Bardzo często słyszymy o organizowaniu różnego rodzaju konkursów, plebiscytów, w których zwycięzca otrzymuje nagrodę finansową lub rzeczową. Oczywiście nie zawsze będzie to oznaczało, że nagrodzony nie będzie musiał zapłacić podatku od nagrody. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, jeżeli laureatem jest przedsiębiorca. W dzisiejszej publikacji spojrzymy na zapłatę podatku od wygranej z perspektywy osoby, która prowadzi działalność gospodarczą.
Jak są opodatkowane wygrane?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w dość precyzyjny sposób opisuje, że z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Jeżeli kwota nagrody nie przekracza 2.280 zł, to podatek nie jest pobierany.
W ustawie też są opisane obowiązki płatnika w tym zakresie. Mianowicie, to fundator nagrody, który dokonuje jej wypłaty wchodzi w rolę płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego, a zwycięzca otrzymuje wypłatę w kwocie “netto”, a więc po pomniejszeniu o 10% wartości nagrody. Sprawa się zaczyna nieco komplikować w momencie, gdy zwycięzcą zostaje przedsiębiorca.
Jaki podatek od wygranej powinien zapłacić przedsiębiorca?
I tutaj nie mamy dobrych informacji dla przedsiębiorców. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że takie wygrane powinny być opodatkowane w działalności gospodarczej, a więc powinny być zaliczone do tego źródła przychodów.
Jednak przedsiębiorcy nie zgadzają się z takim podejściem i sprawy trafiają do sądów. Jak się okazuje wyroki sądów NSA nie są jednolite w tej materii, a na potwierdzenie odniesiemy się do kilku z nich.
Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli dochody są opodatkowane w sposób zryczałtowany, to nie będą uwzględniane w podstawie do opodatkowania na innych zasadach. A więc jeżeli płatnik pobierze zryczałtowany podatek od wygranej w wysokości 10%, to wówczas przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku wykazywania dochodu/przychodu do opodatkowania w działalności gospodarczej.
Poniżej przedstawiamy kilka wyroków NSA, w których poruszana jest tematyka rozliczania podatku od wygranej.
Wyroki NSA w sprawie podatku od nagrody dla przedsiębiorcy
W jednym z wyroków z 2020 roku sygn. akt II FSK 1194/18 z dnia 1 września 2020 roku wnioskodawca zadał pytanie, czy na nim, jako organizatorze konkursu będzie ciążył obowiązek pobrania i wpłacenia do organu podatkowego zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca nie powinien wchodzić w rolę płatnika, jednocześnie nie kwestionował, że od wygranej w konkursie jest należny 10% zryczałtowany podatek.
NSA nie zgodziło się ze stanowiskiem Dyrektora KIS, ale jedynie w zakresie określenia podmiotu, który ma wejść w rolę płatnika 10% podatku. Ważne w tym wyroku jest to, że NSA podkreślił, iż nie ma znaczenia, kto otrzyma taką nagrodę, czy osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, czy też osoba nieprowadząca działalności.
Natomiast w innym wyroku NSA sygn. akt II FSK 976/18 z dnia 6 sierpnia 2020 roku sąd zajął zgoła odmienne stanowisko w sprawie opodatkowania wygranej, którą otrzymała osoba prowadząca działalność gospodarczą. Mianowicie NSA uznał, że wygrana powinna stanowić przychód w prowadzonej działalności gospodarczej. Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w wyroku sygn. akt II FSK 1996/18 z dnia 1 grudnia 2020 roku, NSA uznał, że wygrana stanowi przychód w działalności:
|
|
|||
---|---|---|---|---|
Biorąc pod uwagę brak jednolitego stanowiska w wydawanych wyrokach NSA, trudno wskazać przedsiębiorcom, w jaki sposób powinni opodatkować podatkiem dochodowym wygrane/nagrody. W takim przypadku najbardziej rozsądne wydaje się wystąpienie z wnioskiem o wydanie orzeczenia w indywidualnej sprawie.