Najem prywatny a limit zwolnienia z VAT

najem prywatny z limit VAT

Zarobkowanie z tytułu najmu prywatnego powoduje, że podatnik zaczyna podlegać przepisom Ustawy o VAT. Nie zawsze jednak konieczne będzie rozliczanie podatku, może się natomiast zdarzyć, że przychód z tego tytułu zwiększy limit dla celów VAT z działalności gospodarczej.

Najem prywatny to jedna z dość popularnych form biernego zarabiania – zajmują się tym zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Warto zatem wiedzieć, że prowadzenie usług najmu wiąże się z byciem podatnikiem VAT. Czy płacenie tego podatku będzie obowiązkowe?

Najem prywatny a podatek VAT

Zasadniczo wykonywanie usług najmu traktowane jest przez organy skarbowe jako działalność gospodarcza, podlegająca opodatkowaniu VAT. Zatem nawet w sytuacji, kiedy podatnik podnajmuje prywatne mieszkanie, nie zakładając firmy, staje się podatnikiem podlegającym przepisom ustawy o VAT.

W przypadku najmu istotne jest ustalenie, czy jest to najem lokalu mieszkalnego, czy też użytkowego. W przypadku prowadzenia najmu mieszkalnego podatnik korzysta bowiem ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt. 36 Ustawy o VAT. Tym samym bez względu na wysokość przychodów uzyskiwanych z najmu, wynajmujący nie będzie zobowiązany do rozliczania VAT. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku najmu lokali użytkowych. Ten rodzaj zarobkowania podlega co do zasady opodatkowaniu VAT, chyba że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego, tj. nie przekroczył w trakcie roku podatkowego przychodów podlegających opodatkowaniu w VAT w wysokości 200.000 zł.

Najem a limit w działalności gospodarczej

Dopóki najem prywatny jest jedynym źródłem, z którego tytułu podatnik może podlegać przepisom o VAT, wyliczenie limitu nie stanowi problemu. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przedsiębiorcy, który równocześnie z działalnością prowadzi najem prywatny. Generalnie w tym przypadku do limitu VAT liczone powinny być zarówno przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej, jak i z najmu prywatnego. Zatem jeśli zsumowane przychody przedsiębiorcy przekroczą wskazany wcześniej limit zwolnienia z VAT, jego obowiązkiem będzie zasadniczo odprowadzanie podatku od obu źródeł podlegających VAT.

Co istotne, gdyby przedsiębiorca w ramach swojej działalności nie korzystał ze zwolnienia z VAT podmiotowego, automatycznie nie może go zastosować do przychodów z najmu. Niemożliwa jest bowiem sytuacja, że jeden podmiot – podatnik VAT korzysta ze zwolnienia w ramach jednego źródła przychodów, a z drugiego rozlicza VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Jakub

  Załóżmy, że prowadzę JDG na ryczałcie i w skali roku generuję przychód 199 999 złotych (pilnuję się, żeby nie wejść na VAT).
  Czy jeżeli dodatkowo osiągnę przychód np.
  – z umowy o dzieło (max do 86~ tys przy zachowaniu 18 podatku – wypłaty wynagrodzenia dla członka zarządu (18% do kwoty 86~ tys)
  – wynajmu spółce nieruchomości lub pojazdu (8,5%)
  – inne formy wypłacania pieniędzy ze spółek?

  to wchodzę z miejsca na VAT, czy może jakimś cudem jest to traktowane jako inne źródło dochodu?

 2. RK21

  Mam działalność i wynajem prywatny, to oba przychody liczą się do limitu VAT. Co w sytuacji sprzedaży mieszkania (prywatnego na cele mieszkaniowe)? Czy również będzie się to łączyć z limitem do 200tys do zwolnienia z VAT z prowadzoną działlanością?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość