

W ustawie też są opisane obowiązki płatnika w tym zakresie. Mianowicie, to fundator nagrody, który dokonuje jej wypłaty wchodzi w rolę płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego, a zwycięzca otrzymuje wypłatę w kwocie “netto”, a więc po pomniejszeniu o 10% wartości nagrody. Sprawa się zaczyna nieco komplikować w momencie, gdy zwycięzcą zostaje przedsiębiorca.

Jaki podatek od wygranej powinien zapłacić przedsiębiorca?

I tutaj nie mamy dobrych informacji dla przedsiębiorców. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że takie wygrane powinny być opodatkowane w działalności gospodarczej, a więc powinny być zaliczone do tego źródła przychodów.

Jednak przedsiębiorcy nie zgadzają się z takim podejściem i sprawy trafiają do sądów. Jak się okazuje wyroki sądów NSA nie są jednolite w tej materii, a na potwierdzenie odniesiemy się do kilku z nich.

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli dochody są opodatkowane w sposób zryczałtowany, to nie będą uwzględniane w podstawie do opodatkowania na innych zasadach. A więc jeżeli płatnik pobierze zryczałtowany podatek od wygranej w wysokości 10%, to wówczas przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku wykazywania dochodu/przychodu do opodatkowania w działalności gospodarczej.

Poniżej przedstawiamy kilka wyroków NSA, w których poruszana jest tematyka rozliczania podatku od wygranej.

Wyroki NSA w sprawie podatku od nagrody dla przedsiębiorcy

W jednym z wyroków z 2020 roku sygn. akt II FSK 1194/18 z dnia 1 września 2020 roku wnioskodawca zadał pytanie, czy na nim, jako organizatorze konkursu będzie ciążył obowiązek pobrania i wpłacenia do organu podatkowego zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%.

W interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca nie powinien wchodzić w rolę płatnika, jednocześnie nie kwestionował, że od wygranej w konkursie jest należny 10% zryczałtowany podatek.

NSA nie zgodziło się ze stanowiskiem Dyrektora KIS, ale jedynie w zakresie określenia podmiotu, który ma wejść w rolę płatnika 10% podatku. Ważne w tym wyroku jest to, że NSA podkreślił, iż nie ma znaczenia, kto otrzyma taką nagrodę, czy osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, czy też osoba nieprowadząca działalności.

Natomiast w innym wyroku NSA sygn. akt II FSK 976/18 z dnia 6 sierpnia 2020 roku sąd zajął zgoła odmienne stanowisko w sprawie opodatkowania wygranej, którą otrzymała osoba prowadząca działalność gospodarczą. Mianowicie NSA uznał, że wygrana powinna stanowić przychód w prowadzonej działalności gospodarczej. Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w wyroku sygn. akt II FSK 1996/18 z dnia 1 grudnia 2020 roku, NSA uznał, że wygrana stanowi przychód w działalności:

Sygnatura akt
Stanowisko Dyrektora KIS
Wyrok NSA
10% podatek zryczałtowany
Opodatkowanie w działalności gospodarczej
10% podatek zryczałtowany
Opodatkowanie w działalności gospodarczej
II FSK 1194/18
TAK – ale kwestionował, kto wchodzi w rolę płatnika. W jego ocenie nie był to organizator a zleceniodawca rozumiany, jako klient organizatora
NIE
TAK – w ocenie NSA płatnikiem jest organizator konkursów
NIE
II FSK 976/18
NIE
TAK
NIE
TAK
II FSK 1996/18
NIE
TAK
NIE
TAK

Biorąc pod uwagę brak jednolitego stanowiska w wydawanych wyrokach NSA, trudno wskazać przedsiębiorcom, w jaki sposób powinni opodatkować podatkiem dochodowym wygrane/nagrody. W takim przypadku najbardziej rozsądne wydaje się wystąpienie z wnioskiem o wydanie orzeczenia w indywidualnej sprawie.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce