Blog ifirma.pl

Najem prywatny a limit zwolnienia z VAT

|
|
2 minut czytania
Zarobkowanie z tytułu najmu prywatnego powoduje, że podatnik zaczyna podlegać przepisom Ustawy o VAT. Nie zawsze jednak konieczne będzie rozliczanie podatku, może się natomiast zdarzyć, że przychód z tego tytułu zwiększy limit dla celów VAT z działalności gospodarczej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Najem prywatny to jedna z dość popularnych form biernego zarabiania – zajmują się tym zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Warto zatem wiedzieć, że prowadzenie usług najmu wiąże się z byciem podatnikiem VAT. Czy płacenie tego podatku będzie obowiązkowe?

Najem prywatny a podatek VAT

Zasadniczo wykonywanie usług najmu traktowane jest przez organy skarbowe jako działalność gospodarcza, podlegająca opodatkowaniu VAT. Zatem nawet w sytuacji, kiedy podatnik podnajmuje prywatne mieszkanie, nie zakładając firmy, staje się podatnikiem podlegającym przepisom ustawy o VAT.

W przypadku najmu istotne jest ustalenie, czy jest to najem lokalu mieszkalnego, czy też użytkowego. W przypadku prowadzenia najmu mieszkalnego podatnik korzysta bowiem ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt. 36 Ustawy o VAT. Tym samym bez względu na wysokość przychodów uzyskiwanych z najmu, wynajmujący nie będzie zobowiązany do rozliczania VAT. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku najmu lokali użytkowych. Ten rodzaj zarobkowania podlega co do zasady opodatkowaniu VAT, chyba że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego, tj. nie przekroczył w trakcie roku podatkowego przychodów podlegających opodatkowaniu w VAT w wysokości 200.000 zł.

Najem a limit w działalności gospodarczej

Dopóki najem prywatny jest jedynym źródłem, z którego tytułu podatnik może podlegać przepisom o VAT, wyliczenie limitu nie stanowi problemu. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przedsiębiorcy, który równocześnie z działalnością prowadzi najem prywatny. Generalnie w tym przypadku do limitu VAT liczone powinny być zarówno przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej, jak i z najmu prywatnego. Zatem jeśli zsumowane przychody przedsiębiorcy przekroczą wskazany wcześniej limit zwolnienia z VAT, jego obowiązkiem będzie zasadniczo odprowadzanie podatku od obu źródeł podlegających VAT.

Co istotne, gdyby przedsiębiorca w ramach swojej działalności nie korzystał ze zwolnienia z VAT podmiotowego, automatycznie nie może go zastosować do przychodów z najmu. Niemożliwa jest bowiem sytuacja, że jeden podmiot – podatnik VAT korzysta ze zwolnienia w ramach jednego źródła przychodów, a z drugiego rozlicza VAT.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 27 grudnia 2020 o 04:07
   Jakub

   Załóżmy, że prowadzę JDG na ryczałcie i w skali roku generuję przychód 199 999 złotych (pilnuję się, żeby nie wejść na VAT).
   Czy jeżeli dodatkowo osiągnę przychód np.
   – z umowy o dzieło (max do 86~ tys przy zachowaniu 18 podatku – wypłaty wynagrodzenia dla członka zarządu (18% do kwoty 86~ tys)
   – wynajmu spółce nieruchomości lub pojazdu (8,5%)
   – inne formy wypłacania pieniędzy ze spółek?

   to wchodzę z miejsca na VAT, czy może jakimś cudem jest to traktowane jako inne źródło dochodu?

  2. 22 lutego 2021 o 12:10
   RK21

   Mam działalność i wynajem prywatny, to oba przychody liczą się do limitu VAT. Co w sytuacji sprzedaży mieszkania (prywatnego na cele mieszkaniowe)? Czy również będzie się to łączyć z limitem do 200tys do zwolnienia z VAT z prowadzoną działlanością?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie