Co kiedy bony nie zostaną wykorzystane?

niewykorzystane bony

Korzystasz z bonów upominkowych dla swoich klientów? Sprawdź, co zrobić w sytuacji gdy nie zostaną zrealizowane w terminie.

Bony jednego i różnego przeznaczenia, nazywane również bonami towarowymi, podarunkowymi są dość powszechnie wykorzystywane w celach handlowych, szczególnie w okresie świątecznym jako alternatywa dla nietrafionego prezentu. Każdy bon posiada określony termin ważności a więc datę graniczną, do której bon można zrealizować. Pozostaje pytanie co w sytuacji jeżeli jakaś część sprzedanych bonów nie zostanie zamieniona na towar czy usługę?

W jaki sposób rozlicza się PIT i VAT w przypadku bonów?

Sposób rozliczenia podatku VAT należnego i podatku dochodowego wygląda w dużym skrócie następująco:

Otóż podatek VAT należny opłaca się w momencie:

  1. Bonów jednego przeznaczenia (SPV) – w momencie transferu (sprzedaży) bonu jednego przeznaczenia, który uznaje się za dostawę towarów lub świadczenie usług.
  2. Bonów różnego przeznaczenia (MPV) – w momencie faktycznej dostawy towarów lub faktycznego świadczenie usług, bo wtedy dopiero znana jest stawka podatku VAT dla danego towaru czy usługi.
Natomiast jeżeli chodzi o przychód w PIT to powstaje on w momencie dostawy towarów lub świadczenia usług.

Niewykorzystane bony czy i jak rozliczyć podatki?

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że nie wszystkie bony, z różnych przyczyn, zostaną zrealizowane. W takiej sytuacji rodzi się pytanie kiedy powinny być dokonane rozliczenia podatkowe?

Jeżeli chodzi o podatek VAT należny to w przypadku bonów SPV rozliczany jest w momencie dystrybucji (sprzedaży) bonu. Natomiast w przypadku bonów MPV podatek VAT należny należy pobrać w okresie rozliczeniowym, w którym upłynie termin ważności bonu.

Natomiast przychód w podatku dochodowym, zarówno w przypadku bonu jednego jak i różnego przeznaczenia, rozpoznaje się w okresie rozliczeniowym, w którym upłynął termin ważności bonu.
Pamiętajmy, że wartość nominalna bonu, która znajduje się na bonie, jest z punktu widzenia rozliczeń podatkowych wartością brutto. To oznacza, że aby w ewidencjach podatkowych prawidłowo wykazać kwotę podatku VAT należnego i kwotę netto do przychodów w podatku dochodowym należy dokonać wyliczeń “metodą w stu”.

Pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczanie – sposób rozliczenia – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość