Powrót

Prezenty o małej wartości – zmiany od 2021 roku

prezenty o małej wartości 2021

Przekazujesz prezenty swoim klientom? Sprawdź, co się zmieniło od 2021 roku.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Podatek od towarów i usług jest tak skonstruowany, że opodatkowane jest zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne przekazanie towarów, czy też wykonanie usługi. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) postulował w 2020 roku do Ministra Finansów, w sprawie podwyższenia kwot dla prezentów o małej wartości. W propozycji Rzecznika pojawiły się kwoty 80 zł zamiast 10 zł i 200 zł zamiast 100 zł. Niestety petycja Rzecznika nie spotkała się z aprobatą decydentów. W artykule odpowiemy na pytanie, co się zmieniło w 2021 roku w tym temacie.

Definicja prezentów o małej wartości w ustawie o VAT

Przedsiębiorcy często stosują różnego rodzaju zachęty, które mają zwiększyć im sprzedaż. Jedną z nich są drobne prezenty. Prezenty o małej wartości przekazane jednej osobie, zgodnie z przepisami, są to towary o łącznej wartości:

  • nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez kwoty podatku VAT), jeżeli przedsiębiorca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
  • 20 zł (bez kwoty podatku VAT), jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji.

Przez cenę jednostkową należy rozumieć cenę nabycia towarów, a gdy nie jest ona znana jednostkowy koszt wytworzenia określony na moment przekazania.

Przykład

Pan Jacek Kowalski w miesiącu styczniu 2021 r. przekazał nieodpłatnie swoim klientom kalendarze, które zakupił po 20,91 zł – jest to jednostkowa cena nabycia w wartości brutto, cena netto wynosiła 17,00 zł. W tym przypadku spełniony zostanie warunek ustawowy. Pan Jacek nie musi dokonywać opodatkowania nieodpłatnego przekazania kalendarzy swoim kontrahentom, ponieważ cena jednostkowa, bez kwoty podatku VAT, nie przekracza 20 zł. Jeżeli takie nieodpłatne przekazanie miałoby miejsce w grudniu 2020 r., pan Jacek musiałby takie prezenty opodatkować VAT lub sporządzić ewidencję z tożsamością osób, do których trafiły kalendarze.

Do końca 2020 roku obowiązywała kwota 10 zł dla prezentów, dla których nie była prowadzona ewidencja osób obdarowanych.

Prezenty o małej wartości 2021 – sprecyzowanie wartości prezentów ewidencjonowanych

W ustawie o VAT do końca 2020 roku nie było dookreślenia, czy wartość prezentów ewidencjonowanych o małej wartości jest to kwota brutto czy netto. Brak doprecyzowania powodował niepotrzebne dyskusje na ten temat. Ustawa o SLIM VAT uściśliła, że jest to kwota bez podatku VAT, a więc kwota netto. Przedsiębiorcy otrzymali potwierdzenie na dotychczas stosowana praktykę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość