Najem prywatny a limit zwolnienia z VAT

Najem prywatny to jedna z dość popularnych form biernego zarabiania – zajmują się tym zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Warto zatem wiedzieć, że prowadzenie usług najmu wiąże się z byciem podatnikiem VAT. Czy płacenie tego podatku będzie obowiązkowe?

Najem prywatny a podatek VAT

Zasadniczo wykonywanie usług najmu traktowane jest przez organy skarbowe jako działalność gospodarcza, podlegająca opodatkowaniu VAT. Zatem nawet w sytuacji, kiedy podatnik podnajmuje prywatne mieszkanie, nie zakładając firmy, staje się podatnikiem podlegającym przepisom ustawy o VAT.

W przypadku najmu istotne jest ustalenie, czy jest to najem lokalu mieszkalnego, czy też użytkowego. W przypadku prowadzenia najmu mieszkalnego podatnik korzysta bowiem ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt. 36 Ustawy o VAT. Tym samym bez względu na wysokość przychodów uzyskiwanych z najmu, wynajmujący nie będzie zobowiązany do rozliczania VAT. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku najmu lokali użytkowych. Ten rodzaj zarobkowania podlega co do zasady opodatkowaniu VAT, chyba że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego, tj. nie przekroczył w trakcie roku podatkowego przychodów podlegających opodatkowaniu w VAT w wysokości 200.000 zł.

Polecamy nasz materiał video:

Jak rozliczać najem?

Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, jak lepiej rozliczać najem? W jaki sposób będzie bardziej korzystnie – prywatnie, czy poprzez działalność gospodarczą?

Najem a limit w działalności gospodarczej

Dopóki najem prywatny jest jedynym źródłem, z tytułu którego podatnik może podlegać przepisom o VAT, wyliczenie limitu nie stanowi problemu. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przedsiębiorcy, który równocześnie z działalnością prowadzi najem prywatny. Generalnie w tym przypadku do limitu VAT liczone powinny być zarówno przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej, jak i z najmu prywatnego. Zatem jeśli zsumowane przychody przedsiębiorcy przekroczą wskazany wcześniej limit zwolnienia z VAT, jego obowiązkiem będzie zasadniczo odprowadzanie podatku od obu źródeł podlegających VAT.

Co istotne, gdyby przedsiębiorca w ramach swojej działalności nie korzystał ze zwolnienia z VAT podmiotowego, automatycznie nie może go zastosować do przychodów z najmu. Niemożliwa jest bowiem sytuacja, że jeden podmiot – podatnik VAT korzysta ze zwolnienia w ramach jednego źródła przychodów, a z drugiego rozlicza VAT.

Najem prywatny a ryczałt – sprawdź, jak go rozliczyć!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI