Powrót

Najem krótkoterminowy w okresie pandemii

najem krótkoterminowy

Wykorzystujesz nieruchomość na działalność związaną z najmem krótkoterminowym? Sprawdź co się zmieniło w związku z pandemią.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Czas pandemii postawił wszystko wokół nas na głowie. Wiele kwestii, w tym związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, zostało uregulowanych w zmienionych przepisach obowiązujących w tym nietypowym okresie. Niezliczona ilość firm została zmuszona do niepodejmowania żadnych działań, zamknięcia firm i o ile to możliwe przejście na pracę zdalną. Co się zmieniło jeżeli chodzi o najem krótkoterminowy?

Na czym polega najem krótkoterminowy?

Najczęściej tego rodzaju działalność gospodarcza kojarzy się z miejscowościami turystycznymi i okresem urlopowym. Jak się jednak okazuje w ostatnich latach z uwagi na duże zapotrzebowanie na miejsca noclegowe tego typu usługi stały się bardzo popularne szczególnie w dużych miastach. Najem krótkoterminowy liczony jest w dniach, maksymalnie w tygodniach. Rotacja klientów przy najmie krótkoterminowym jest duża.

Stąd też podjęte działania zapobiegawcze ze strony rządu.

Co na ten temat mówią przepisy?

W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 r. poz. 374) i rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433 ze zm. które obowiązywało od 13 do 20 marca 2020 r. ) można znaleźć szereg uregulowań systemowych.

Podjęte działania mają i miały na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii.

Mając powyższe regulacje na uwadze przedsiębiorcy, którzy zajmują się najmem krótkoterminowym zostali na okres obowiązywania Rozporządzenia pozbawieni możliwości prowadzenia działalności.



Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zgodnie z nowymi wytycznymi rządu jakie weszły w życie 01.04.2020 r. zostały zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Koronawirus a działalność gospodarcza – pakiet osłonowy dla firm.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość