Blog

Nieodpłatne przekazanie telefonu a kasa fiskalna

Co do zasady przedsiębiorcy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, tzw. konsumentów i rolników ryczałtowych. Istnieje szereg czynności, które nie muszą być jednak ewidencjonowane, ale są również sytuacje odwrotne, a mianowicie jest również grupa towarów i usług, która musi być zapisywana na kasie fiskalnej. W dzisiejszej publikacji podejmiemy rozważania na temat ewidencji na kasie fiskalnej w kontekście nieodpłatnego przekazania telefonu.

Nieodpłatne przekazanie towaru w ustawie o VAT

Z punktu widzenia przepisów podatkowych mało jest takich czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Podobnie jest z nieodpłatnym przekazaniem towarów. W przepisach jest mowa o tym wprost, że również nieodpłatne przekazanie towarów, z punktu widzenia VAT, jest traktowane jak dostawa towarów, jeżeli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT, bez względu na to, czy z tego prawa skorzystał, czy nie. W momencie wycofania składnika z majątku firmy, jeżeli będą spełnione łącznie dwa warunki:

  1. Przedsiębiorca jest płatnikiem VAT.
  2. Nabycie było udokumentowane fakturą VAT.

to przedsiębiorca ma obowiązek naliczyć podatek VAT przy nieodpłatnym przekazaniu.

Inaczej wygląda sytuacja, w której w momencie zakupu towarów, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, na przykład dla transakcji, do których wystawia się fakturę VAT marża. Takie nieodpłatne przekazanie nie podlega wówczas opodatkowaniu w VAT. Takie podejście potwierdza również KIS w odpowiedzi na zadane pytanie.

Jednym z wyjątków jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości.

Nieodpłatne przekazanie telefonu a ewidencja na kasie fiskalnej

Jak już o tym wspomnieliśmy, sprzedaż na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Ustawodawca pozwolił jednak niektórym grupom przedsiębiorców na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jednak w tym samym rozporządzeniu jest również mowa o czynnościach, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, w tym katalogu znajdują się m.in. telefony. Jednak decydujące w omawianej problematyce będzie jeszcze ustalenie, czy:

  • przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT z prawem do odliczenia podatku VAT,
  • może podmiotem, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT,
  • może nabycie towaru nie dawało prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Żeby udzielić odpowiedzi na kluczowe pytanie można wysnuć następujące wnioski:

Nieodpłatne przekazanie telefonu
Ewidencja na kasie fiskalnej
Z prawem do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu
Należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej
Bez prawa do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu
Można skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania (poz. 43 rozporządzenia)

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na pytania kierowane do Krajowej Informacji Skarbowej.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

17 godzin temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

19 godzin temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

19 godzin temu

PCC od zakupu samochodu od osoby fizycznej

Chcesz kupić samochód od osoby fizycznej? Sprawdź, jak rozliczyć podatek PCC w takim przypadku.

20 godzin temu

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

2 dni temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

2 dni temu