Niewykorzystane bony jednego i różnego przeznaczenia - rozliczenie

Co kiedy bony nie zostaną wykorzystane?

niewykorzystane bony

Korzystasz z bonów upominkowych dla swoich klientów? Sprawdź, co zrobić w sytuacji gdy nie zostaną zrealizowane w terminie.

Bony jednego i różnego przeznaczenia, nazywane również bonami towarowymi, podarunkowymi są dość powszechnie wykorzystywane w celach handlowych, szczególnie w okresie świątecznym jako alternatywa dla nietrafionego prezentu. Każdy bon posiada określony termin ważności a więc datę graniczną, do której bon można zrealizować. Pozostaje pytanie co w sytuacji jeżeli jakaś część sprzedanych bonów nie zostanie zamieniona na towar czy usługę?

W jaki sposób rozlicza się PIT i VAT w przypadku bonów?

Sposób rozliczenia podatku VAT należnego i podatku dochodowego wygląda w dużym skrócie następująco:

Otóż podatek VAT należny opłaca się w momencie:

  1. Bonów jednego przeznaczenia (SPV) – w momencie transferu (sprzedaży) bonu jednego przeznaczenia, który uznaje się za dostawę towarów lub świadczenie usług.
  2. Bonów różnego przeznaczenia (MPV) – w momencie faktycznej dostawy towarów lub faktycznego świadczenie usług, bo wtedy dopiero znana jest stawka podatku VAT dla danego towaru czy usługi.
Natomiast jeżeli chodzi o przychód w PIT to powstaje on w momencie dostawy towarów lub świadczenia usług.

Niewykorzystane bony czy i jak rozliczyć podatki?

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że nie wszystkie bony, z różnych przyczyn, zostaną zrealizowane. W takiej sytuacji rodzi się pytanie kiedy powinny być dokonane rozliczenia podatkowe?

Jeżeli chodzi o podatek VAT należny to w przypadku bonów SPV rozliczany jest w momencie dystrybucji (sprzedaży) bonu. Natomiast w przypadku bonów MPV podatek VAT należny należy pobrać w okresie rozliczeniowym, w którym upłynie termin ważności bonu.

Natomiast przychód w podatku dochodowym, zarówno w przypadku bonu jednego jak i różnego przeznaczenia, rozpoznaje się w okresie rozliczeniowym, w którym upłynął termin ważności bonu.
Pamiętajmy, że wartość nominalna bonu, która znajduje się na bonie, jest z punktu widzenia rozliczeń podatkowych wartością brutto. To oznacza, że aby w ewidencjach podatkowych prawidłowo wykazać kwotę podatku VAT należnego i kwotę netto do przychodów w podatku dochodowym należy dokonać wyliczeń “metodą w stu”.

Pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczanie – sposób rozliczenia – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość