Blog ifirma.pl

Prezenty o małej wartości – zmiany od 2021 roku

|
Przekazujesz prezenty swoim klientom? Sprawdź, co się zmieniło od 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podatek od towarów i usług jest tak skonstruowany, że opodatkowane jest zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne przekazanie towarów, czy też wykonanie usługi. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) postulował w 2020 roku do Ministra Finansów, w sprawie podwyższenia kwot dla prezentów o małej wartości. W propozycji Rzecznika pojawiły się kwoty 80 zł zamiast 10 zł i 200 zł zamiast 100 zł. Niestety petycja Rzecznika nie spotkała się z aprobatą decydentów. W artykule odpowiemy na pytanie, co się zmieniło w 2021 roku w tym temacie.

Definicja prezentów o małej wartości w ustawie o VAT

Przedsiębiorcy często stosują różnego rodzaju zachęty, które mają zwiększyć im sprzedaż. Jedną z nich są drobne prezenty. Prezenty o małej wartości przekazane jednej osobie, zgodnie z przepisami, są to towary o łącznej wartości:

 • nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez kwoty podatku VAT), jeżeli przedsiębiorca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
 • 20 zł (bez kwoty podatku VAT), jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji.

Przez cenę jednostkową należy rozumieć cenę nabycia towarów, a gdy nie jest ona znana jednostkowy koszt wytworzenia określony na moment przekazania.

Przykład

Pan Jacek Kowalski w miesiącu styczniu 2021 r. przekazał nieodpłatnie swoim klientom kalendarze, które zakupił po 20,91 zł – jest to jednostkowa cena nabycia w wartości brutto, cena netto wynosiła 17,00 zł. W tym przypadku spełniony zostanie warunek ustawowy. Pan Jacek nie musi dokonywać opodatkowania nieodpłatnego przekazania kalendarzy swoim kontrahentom, ponieważ cena jednostkowa, bez kwoty podatku VAT, nie przekracza 20 zł. Jeżeli takie nieodpłatne przekazanie miałoby miejsce w grudniu 2020 r., pan Jacek musiałby takie prezenty opodatkować VAT lub sporządzić ewidencję z tożsamością osób, do których trafiły kalendarze.

Do końca 2020 roku obowiązywała kwota 10 zł dla prezentów, dla których nie była prowadzona ewidencja osób obdarowanych.

Prezenty o małej wartości 2021 – sprecyzowanie wartości prezentów ewidencjonowanych

W ustawie o VAT do końca 2020 roku nie było dookreślenia, czy wartość prezentów ewidencjonowanych o małej wartości jest to kwota brutto czy netto. Brak doprecyzowania powodował niepotrzebne dyskusje na ten temat. Ustawa o SLIM VAT uściśliła, że jest to kwota bez podatku VAT, a więc kwota netto. Przedsiębiorcy otrzymali potwierdzenie na dotychczas stosowana praktykę.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie